İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,54
EURO18,16
GBP20,50
EURO/USD0,98
BIST3.146,89
GR. ALTIN987,32
BTC360.516,01
ETH24.827,01

Ali Kenanoğlu: Ebussuud’un mu Alevilerin mi yanındasınız?

aleviler çorum ceemvi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Çorum’da Cemevi’nin temel atma töreninde Çorum Valisi’nin Alevileri ötekileştiren davranışını Meclis gündemine taşıdı.

Kenanoğlu, töreni terk eden Çorum Valisi’nin tavrına ilişkin İçişleri Bakanlığının yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, “T.C. yurttaşı olan Alevilere ilişkin katliam fetvası veren Osmanlı Şeyhülislamını eleştirmek nasıl bir “ötekileştirici dil” olmaktadır?” diye sordu.

aleviler çorum cemevi
Çorum’da Cemevi açılışı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Çorum’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Çorum Şubesi tarafından inşa edilecek olan Cemevi’nin temel atma töreninde Çorum Valisi ve Belediye Başkanı’nın Alevileri ötekileştiren davranışını Meclis gündemine taşıdı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat‘ın AKP iktidarının Alevilere yaklaşımını eleştirdiği ve Alevi toplumunun taleplerini dile getirdiği konuşmasından Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ve AKP’li Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın rahatsız olarak töreni terk ettiğini belirten Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde “T.C. yurttaşları olan Alevilere sahip çıkmayıp onlara hakaret ve küfür eden Osmanlı Şeyhülislamına sahip çıkan Çorum Valisi ve Belediye Başkanı hakkında, T.C. yurttaşları olan Alevileri inciten tavrı ve ötekileştirici tutumu nedeniyle bir inceleme başlatılacak mıdır?” diye sordu.

“Alevilerin katlini vacip gören Ebussuud zihniyetini mi sahipleniyorlar?”

Kenanoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmak üzere verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “ ‘Yol Kardeşliği Cemevi Projesi’ kapsamında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Çorum Şubesi ile Frankfurt Cemevinin açılışı için 22 Mayıs 2022 tarihinde Çorum’da temel atma töreni düzenlemiştir. HBVAKV Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından inşa edilecek olan Cemevi temel atma törenine Türkiye ve Avrupa Alevi kurumlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katılmıştır. Temel atma töreninde konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat, AKP iktidarının Alevilere yaklaşımını eleştirerek, Alevi toplumunun taleplerini bir kez daha dile getirmiş, konuşmasında “Bizim önderlerimiz Hacı Bektaşlardır, Pir Sultanlardır… Ebussuudlar olamaz” demiştir. Mat’ın konuşmasından rahatsız olduklarını belirten Çorum Valisi ve AKP’li Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın tören devam ederken alanı terk etmiştir. Çorum Valisi basına yansıyan açıklamasında “Hüseyin MAT’ın ötekileştirici dil kullandığı, töreni bu nedenle terk ettiğini” söylemektedir. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (ABBK) Eşit Başkanı Hüseyin MAT’ın konuşmasında bahsettiği ve bizim önderimiz olamaz dediği Ebussuud, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, “Kızılbaşların canları, malları helâldir, onlarla savaşırken ölmek şehitliğin en yücesidir” ve “Kızılbaşların kestiği hayvanın eti mundardır, yenmez” gibi günümüzde de bilinen Alevilerin katlini “dinen helal” gören, birçok katliamın ve idamın fetvacısı olan 29 yıl görevde kalan bir şeyhülislamdır. Ebussuud bu fetvalarıyla Kızılbaş Alevi toplumunun üzerine yapışan ve bir önyargıyla hakarete dönüşen MUM SÖNDÜ iftirasını fetvalarla topluma yayan bu iftirayı oluşturan kişidir. Yine Ebussuud adlı bu Osmanlı Şeyhülislamı, Yunus Emre’nin şiirlerini küfür yani kâfirlik işi saymış, bunları okuyanları da kâfir ilan etmiş ve Yunus Emre şiirlerini okuyanların öldürülmesi gerektiğini savunmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin Valisi ve Belediye Başkanının, Cemevi temel atma töreninde ABBK Başkanının Ebussuud hakkındaki bir söylemi nedeniyle töreni terk etmeleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olan Alevilerin katlini vacip gören Ebussuud zihniyetini sahiplendikleri anlamı taşımaktadır.”

ali kenanoğlu
HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu

“Alevilere ilişkin katliam fetvası veren Osmanlı Şeyhülislamını eleştirmek nasıl bir “ötekileştirici dil” olmaktadır?”

Kenanoğlu, Çorum Valisinin söz konusu tavrına ilişkin İçişlerine şu soruları yöneltti:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kamu görevlisi olan Çorum Valisi ve Belediye Başkanı, “Alevilerin katlini dinen helal gören” Osmanlı Şeyhülislamı Ebussuud’un mu yoksa Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olan Alevilerin mi yanındadır?

T.C. yurttaşı olan Alevilere ilişkin katliam fetvası veren Osmanlı Şeyhülislamını eleştirmek nasıl bir “ötekileştirici dil” olmaktadır?

T.C. yurttaşları olan Alevilere sahip çıkmayıp onlara hakaret ve küfür eden Osmanlı Şeyhülislamına sahip çıkan Çorum Valisi ve Belediye Başkanı hakkında, T.C. yurttaşları olan Alevileri inciten tavrı ve ötekileştirici tutumu nedeniyle bir inceleme başlatılacak mıdır?”

SUR AJANS

Ali Kenanoğlu: Ebussuud’un mu Alevilerin mi yanındasınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin