İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,21
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,36
BTC373.852,76
ETH25.380,47

Amed KESK Şubeler Platformu: Savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkımdır

savaşa hayır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amed KESK Şubeler Platformu, Ukrayna ve Rusya savaşına karşı yaptığı basın açıklamasında savaşın acı, ölüm ve gözyaşından başka bir sonuç üretmediği ve süren savaşta kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere emekçi kesimlerin bedel ödediği vurgulandı.

Amed KESK Şubeler Platformu, Ukrayna ve Rusya savaşına karşı Eğitim Sen 1 No’lu şubede açıklama yaptı.

Açıklamayı KESK dönem sözcülüğü adına Mehmet CANDAR okudu.

savaş Mehmet CANDAR
Amed KESK Şubeler Platformu

‘Enerji nakil hatlarına sahip olma savaşı’

“Savaş insanlık suçudur, savaşa hayır!” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son yıllarda emperyalist ve şovenist güçler arasında artan hegemonik güç savaşları ve silahlanma yarışı Ukrayna krizinde savaşa dönüşmüştür. Tüm gelişmeler çatışmaların kısa sürede sonlanmayacağını, emperyal güçlerin dünya sisteminde lehlerine sonuçlanacak değişiklikler için düğmeye bastığını göstermektedir. Çıkarları dışında hiçbir şeyi umursamayan NATO, Rusya’ya karşı kuşatma, yayılma ve genişleme stratejisi uygulamaya, Rusya eski gücüne kavuşmak için kendi halkına baskı politikalarını süreklileştirirken dışarıya yönelik hegemonik güç politikalarını hayata geçirmektedir. Savaş, Ukrayna’ya, bölgeye ve enerji nakil hatlarına kimin hâkim olacağının savaşıdır.”

Amed KESK Şubeler Platformu
Amed KESK Şubeler Platformu

‘Savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir’

Savaşların bedelini kadın ve çocuklar başta olmak üzere emekçi kesimlerin ödediğine vurgu yapılan açıklamada Candar, şu ifadeleri kullandı: “Ukrayna krizinde de daha şimdiden yerleşim yerleri bombalanmakta, milyonlarca sivil evlerini terk etmiş, yüzlerce sivil yaşamını yitirmiş ve binlercesi yaralanmıştır. Oysa krizin tek masumu bölgede yaşayan halklar ve emekçilerdir. Bu nedenle geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, emperyalistler sömürüyü ve savaşı varlıklarının temeli olarak görmüştür.

Biliyoruz ki; Savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir!

Savaş, baskı, şiddet ve sömürünün katmerlenerek artması demektir!

Savaş, emekçilerin ekmeğinin küçülürken zenginlerin, silah baronlarının kasalarının dolması demektir!

Savaş, iktidarların baskı politikalarına kılıf uydurulması demektir. İnsan haklarının, hukuk ve adaletin hiçe sayılmasıdır! Çevrenin, doğanın tahrip edilmesi demektir!

Savaş sürdükçe onlar kasalarını dolduracak, halk yoksulluğa mahkûm olacaktır! Bahsedilen ekonomik yaptırımlardan iddia edildiği gibi bankalar, sermaye değil en fazla yoksul haklar, emeği ile geçinenler etkilenecektir.”

‘Barış bloğu oluşturmalı’

Savaş karşıtı mücadelenin yükseltilmesine vurgu yapılan açıklamada, “Savaşı durdurmak için geç değildir. Rusya saldırılarını durdurmalı, NATO silahlanmayı ve yayılmayı esas alan politikalarından vazgeçmelidir. Askeri paktlar dağıtılmalı, başka ülkelerdeki tüm askeri varlıklar sonlandırılmalıdır. Bu kapsamda Ukrayna’daki tüm yabancı güçler geri çekilmelidir. Ülkemizde ve dünyada savaşa, silahlanmaya ayrılan kaynaklar kamusal hizmetlere, insan onuruna yaraşır bir yaşam için halkın yararına kullanılmalıdır. Savaş çığırtkanlarına, savaştan nemalanmak, kendi baskı politikalarına yeni bir gerekçe yaratmak isteyenlere taviz verilmemelidir. Emek ve demokrasi güçleri savaş isteyen emperyalistler ve emperyalist politikalara karşı barış mücadelesini yükseltmeli, barış bloğu oluşturmalıdır. KESK şubeler platformu olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu almaya hazırız” denildi.

‘Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz!’

Açıklamada son olarak barış içinde özgürce ve kardeşçe bir arada yaşam vurgu yapıldı.

SUR AJANS

Amed KESK Şubeler Platformu: Savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkımdır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin