İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,33
GBP20,93
EURO/USD0,99
BIST3.484,42
GR. ALTIN1.021,03
BTC373.896,41
ETH24.894,31

10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı açıldı

Mezopotamya İnşaat Fuarı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3-6 Mart tarihleri arasında ziyaretçileri ağırlayacak olan ve inşaat sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği 10. Mezopotamya İnşaat Fuarı açıldı.

10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı açılışına Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)  Başkanı Mehmet Kaya ile iş insanları ve Federal Kürdistan Bölgesi’nden gelen ziyaretçiler katıldı. 60 firmanın stant açtığı fuarı, on binlerce ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.

Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen programda konuşan Vali Karaloğlu, kentte inşaat sektörüyle ilgili uluslararası katılımlı fuarın düzenlenmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Mezopotamya İnşaat Fuarı
Mezopotamya İnşaat Fuarı

Diyarbakır’da ciddi bir tarihsel yapı stoku var

Vali Münir Karaloğlu, konuşmasında “Diyarbakır insanlığın yerleşik hayata geçtiği Yukarı Mezopotamya’da önemli bir yerleşim yeri. Mağara döneminden bugüne kadar inşaat sektöründeki yaşanan bütün değişimleri, kullanılan bütün malzemeleri Diyarbakır’da görme şansımız var. Diyarbakır öyle bir yer” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın tarihi yapılarının yanı sıra modern bir görünümünün de olduğunu vurgulayan Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyarbakır’a baktığımızda bir taraftan 33 medeniyetin bize bırakmış olduğu miras, çok ciddi bir tarihsel yapı stoğumuz; Köprülerimiz, hanlarımız, camilerimiz, kiliselerimiz sivil mimar örneklerimiz var. Bir taraftan da modern Diyarbakır’a baktığımızda çağın mimarlık örneklerini inşaat teknolojilerini görebileceğimiz de kentin bir modern tarafı var.”

Mezopotamya İnşaat Fuarı
Mezopotamya İnşaat Fuarı

Mağara döneminden modern mimariye Diyarbakır

Kentin tarihe tanıklık ettiğini kaydeden Karaloğlu, “Diyarbakır insanlığın yerleşik hayata geçtiği Yukarı Mezopotamya’da önemli bir yerleşim yeri. Mağara döneminden bugüne kadar inşaat sektöründeki yaşanan bütün değişimleri, kullanılan bütün malzemeleri Diyarbakır’da görme şansımız var. Diyarbakır öyle bir yer” şeklinde konuştu.

https://bit.ly/3MlTIXI
10’uncu Mezopotamya inşaat fuarı

Ham malzemede küresel fiyat artışları ve pandemi sürecine rağmen kentte güzel projelerin devam ettiğine dikkat çeken Karaloğlu, fuarın önümüzdeki dönem büyütülerek gayrimenkul sektörünün de ilave edilmesi gerektiğini aktardı.

Fuarların içini doldurmak gerekiyor

Diyarbakır’ın fuarcılık potansiyeline vurgu yapan Karaloğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Fuarları dolu yapmak lazım, gerçekten hangi sektörde yapıyorsak o sektöre katkı verecek hale getirmemiz, o sektörün yeniliklerinin burada konuşulması lazım. Bugün inşaat sektörünün konuşuyorsak mutlaka inşaat sektöründe yeni trendler, mimari trendleri, yeni inşaat malzemelerini, teknikleri, teknolojileri, makineleri mutlaka bu fuarda konuşmamız, bu fuarda sektörün bilgisine ilgisine sunmamız lazım. Yoksa toplandık dağıldık şeklinde değil, mutlaka sektörlerine katkı verecek, sektörlerini büyütecek fuarlar olmalı.”

Karaloğlu, inşaat fuarının dışında turizm ve tarım, hayvancılık sektörünün olacağı büyük fuarların kentte yapılacağını sözlerine ekledi.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya 10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı’nda konuşuyor

‘Kent için ortak bir akıl oluşturmuş durumdayız’

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise fuar konuşmasına katılımcıları Türkçe ve Kürtçe selamlayarak başladı. Mart ayında gerçekleşecek olan Diyarbakır’da Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile Turizm fuarlarını da anımsatan Kaya, “Tarım ve Hayvancılık fuarı için şimdiden 14 bin metre karelik alanımızın tamamı durmuş durumda. Turizm fuarına da Irak, İran ve Kıbrıs’tan yoğun bir talep var.  Kent için ortak bir akıl oluşturmuş durumdayız. Bunu devam ettireceğiz” dedi. 

Kaya, Diyarbakır’da inşaat sektörünün önemine değinerek, “Bu fuarımız oldukça önemli. Bizim odamızın 20 bin üyemizin 7 bini inşaat ve inşaat ekipmanları ile ilgili kayıtlı.  Kentimizin en önemli sektörlerinden biri inşaat sektörü” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından katılımcılar açılış kurdelesini kesti.

SUR AJANS

10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin