İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66

Alevi Kurumları: Cemevlerine gelen faturaları ödemeyeceğiz

aleviler cemevleri faturalar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cemevlerine gelen yüksek faturalara karşı Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen Alevi Örgütleri, mahkemeye başvurdu. Eşit yurttaşlık isteyen Alevi kurumları cemevlerine gelen faturaları ödemeyeceklerini belirtti.

 Alevi Dernekleri Federasyonu bileşenleri ve bağımsız Alevi örgütleri, cemevlerine gelen faturalara ilişkin Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelerek açıklama yaptı.

Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu, Oya Ersoy, sanatçı Tolga Sağ, Alevi dedeleri ve çok sayıda kişi katılarak destek verdi.

alevi-dernekleri-federasyonu-
Alevi Dernekleri Federasyonu Cemevlerine gelen faturaları ödemeyeceklerini açıkladı

‘Türkiye Cumhuriyeti artık bizi ikinci sınıf vatandaş olarak görmekten vazgeçmeli’

Açıklama öncesi konuşan Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, Alevi toplumunun eşit yurttaşlık istediğini belirterek, “Türkiye’nin her yerindeki Alevilerden vergi alınıyor ama gelin görün ki Cemevlerimize ibadethane statüsü verilmiyor. Türkiye’deki her yurttaşın vicdanının sesini dinlemelerini arzuluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti artık bizi ikinci sınıf vatandaş olarak görmekten vazgeçmelidir. Aleviler bu ülkenin asli vatandaşıdır, asli unsurudur. Cemevlerinin hukuksal statüsünü Aleviler tanımlar devlet de bunu kabul görmelidir” dedi.

‘Alevilerin ibadethanesi de Cemevidir, ticarethane değildir’

Bütün Alevi örgütlerinin mahkemeye başvuracağını ve cemevlerine gelen faturaları ödemeyeceğini belirten Fırat; “Cemevlerimizin hukuksal anlamdaki statüleri bile mahkeme kapılarına gelmesi bile bu devlet için bir utançtır. Ne demek bir ibadethanenin ibadethane olup olmadığını mahkeme kapılarına sürükleyeceksiniz? Yapılması gereken bu statüyü kabul görmeleridir. Bu statüyü verecek olan da Alevi vatandaşlarıdır. Alevilerin ibadethanesi de Cemevidir, ticarethane değildir. Ticarethane olarak gören bu zihniyeti kınıyorum. Bu vesileyle Türkiye’nin hiçbir yerinde bu faturaları vermeyecektir. Gelip kessinler. Devlet bizi vatandaş olarak görmüyorsa bizden vergi almasın, bizi askere götürmesin. Bu hakların bize tanınmaması bir utançtır” ifadelerini kullandı.

‘Cemevinin ibadethane olup olmadığı statüsünün belirlenmesi devlete düşmez’

Fırat’ın ardından söz alan avukat Nuray Aslaner, Cemevlerinin bundan sonra fatura ödememesi için mahkemeye başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

Daha önce aynı taleple yapılan başvuruların yapıldığını hatırlatan Arslan, sözleirni şöyle sürdürdü: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Cem vakfı kararında Cemevlerinin ibadethane olarak sayılmaması Alevi vatandaş tarafından ayrımcılık doğurduğu yönünde bir kararı var. Yerel mahkemelerin de bu yönlü verdiği kararlar var. Bir Cemevinin ibadethane olup olmadığı statüsünün belirlenmesi devlete düşmez. Bütün Cemevlerinin statüsünün kabul ile faturaların ödenmemesi, idarenin bütçesinden ödenmesi yönünde genel uygulamaya gitmesi gerekirken bütün Cemevlerinin ayrı ayrı mahkemeye başvuru yapmak zorunda bırakmaktadır. Bize kalan başka yol yok. Bütün Cemevleri adına tek tek başvuru yaparak faturalarım ödenmemesi gerektiği yönünde kararlar alınması için elimizden geleni yapacağız.”

 Başakşehir Cemevinin statüsünün resmiyette “ibadethane” olarak geçmesine rağmen hala faturaların geldiğine dikkati çeken Arslan, “Bu faturayı ödemeyeceklerini söylediklerinde kendileri hakkında kaçak işlemi yapılmış. Bu düşündürücü ev bu uygulamadan vazgeçilmelidir” dedi.

‘Cemevlerimizin ibadethane sayılmasını talep ediyoruz’

Alevi örgütleri adına hazırlanan ortak açıklamayı ise sanatçı Tolga Sağ okudu. Demokrasinin toplumun tüm kesimlerinin, toplumsal refahını artırmak veya hak talep etmek için bireylerin sivil topluma katılma becerisi üzerine kurulu olduğuna vurgu yapan Sağ, bireylerin sivil ya da siyasi faaliyetlere katılımın eşit vatandaşlığın temel ilkesi olduğunu söyledi. Mecliste demokrasi gereği bir Anayasa uzlaşma komisyonun kurulduğunu, siyasi partilerden eşit sayıda temsilcinin “Yeni Anayasa” yapım çalışmaları için yıllarca çalıştığını belirten Sağ, “Bizleri temsil eden bu siyasi partilerin uzlaşma komisyonuna sunduğu anayasa taslaklarında vatandaşın siyasi kimliği, hukuki statüsü, hak sahipliği, inancı, sosyal ve kültürel kimliği katılımcılık boyutuyla ele alınmıştır. Alevilerin haklarını da kapsayan bu çalışmaların Anayasa komisyonu tarafından tekrar değerlendirilmesini eşit yurttaşlık bağlamında Cemevlerimizin ibadethane sayılmasını talep ediyoruz. Bu anlayış Selçuklu- Osmanlı ve de ne yazık ki günümüz Cumhuriyetinde Sünni İslam anlayışındaki ‘zimmetli vatandaş’ anlayışının bir tezahürüdür” ifadelerini kullandı.

‘Aleviler ideolojik, siyasi, idari, ekonomik tüm alanlarda yok sayılıyor’

Alevileri asimile etme anlayışına vurgu yapılan açıklamada “İşte bu yapay faşist idealde Sünni çoğunluğa hizmet eden himaye bir toplum vardır. Alevileri ideolojik, siyasi, idari, ekonomik tüm alanlarda yok sayıp varlıklarını Sünniliğe hizmetle ilişkilendirmek, fetihçi halifelerin adalet düşüncesidir. Bu Nas, sünnet ya da töre gereğidir; yani ‘Sünniliği yay ve genişlet ideolojisidir ‘. Alevilerden vergi adı altında ‘karşılıksız para’ alan devlet bu parayı gelir dağılımını kontrol etmek amacıyla aldığını beyan etmektedir ancak harcamaları ve finansı taraflı yaparak, vergilerimizi Sünni vatandaşların dini gereksinimleri için rahatça ve helalmiş gibi kullanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

‘İnançsal ilkelerimizin Sünnilik veya Şiilikle hiçbir bağı yok

Alevi toplumunun Cemevlerinin ibadethane statüsü için mücadele ettiğine işaret edilen açıklamada, “Cemevlerimize dayatılan milyarlık elektrik, doğalgaz ve su faturaları bizleri yıldırmayacaktır. Bizler yüzyıllardır ibadetimizin cem olduğunu, bunun yerinin de Cemevi olduğunu, orucumuzun Hızır ve Muharrem orucu olduğunu, kendi inançsal ilkelerimizin Sünnilik veya Şiilikle hiçbir bağının olmadığını vurguluyoruz” denildi.

‘Faturaları ödemeyeceğiz’

Açıklamada son olarak “Devlet bir inancın safiyetine, gerçekliğine ve sahihliğine dokunamaz, onu tarif edemez, o inancın mensuplarını çeşitli maddi ve manevi baskılarla tehdit edemez çünkü aynı havayı, suyu ve aynı toprağı kardeşçe paylaşan bir toplumu tehdit etmek, aslında özünü tehdit etmek demektir. Bizler, halkımızla paylaştığımız milyar TL’lik elektrik, doğalgaz ya da su faturalarını ödemeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın ardından ise adliyeye geçen Alevi örgütleri temsilcileri Cemevlerinin ibadethane sayılması ve gelen faturaların ödenmemesi için mahkemeye başvuruda bulundu.

SUR AJANS

Alevi Kurumları: Cemevlerine gelen faturaları ödemeyeceğiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin