İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,84
GBP19,95
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN967,29
BTC373.681,76
ETH25.655,06

700 kadından göçmenler için ortak açıklama

göçmenler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadın örgütleri göçmenlere yönelik artan ırkçı ve cinsiyetçi saldırılara ilişkin ortak açıklama yayımladı. 700 kadının imza koyduğu açıklamada “Irkçılığa, nefrete geçit vermeden hep birlikte özgür, eşit, şiddetsiz bir gelecek inşa etme umudumuzu talan etmeye yönelik bu saldırılara karşı yan yanayız” denildi.

Göçmenlere yönelik artan ırkçı ve cinsiyetçi saldırılara karşı aralarında siyasi kurum, platform, meslek örgütlerinin içinde bulunduğu 82 kadın örgütünden toplam 700 kadın ortak açıklama yaparak “Irkçılığa, göçmen ve mülteci düşmanlığına, karşı göçmenlerin yanındayız, yan yanayız” dedi.

göçmen kadınlar
Göçmenler

‘Göç bir insan hakkıdır’

Türkiye’de göçmenlerin topyekün hedef gösterildiğini ve her dönem Avrupa Birliği ile pazarlık konusu yapıldığı belirten açıklamada,  “Bu karanlık iklimde; göçmen düşmanlığını, ırkçılığı, nefreti ilke edinerek palazlanan, kadın ve LGBTİ+ düşmanlığı tescillenmiş siyaset esnafları ‘kadınların güvenliğine dair kaygıları’ öne sürerek ırkçılıklarına meşruiyet zemini yaratmaya çalışıyorlar. Göçmenlerin ve mültecilerin hedef gösterilmesi, toplumun her kesiminde mevcut sosyo-ekonomik sorunlar karşısında biriken öfkenin yanlış yere kanalize edilmesinin ve siyasal iktidarın sorumluluğunun kamufle edilmesinin yöntemlerinden biri olarak işlev görüyor. Göç bir insan hakkıdır. Savaşın, yıkımın, emperyalist hayaller uğruna gerçekleştirilen katliamların, erkek şiddetinin, işsizliğin, ekonomik krizin asıl sorumluları gizlenirken, bu politikaların sonucunda içinde bırakıldıkları cendereden zorlukla kurtularak hayatta kalan göçmenler düşman haline getirilemez” denildi.

Temel haklara erişim sorunu

Savaş politikalarının sonuçlarını ölerek, sevdiklerinin ölümüne tanıklık ederek, yersiz yurtsuz kalarak ve göç yollarında, geri gönderme merkezlerinde, sınırlarda, kamplarda, tacize, tecavüze, erkek şiddetine maruz bırakılarak bu durumu en ağır şekilde ödediklerini ifade eden kadınlar, “Yoksullaşarak,  fabrikalarda, atölyelerde ve bakım işleri için evlerde ucuz güvencesiz işgücü haline getirilip sömürülerek yaşadık, yaşıyoruz. Mevcut koşullarda en temel haklara bile erişemeyen göçmen-mülteci kadın ve LGBTİ+’lar, kurumsallaşmış ırkçılık ve ayrımcılık nedeniyle maruz kaldıkları taciz, ayrımcılık, sömürü, tehdit, kötü muamele, fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik ve tüm boyutlarıyla erkek şiddeti karşısında herhangi bir makama başvurmaktan ve şikâyetçi olmaktan büsbütün çekinir hale geliyor” diye aktarıldı.

Cezasızlık politikası sürüyor

Göçmenlere olan ilişkin tartışmaların “kadınların güvenliği”  söylemi üzerine yürütüldüğünü kaydeden kadınlar, bu ana kadar kadınların her yerde güvenlik sorunu yaşadığını ve bu sorunların kökeninin konuşulmadığı belirtildi. Kadınlar, “Devletin cezasızlık politikasını uygulayan erkek yargı eliyle şiddet failleri aklanıp şiddete maruz bırakılanlar suçlanırken, aynı mahkemelerde hayatlarını savunan kadınlar üst sınırlardan en ağır cezalarla yargılanıyor. Boşanmalar zorlaştırılıp nafaka hakkına göz dikilirken kadınlar içinde yaşadıkları şiddet sarmalına mahkûm ediliyor. Çocuk istismarına evlilik koşuluyla af getirilerek failleri aklamak için meclise önergeler yağdırılıyor, çocuğun rıza yaşı tartışmaya açılarak istismarı yasalaştırmak için fırsat kollanıyor. İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilerek kazanılmış haklarımız gasp ediliyor, Koruyucu, önleyici hiçbir tedbir alınmıyor, yasal düzenlemeler uygulanmıyor” ifadeleri yer aldı.

‘Göçmenlerin yanındayız’

Göçmenleri taciz, tecavüz, istismarcı diye hedef haline getirildiğini belirten kadınlar, açıklamanın devamında şunları söyledi: “Yaşadıklarımızı göçmen ve mültecilerin yarattığı sorunlar olarak tarifleyen bu ikiyüzlülüğü teşhir ediyoruz. Zira söz konusu ikiyüzlülük, maruz bırakıldığımız sistematik erkek şiddetinin esas nedeni olan erkek egemen sistemi görmezden geliyor ve eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşam mücadelemize karşı yürütülen saldırganlığın ayrılmaz bir halkasını oluşturuyor. Irkçılığa, göçmen ve mülteci düşmanlığına, nefrete geçit vermeden, bedenlerimize, haklarımıza, hayatlarımıza sahip çıkarak hep birlikte özgür, eşit, şiddetsiz bir gelecek inşa etme umudumuzu talan etmeye yönelik bu saldırılara karşı göçmenlerin yanındayız, yan yanayız.”

Açıklamada imzası bulunan kadın örgütleri

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Kadın Komisyonu, Adana Kadın Platformu, Almanya Göçmen Kadınlar Birliği, Antakya Kadın Dayanışması, Antalya Feminist Kolektif, Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, Anti-Kapitalist Kadınlar, Aydın Kadın Dayanışma Platformu, Buca Evka-1 Kadın Kültür Evi (BEKEV), Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) Kadın Meclisi, Bornova Kadın Dayanışma Derneği, Bursa Kadın Platformu, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Kadın Ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Komisyonu,  Devrimci Aleviler Birliği (DAB) Kadın Meclisi, Defne Kadın Emeği Derneği, Demokrasi İçin Hukukçular, Demokratik Kadın Hareketi, Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, Devrimci Aleviler Birliği Kadın Meclisi, Disk Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Ekmek Ve Gül, Emek Partili Kadınlar, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu, Eskişehir Demokratik Kadın Dayanışma, Feminamfi,  Feminist Kurtuluş Hareketi, Feminist Vesvese-Feministvesvese.Com, Foça Barış Kadınları İnisiyatifi, Gaziantep Kadın Platformu, Göçmen Kadınlar Birliği, Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Derneği Evi, Halkevci Kadınlar, İmece Ev İşçileri Sendikası, İstanbul Feminist Enstitüsü, İzmir Kadın Platformu, Kadın Dayanışması, Kadın işçi, Kadın Meclisleri Kadın Savunma Ağı, Kadın Zamanı Derneği, Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği, Kadınlar Birlikte Güçlü, Kadınlar Direnişte, Kadınların Kurtuluşu, Katre Kadın Danışma Ve Dayanışma Derneği, KESK Kadın Meclisi, Kırkyama Kadın Dayanışması, Kocaeli Ekmek Ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Kocaeli Kadın Platformu, Kocaeli Üniversitesi Ekmek Ve Gül Kadını Çalışmaları Topluluğu, Koza Kadın Derneği, Maltepeli Kadın+Lar, Mardin Şahmaran Kadın Platformu,  Migrantinnenverein Karlsruhe E.V., Mor Dayanışma, Mor İzleme, Mor Sarmaşık,  , Puduhepa E. V Dayanışma İçin Kadın İnisiyatifi, Rosa Kadın Derneği, Sosyalist Kadın Hareketi, Sosyalist Kadın Meclisleri, Star Kadın Derneği, , TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu, Toplumsal Hukuk Kadın,  Türk Tabipler Birliği Kadın Kolu, Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın Ve Lgbti+ Komisyonu, Türkiye İşçi Partili Kadınlar, Uluslararası Göçmen Kadınlar Dayanışma Derneği, Yaşamak İstiyoruz inisiyatifi, Yeni Demokrat Kadın, Yeni Kadın Dünyası, Yeşil Sol Kadın Meclisi, Yoğurtçu Kadın Forumu.”

SUR AJANS

Paylaş:

700 kadından göçmenler için ortak açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin