İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.072,78
ETH24.859,28

5 Haziran davası, basına kapalı ve itirazlarla geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeniden görülen 5 Haziran katliamı davasına gazeteciler alınmadı. Avukatların karara dönük itirazlarda bulunduğu duruşmada, daha önce katılma talepleri kabul edilen mağdur ve avukatları da duruşmalara katılmaktan men edildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te düzenlediği mitinge yönelik İŞİD’li Orhan Gönder tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili “görevi ihmal”den yargılanan 14 polisten 4’üne verilen hapis cezalarının üst mahkemece bozulması üzerine yargılamalarına yeniden başlandı.

4 kişinin yaşamını yitirdiği, 210 kişinin ise yaralandığı saldırıyla ilgili 7’si amir 14 polisin yargılandığı Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nin sanıklardan 4’ü hakkında verdiği 2 ay 15’şer günlük hapis cezalarına taraf avukatlarınca ayrı ayrı yapılan itirazlar üzerine dosyayı inceleyen Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz ay dosyasının bozulmasına karar verdi. Mahkeme, bozma gerekçesinde hapse mahkum edilen polislerin olaydan sorumluluğu tutulamayacağını belirterek, katliamın sorumluluğunu çöpleri toplamadığı gerekçesiyle belediyeye yüklemişti.

Yeniden görülen dava duruşmasına ifadeleri öncesinde talimatla alınan sanık polisler katılmadı. Patlamada yaralanan müşterilerden Ahmet Kurul, Şaban Arslan, Hayati Kurul, Mehmet Özcan ve Sabahattin Bekçi’nin katıldığı duruşmada, taraf avukatları ve katılan olarak HDP’nin avukatı Mehmet Öner hazır bulundu.

Gazeteciler salona alınmadı

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, il yöneticileriyle birlikte duruşmayı izlemek üzere adliyeye geldi. Mahkeme başkanının salona izleyici alınması talimatı doğrultusunda izleyicilerle birlikte basın mensupları da salona alınmadı. Duruşmayı başlayan mahkeme başkanı, önce müştekilere söz verdi. Tek tek söz verilen müştekiler sanıkların cezalandırılmasını istedi.

‘Sanıklar duruşmaya gelsin’ talebi

Müşteki avukatlarından Zeynep Işık, duruşmada üst mahkemenin bozma kararı kendilerine tebliğ edilmeden sanıkların talimatla ifadelerinin alınması ve duruşma günü belirlenmesine tepki gösterdi. Duruşmanın usule uygun şekilde yapılmasını, müştekiler ve vekillerinin ayakta kalması dolayısıyla fiziki şartlara uygun bir duruşma salonu ayarlanmasını isteyen Işık, ayrıca sanıkların gelecek celse duruşmada hazır edilmesini talep etti.

“Dosyada adil yargılama hakkı ihlal edilmektedir”

Avukat Mehdi Özdemir, yaptığı savunmada Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinin “yetkisini aşarak” bir karar verdiğini ifade etti. Özdemir, “Dosyada adil yargılama hakkı ihlal edilmektedir, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı kabul edilemez” diyerek, sanıkların cezalandırılması yönündeki taleplerini yineledi.

“Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz”

Avukat Nadide Kurul, “Devletin yasam hakkının korunması konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmemektedir. Sanıkların bu nedenle cezalandırılmalarını talep ediyoruz” dedi. Avukat Şevin Kaya ise, mevcut dosyanın patlamanın faili olan Orhan Gönder’in yargılandığı Ankara’daki dosya ile birlikte görülmesi gerekirken bunun yapılmamasını eleştirdi. Sanıklar hakkında verilen HAGB kararını kabul etmemekle birlikte bu kararı bozan 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını da kabul etmediklerini söyleyen Kaya, “Kararda çöp kutusunun polislerin dikkatini çekip çekemeyeceğini tartışılabilir olduğu belirtilmiştir. Böyle bir kararın gerek hukuka, gerek vicdana uygun olduğunu düşünmüyoruz. Patlamanın asıl sorumluları ‘Dokumacılar Grubu’ olarak bilinen ve patlamayı gerçekleştiren Orhan Gönder’in de mensubu olduğu grupla ilgili gerekli çalışmayı yapıp patlamayı önceden önleme görevini yerine getirmeyen Emniyet Genel Müdürlüğü ve İç İşleri Bakanlığıdır. Bu nedenle sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

“Miting alanına izinsiz girilmiyor”

HDP vekili avukat Mehmet Öner, 9. Ağır Ceza Mahkemesinin daha önce kendisine giden hiçbir HAGB itiraz dosyalarında kaldırma kararı vermezken, her nedense bu dosyada uzun bir gerekçe yazarak verilen HAGB kararlarını dahi çok bulduğunu dile getirdi. Öner, “Mitinglerde emniyet mensuplarının izni olmadan miting alanına hiçbir görevlinin giriş yapması mümkün değildir. Bu nedenle ağır ceza mahkemesi kararındaki çöplerin toplanmadığı yönündeki gerekçeye de katılmıyor, sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz” diyerek, tevsi-i tahkikat taleplerini sunmak için süre talep etti.

Devlet yaşam hakkını korumalı 

Müşteki vekiller arasında yer alan Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinin bozma kararını eleştirip, “kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Eren, karara dair şunları söyledi: “Kararda terör eylemlerinin her zaman olabileceği neredeyse belirtilmiştir. Bizce hukuk devletinde muhakkak devletin yaşam hakkını koruması gerekmektedir. Nitekim AİHM birçok kararında sözleşmenin ikinci maddesindeki yaşam hakkına ilişkin tanımlama yaparken devletin sat hukuka aykırı ve kasıtlı yaşam hakkı ihlallerinden kaçılmasını değil, aynı zamanda hukuk sistemi içerisinde yer alan her bir bireyin sistem içerisinde üçüncü kişilerden gelecek yaşam hakkı ihlallerine karşı da gerekli önlem ve tedbiri yükümlülüğü alma altındadır. Aksi durum yine devletler açısından yaşam hakkı ihlali ile tanımlanmaktadır. Eğer ağır ceza mahkemesi kararı sonrası yeni bir yargılama yapılacaksa, daha önce katılma kararları kaldırılmayan kişi ve avukatlara CMK uyarınca muhakkak tebligat yapılması gerekirdi. Çünkü daha önce mahkeme tarafından katılma kararı vardır. Yine bu karardan dönüldüğüne ilişkin bir karar yoktur. Bu nedenle bunun hukuksuz olduğunu düşünüyoruz.”

Belediye neden suçlandı?

Bu esnada yeniden söz alan müştekilerden Mehmet Özcan, miting alanında patlayan ikinci bombayı hatırlatarak, “Olayda terörist bombayı tezgahın içine yerleştirmişti. Burada belediyenin neden suçlandığını anlayamadım” dedi.

Duruşmalara katılmayacaklar

Diğer müşteki avukatlarının beyanlarının alınmasının ardından ara kararlarını açıklayan mahkeme, dava dosyanın mütalaa için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi. Yine önceki celselerde haklarında katılma kararı verilen mağdurlar ve avukatlarının duruşmalara katılma kararlarının kaldırılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi. (MA)

5 Haziran davası, basına kapalı ve itirazlarla geçti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin