İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.072,78
ETH24.859,28

Bağımlılıkla mücadelede yeni yöntem

Mardin Artuklu Üniversitesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Artuklu Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim üyesi Psikiyatrist Dr. Süleyman Dönmezdil, Transkraniyal Manyetik Uyarı (TMU) cihazıyla elektro manyetik dalga yöntemini kullanarak, ortalama günlük 15-20 dakikalık seanslarla hastaları tedavi ediyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim üyesi Psikiyatrist Dr. Süleyman Dönmezdil, Transkraniyal Manyetik Uyarı (TMU) cihazının elektro manyetik dalga ürettiğini belirterek, “Bu dalgayı da beyne gönderiyor. Normal hastamız tedavisini almak için geldiğinde tedaviye uygun olduğu görüldükten sonra 20 seansta ortalama günde 15-20 dakikalık bir işlemle kafaya uygulanmasıyla normal hayatına tedaviden sonra devam ediyor” dedi.

süleyman dönmezdil
Dr. Süleyman Dönmezdil

20 seansta tedavi

Stanford Üniversitesi’nde psikiyatrik hastaları üzerinde araştırma yapıldı. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada TMU cihazıyla yapılan işlemlerde TMS protokolü ile yüzde 92’lik tedavi yanıtı ve düzelme olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak konuşan Dönmezdil,  TMU tedavisinin dünyada yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi. Dönmezdil, “Uygulama şeklinde cihaz elektrikle çalışmıyor, elektro manyetik dalga üretiyor. Bu dalgayı da beyne gönderiyor. Bizim EKT denen bir tedavimiz var. Biraz ağır bir tedavidir, anestezi verilerek klinikte yapılır. Hasta ameliyat olmuş gibi zor uyanır. Bu tedavi öyle bir tedavi değil, normal hastamız tedavisini almak için geldiğinde tedaviye uygun olduğu görüldükten sonra 20 seansta ortalama günde 15-20 dakikalık bir işlemle kafaya uygulanmasıyla normal hayatına tedaviden sonra devam ediyor. Öğlen arasında gelip tedavisini alıp giden danışanlarımız var. Hayat konforunu da bozmuyor. Yan etki profili de yok, hızla yanıt alındığı için yaygın bir şekilde Avrupa’da kullanılıyor” diye konuştu.

süleyman dönmezdil
Mardin Artuklu Üniversitesi Dr. Süleyman Dönmzedil

“Tedavi protokolüyle maddenin isteğini yani aşerme olayını kırıyor”

Madde bağımlılığında en önemli problemlerden birinin de aşerme durumu olduğuna dikkat çeken Dönmezdil, “Maddeyi bırakan bir kişi maddeyle ilgili içten o isteği tekrar gelmeye devam etmesidir. Kimi tedavi yöntemleri içerisinde çipler kullanılıyor ama kullanılmadığı yerler de oluyor. O zaman hasta biçare kalıyor. Buna sigara ve kumar bağımlılığı da dahil. Bağımlılığın mekanizması beyinde aynıdır. Bütün maddelerdeki mekanizması aynı olduğu için aynı tedavi protokolüyle maddenin isteğini yani aşerme olayını kırıyor. Böylece daha etkin ve efektif bir tedavi ortaya çıkmış oluyor. Majör  depresyonunda tedavi yanıtı şimdiye kadar 80-85’lerdeydi Stanford Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre Stanford protokolüyle yoğunlaştırılmış TMS tedavisiyle dirençli depresyonda tedavi yanıtının başarı oranı yüzde 94’lere çıkıyor. Bu da bizim için yüz güldürücü depresyon hastaları için de umut verici bir sonuç. Bu protokolün de uygulanması bizi çok mutlu etti” şeklinde konuştu.

SUR AJANS

Bağımlılıkla mücadelede yeni yöntem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin