İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,17
GBP20,68
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,56
BTC372.017,30
ETH25.284,64

Bağlar Demokrasi Platformu’ndan zam tepkisi

Bağlar Demokrasi Platformu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da birçok siyasi parti, dernek ve sivil bireylerin oluşturduğu Bağlar Demokrasi Platformu, faturalara gelen fahiş zamlara karşı yaptığı açıklamada, zamların geri çekilmesi talep edilirken, yetkililere ise yurttaşların geleceğini esas alan politikaların geliştirilmesi konusunda uyarılarda bulunuldu.

Bağlar Demokrasi Platformu, zamlara karşı ortak açıklama yaptı. Bağlar Kelebek Parkında yapılan açıklamayı Platform sözcüsü Emrah Altun okudu.

Bağlar Demokrasi Platformu açıklamasına; CHP Bağlar İlçe Teşkilatı, Gelecek Partisi Bağlar İlçe Teşkilatı, İYİ Parti Bağlar İlçe Teşkilatı, Saadet Partisi İl Yönetimi, TDP Diyarbakır İl Teşkilatı, KOP il Teşkilatı, Bağlar Kadın Pazarcılar Derneği, Uyuşturucuya Karşı Değişim Derneği, Platform sözcüsü Emrah Altun, Esnaf Hareketi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Diyarbakır il temsilcisi Baraj Aktay ve Diyarbakır’ın kanat önderlerinden Abdulhadi Tuğrul katıldı.

Bağlar Demokrasi Platformu
Bağlar Demokrasi Platformu

Zamlar geri çekilsin

Bağlar Demokrasi Platformu açıklamasında halkın yaşadığı geçim sıkıntısının son süreçteki fahiş zamlarla daha da zorlaştığına dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı: “Halkımızın omzuna her geçen gün ağır faturalar yüklenmektedir. Evini ailesini geçindirmekle yükümlü aile bireyleri tüm zamanını çalışmaya ayırsa dahi yetememektedir. Başta şehrimiz olmak üzere ülke genelinde ev ve kıra fiyatları artmış, temel ihtiyaç olan gıda malzemelerinin satış fiyatı zamlanmış. Bu da yetmezmiş gibi kullanmak zorunda oldukları basta elektrik olmak üzere tüm faturaları 3 katı ödeme zorunluluğu getirilmiş. Ödeyemeyecek olan aileler karanlığa mahkûm edilerek yaşam koşulları kısıtlanmıştır. Esnaf işyerini açmayarak fatura yükünden kurtulmaya çalışmaktadır. Hem ekonomik olarak hem istihdam olarak yeterli düzeye gelmemiş şehrimizde kızın yükü emekçilere çıkarılmasını kabullenmemiz mümkün değildir. Pazarcı esnafı tezgâh açamamaktadır. Ya yerel yönetimlerin baskıları yâda getirim çatışması hem pazarcı esnafı hemze alım gücü düşük halkımızı etkilemektedir. Bizler bu şehrin sıvılı toplum örgütleri ve siyası partileri olarak diyoruz ki: Emekçi halkın, yoksul halkın üzerine keyfice yüklenen zamlar geri çekilsin. Halkın temel ihtiyaçları üzerine zamlar değil indirimler sağlansın. Başta dadaş olmak üzere tüm kurumlar denetlenmeli keyfi ve haksızca ödenme zorunluluğu getirilen yükler araştırılmalıdır…”

‘Çözüm yurttaşların geleceğini esas almaktır’

Açıklamada yurttaşların içinde bulunduğu yoksulluktan çıkış için yetkililere çözüm önerileri ve uyarılar ise şöyle sıralandı: “Halkımız şikayetçi, halkımız çözüm beklemekte, bizler bu halkın partileri ve kurumları olarak çağrı yapıyoruz. İnat yapmayın, siyasi hesaplar peşine düşmeyin. Halkın mağdur olmaması için gelin birlikte çözüm geliştirelim, gelin yurttaşlarımızın taleplerini birlikte hareket ederek karşılayalım. Bizler hazırız! çözüm halka kulak vermedir. Çözüm yurttaşların geleceğini esas almaktır. Çözüm daha önce devletin olan sonradan kamulaştırılan kurumların yeniden denetim altına alınmasıdır… Platform olarak bir araya gelen bizler bu gün ilk uyarımızı yapıyoruz eğer gereği yerine getirilmezse ve çözüm geliştirilmezse daha güçlü olarak yeniden karşınıza geliriz emin olun ki kurtuluş halkımız için ortaklaşmamızdadır. Şehrimizde halkımızın her talebi için bir araya gelerek her kurum ve kuruluşun, yöneticinin yanlışlığına karşı çelikten duvar olup çözüm geliştireceğiz, farklılıklarımız birlikte hareket etmemizde sorun teşkil etmemekte halkımıza fayda sağlamaktadır. Bu gerçekliklerle uyarımızı yapmaktayız…”

SUR AJANS

Bağlar Demokrasi Platformu’ndan zam tepkisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin