İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,84
GBP19,95
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN967,29
BTC373.681,76
ETH25.655,06
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da 3-6 Mart tarihleri arasında açılan 10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı’na katılan bazı firmalar, fuara ilginin yetersiz olduğunu belirtirken, birçok firma ise ürünlerine ilginin fazla olduğunu ve fuardaki satışlardan memnun olduklarını belirtiyor.

Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen 10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı 2’inci gününde ziyaretçilerini ağırlamaya devam etti.

Fuara katılan firmalar SUR AJANS’a fuarı değerlendirirken, kimi firma sahipleri fuara ilginin yetersiz olduğundan yakınırken, birçok firma yetkilisi ise fuardaki satışlardan memnun olduklarını belirttiler.

diyarbakır inşaat fuarı
10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı

‘Fuarda yerli yabancı yatırımcılar var’

Ekonomik krizden kaynaklı sürekli yaşanan fiyat değişikliklerinin inşat sektöründe ciddi sorunlara yol açtığına değinen bir firma yetkilisi, fiyat değişikliklerini müşterilere en az oranda yansıtmaya çalıştıklarını söyledi. Fiyat geçişleri olmadığını ve maliyet avantajları sunduklarını ifade den firma yetkilisi müşterilerinin her zaman yanında olduklarını belirtti. Fuara yeni katıldıklarını ifade eden firma yetkilisi sözlerini şöyle sürdürdü: “Fuarda yerli yabancı yatırımcılar var. Biz de hem tesisimizi bölgemize tanıtmak için hem de faaliyet avantajları sunmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

di makine ali çelik
Dİ Makine firma sahibi Ali Çelik

‘İnsanlarımız biraz da inanamıyor, bu makine burada mı yapıldı diye’

Dİ Çelik Firma sahibi Ali Çelik, sektördeki faaliyetlerine ilişkin şunları ifade etti: “Biz 2006 yılından beri Diyarbakır OSB’de faaliyet yürütüyoruz. 2011 yılında CM Çelik Makine olarak Diyarbakır’da ilk döküm fabrikasını kurduk. 10 yıldan beri kompresörlere yedek parça yapıyoruz. Taş kırma makinelerine, beton santrallerine, maden makinelerine yedek parça üretiyoruz. Bu yıl da nasip oldu ve Dİ Çelik Makine olarak mobil taş kırma makinelerini, maden makinelerinin yapımını başardık. Hem makinelerin yedek parçalarının dökümünü hem de makinelerin imalatını yapıyoruz. Fuarda makinelerimizi bölgemize tanıtıyoruz. İnsanlarımız biraz da inanamıyor, bu makine burada mı yapıldı diye. Azmedince her şey oluyor. Olmayacak hiçbir şey yok. Biz önümüzdeki dönemde ağır sanayide daha farklı ve güzel makineleri üreteceğiz ve bunları Diyarbakır’a, bölgemize kazandıracağız inşallah.”

mobil konkasör
Mobil Konkasör Makinesi

‘İnşallah ileriki fuar döneminde eksiklikler düzeltilir’

Fuara ilgiyi yetersiz bulduğunu ifade den Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fuara ilgi kesinlikle yok. Ben bu konudan muzdaribim.  İlgi alaka, sanayici iş insanlarımızın desteği yok. İnşallah ileriki fuar döneminde bu eksiklikler düzeltilir.”

sany
Sany iş makineleri

‘Ürünlerimize talep çok: Fuarda 10 tane makine sattık’

AZC Makine kurucusu Davut Çelik ise fuara ve ürünlerine ilgiden memnuniyet duyduğunu belirterek şunları söyledi: “SANY İş makineleri bölge bayisiyiz. Satış, yedek parça, servis bizdedir. Ayrıca piston imalatımız da var. Fuara katıldık ve çok şükür fuar yoğunluğu güzel ve satışlarımız var. Ürünlerimize talep çoktur. Çünkü makinelerimizin yakıt tasarrufu büyük avantaj. Bizim makinelerin emsalleri saatte (22 tonluk) 17 ton yakıt yakarken bizim makineler 10-11 litre yakıt yakıyor. Fuarda 10 tane makine sattık.

devpor nuri bey
Devpor firma yetkilisi Nuri Bey

‘Fuara ilgi düşük’

Dekorasyon işi yapan Devpor firma yetkilisi Nuri Bey ise pandemi sürecinde işlerin yavaşladığı sektöre yeniden hareketlilik kazandırma adına fuarların önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Ürünlerimiz dış cephe dekorasyon ürünleridir. Su bazlı boya ürünleri imalatımız da var. Ürünlerimizi hem iç piyasaya hem de Kuzey Irak ve farklı ülkelere satıyoruz. Fuara ilgi ise çok düşük ve beklediğimiz katılımı göremedik. 

ömer ibrahimoğlu
Ömer İbrahimoğlu

Yüksek faturaya paydos, elektriğinizi kendiniz üretin

Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren jenaratörlerin üretimini yapan firma yetkiliis Ömer İbrahimoğlu da yüksek elektrik fiyatlarından dolayı ürünlerine ilginin yoğun olduğunu ve fuarın güzel geçtiğini ifade etti. İbrahimoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sistemimiz hem tarımsal sulama için hem fabrikalar hem de binalar için kullanılabilir. Bizim halkımıza söylediğimiz şudur: Yüksek elektrik faturaları ödemeyen, bedava elektriğinizi üretin. Bu sistemi aldığınızda 2-3 yıl sonra elektriğinizi bedava kullanabileceksiniz.”

SUR AJANS / ÖZEL

10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı sürüyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin