İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amed Sağlık Platformu’nun 29 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak olan “Emek bizim, söz bizim, sağlık hepimizin” Beyaz Miting çağrısında “Ankara’yı kendi rengimize, beyaza boyayacağız” denildi.

Amed Sağlık Platformu 29 Mayıs’ta Ankara’da Türk Tabipler Birliği (TTB) tarafından düzenlenen “Emek bizim, söz bizim, sağlık hepimizin” Beyaz Mitingine çağrı yaptı.

Diyarbakır Tabip Odası’nda yapılan açıklamayı DTO Genel Sekreteri Çağla İzci okudu.

Amed Sağlık Platformu beyaz miting

‘Sağlıkta eşitsizlik tüm topluma “artık yeter” dedirtmiştir’

“Emeğimiz, özlük haklarımız ve halkın sağlık hakkı için 29 Mayısta Ankara’dayız” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Siyasal iktidarın sağlık politikaları nedeniyle Sağlık sistemi alarm vermektedir.  Sağlıksızlık üreten bu sağlık sistemi toplumun sağlığa erişiminde çok ciddi sorunlar yaratmaktadır. Mevcut durum tüm sağlık çalışanlarının hem de halkın sağlığını tehdit eder boyutlara varmıştır. Evlerde oluşan sanal kuyruklar, aylarca sonrasına alınabilen randevular, gittikçe artan kalemlerle cepten ödemeler, kamusal sağlık hizmetlerini tüketen düzenlemeler ile özel hastanelere teşvik, sağlıkta eşitsizlik tüm topluma “artık yeter” dedirtmiştir. Pandemi dönemi boyunca olağanüstü koşullarda çalışan, kayıplar veren, COVİD-19 nedeniyle yaşanan kayıpları meslek hastalığı sayılmayan sağlık emekçileri ciddi bir tükenmişlik içindeler.”

Amed Sağlık Platformu’ndan 29 mayıs mitingine çağrı
Amed Sağlık Platformu’ndan 29 mayıs mitingine çağrı

‘Ankara’yı kendi rengimize, beyaza boyayacağız’

İktidarın sağlık emekçilerine verdiği sözlerin yerine getirilmediğine vurgu yapılan açıklamada, İzci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzun süredir sağlıkta yürüttüğümüz mücadele sonrası çeşitli vaatlerde bulunan iktidar ne yazık ki bizi şaşırtmamış; zaten yetersiz olan bu vaatlerinin bile hiçbirini yerine getirmemiştir. Ne özlük haklarımızda bir iyileşme yapılmış ne sağlıkta şiddeti ortadan kaldıracak önlemler alınmış, halkın sağlığını önceleyen politikalar yaşama geçirilmemiştir. Bizleri yoksulluk sınırının altına mahkûm edenler, emeklileri açlık sınırının altında ücretlerle yaşamak zorunda bırakanlar, sağlık ve sosyal hizmetler çalışanlarını kölelik koşullarında çalışmaya zorlayanlar, sağlık çalışanlarını dillerindeki şiddetle anıp her gün şiddetle karşı karşıya bırakanlar “Sağlık için üzerimize düşen bu” diyorlarsa; bizim üzerimize düşen de emeğimize, geleceğimize, sağlığımıza, doğasıyla, insanıyla, hayvanıyla içinde yaşadığımız bütünün yaşam hakkına sahip çıkmaktır. “Haklarımızı alana kadar mücadeleyi daha da yükselteceğiz” demiştik, sözümüzün arkasında duracağız. Haklarımızı alabilmenin yolunun hep birlikte, yılmadan mücadele etmekten geçtiğini iyi biliyoruz, dün yaptığımız gibi bugün de mücadeleye devam ediyoruz. Bu kapsamda; 29 Mayıs’ta Ankara’da “Emek Bizim Söz Bizim, Sağlık Hepimizin” Mitingi’nde tüm sağlık emek-meslek örgütleri olarak el ele, omuz omuza, tüm yurttaşlarımızla birlikte Türkiye’nin dört bir yanından giderek Ankara’yı kendi rengimize, beyaza boyayacağız. Biz işyerlerinde yaşam için, sağlık için verdiğimiz emeği o gün tüm haklarımız için, toplumun sağlık ve sosyal hizmet hakkı için yan yana getirecek, mücadelemizi büyüteceğiz. Biliyoruz, dönüştürme gücümüz var. Haklarımızı alana kadar, her canlı nitelikli ve sağlıklı bir yaşama erişene kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

“Emek Bizim Söz Bizim, Sağlık Hepimizin” mitinginde buluşmaya çağırıyoruz”

İzci, açıklamada mitinge katılım çağrısını ise şu ifadelerle dile getirdi: “Sesimizi duyurmak, hak ettiklerimize ulaşmak için tüm sağlık meslek örgütleri ve emekçilerini 29 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak “Emek Bizim Söz Bizim, Sağlık Hepimizin” mitinginde buluşmaya çağırıyoruz. Buradan topluma da çağrımızdır, gelin hep birlikte sağlığımıza, yaşamlarımıza sahip çıkalım. Taleplerimiz sizin için, hepimiz için.”

SUR AJANS

Amed Sağlık Platformu’ndan 29 mayıs mitingine çağrı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin