İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53

Amed Şubeler Platformu: İhraçlar iade edilsin

amed şubeler platformu İhraçlar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amed Şubeler Platformu, haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan ve hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen arkadaşlarının görevlerine iade edilmesini istedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, kamuda yapılan ihraçlara gerekçe yapılan 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35’inci Madde’nin kaldırılması için her hafta sonu yaptıkları eylemlerini sürdürdü.

Bu haftasonu da Yenişehir Ofis semtindeki Hazal Park’ta toplanan KESK’liler “KHK’ler gidecek, biz kalacağız” pankartı açtılar.

Platform bileşenleri adına Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Şube Sekreteri Serdar Keskin bir konuşma yaptı.

2016 Temmuz darbe girişiminden sonra emekçiler, sendikalar, meslek odaları ve demokratik kitle örgütleri üzerindeki baskıların arttığına vurgu yapan Keskin, OHAL ile birlikte on binlerce kamu emekçisinin KHK’lerle kamudaki görevlerinden ihraç edilip adeta açlığa ve ölüme terk edildiğini söyledi.

kesk ihrac
Platform bileşenleri adına Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Şube Sekreteri Serdar Keskin

‘Sendika aktivistleri cezalandırılıyor’

Sendikal hak ve özgürlüklerinin kullanılmasının suç olmadığına işaret eden Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konfederasyonumuzun siyasi ve ekonomik krize karşı mücadele programlarını hayata geçirdiği ve üye artışlarının yoğun olduğu dönemlerde bizlere yönelik gözaltı, tutuklama, ihraç ve mobbing gibi baskı yöntemlerinde artışın yaşanması tesadüf değildir. Ağırlıklı olarak geçmişteki ya da şu anki şube yöneticilerinin, aktivistlerin seçilip cezalandırılması, OHAL oyalama komisyonu tarafından hukuka ve anayasaya aykırı bir şekilde ret kararlarının verilmesi KESK’e yönelik baskıların, sindirmenin planlı bir şekilde yürütüldüğünü açıkça göstermektedir.”

‘Haklarında yargı kararı olmayanlar iade edilsin’

OHAL Komisyonu ve 35/ g Maddesi kapsamında yürütülen komisyonun derhal lağvedilmesi gerektiğini ifade eden Keskin, haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraçları istenen tüm arkadaşlarının dosyalarının herhangi bir ceza verilmeden sonuçlandırılmasını ve ihraç edilen tüm arkadaşlarının bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmesini istedi.

SUR AJANS

Amed Şubeler Platformu: İhraçlar iade edilsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin