İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53

8 Mart resmi tatil ilan edilsin

8 mart
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesine ilişkin Meclis’e kanun teklifi veren HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, 8 Mart’ın dünyanın her yerinde mücadelenin simgesi olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 8 Mart’ın tatil ilan edilmesine ilişkin Meclis’e kanun teklifi sundu.

Dilan Dirayet Taşdemir
HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir

Kanun teklifinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak ilan ediliş tarihine dair bilgilere yer verildi. 8 Mart’ın tarihçesi anlam ve önemi bakımından 165 yıl öncesine dayansa da, 21’inci yüzyılda da kadınların halen savaşa, şiddete, her türlü baskı ve sömürüye karşı hak ve eşitlik talepleri için mücadeleye devam ettiğine dikkat çekilen kanun teklifinde, “Kadınlar 2022 yılı 8 Mart’ını ağır ekonomik kriz ve yoksulluk koşulları altında kutlayacaklar” denildi.

8mart’ın resmi tatil olduğu ülkeler

Eşitlik talebinde bulunan, hakları için mücadele eden, bu yolda yaşamını kaybeden kadınlara adanan 8 Mart’ın dünyanın her yerinde, mücadelenin simgesi olarak görüldüğü vurgulanan teklifin gerekçesinde, “Aynı zamanda kadınların barış için mücadelelerini ve sözlerini söyledikleri bir gündür. Bugün aralarında Çin, Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Küba, Ukrayna, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Moldova’nın da bulunduğu pek çok ülkede genel tatil günlerinden biri olarak kabul edilmekte ve kadınlar yaşadıkları tüm sorunları bugün vasıtasıyla yüksek sesle dile getirebilmektedir. Bu bağlamda, teklif ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin gittikçe derinleştiği ülkemizde hem bu eşitsizlikle mücadelede önemli bir aşama kaydetmek hem de mücadele eden kadınlara destek vermek amacıyla 8 Mart tarihinin, ‘8 Mart Kadınlar Günü’ olarak resmi tatil olarak kabul edilmesini öngörmektedir” ifadeleri yer aldı.

SUR AJANS

8 Mart resmi tatil ilan edilsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin