İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,17
GBP20,68
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,56
BTC372.017,30
ETH25.284,64

Bakanlık 2 yaşındaki çocuğun ölümünde ihmal görmedi

bakanlık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlık, Silvan’da elektrik kesintisi nedeniyle soğuktan yaşamını yitiren 2 yaşındaki Yunus Emre Binen’in ölümünde ihmal olmadığını savundu.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bronşit hastası olan ve oksijen maskesi kullanan 2 yaşındaki Yunus Emre Binen’in elektriklerin kesilmesi ardından soğuktan dolayı yaşamını yitirmesine dair Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na verilen soru önergesine yanıt verildi.

Soruşturma başlatıldı mı?

Tosun, ilgili bakanlığa “Bakanlığınız özellikle hasta yurttaşların yaşam hakkını ihlal eden DEDAŞ uygulamalarından haberdar mıdır? Elektrik kesintisi nedeniyle tedavisinde kullanması gereken tıbbi malzemelerin kullanılmaması sonucu yaşamını yitiren Yunus Emre Binen’in yaşamını yitirmesine dair etkin soruşturma başlatıldı mı? Bahsi geçen olaya dair ihmal suretiyle ölüme sebebiyet verme ve kamu hizmetinden yararlanma hakkının engellenmesine dair hakkında işlem başlatılan görevli var mıdır? Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde yurttaşları mağdur eden DEDAŞ’ın uygulamalarından bakanlığınız bilgi var mıdır? Bakanlığınızın bu konuda girişimleri olacak mı?” sorularını yöneltti.

Yönetmelikle yanıt

Gelen cevapta ise ilgili elektrik dağıtım şirketinin sorumluluk sahasındaki kesintilerin sebepleri, sayısı, il ve ilçelere göre dağılımın aylık DEDAŞ’ın internet sitesinde yayınlandığı, ayrıca aynı zamanda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı’na (EPDK) aylık bildirildiği vurgulandı.

 EPDK’YE başvuru yolu gösterildi

 Elektrik tarifesine dair yönetmeliğin yer aldığı cevapta, “Bölgede özel hukuk hükümlerine tabi olarak lisansı kapsamında faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketleri, kesme, açma, tahakkuk, gecikme cezası, tahsilat vb. işlemlerini yürürlükteki mevzuata uygun şekilde yürütmek mecburiyetinde olup, soru önergesinde bahsedilen hususlar kapsamında kendilerine dağıtım şirketi tarafından haksız elektrik kesintisi yapılması ya da mevzuata aykırı fatura düzenlenmesi gibi usulsüz işlemler yapıldığını değerlendiren tüketiciler öncelikle ilgili dağıtım şirketine, sonuç almaması durumunda ise EPDK’ya başvuruda bulunma hakkına sahiptirler. EPDK tarafından yapılacak soruşturmada söz konusu iddiaların doğruluğunun tespiti halinde ise ilgili dağıtım şirketine gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır” denildi.

 ‘İHMAL YOK’ Savunması

 Silvan’da yaşamını yitiren 2 yaşındaki Binen’e dair soruya ise, “Bahsi geçen ölüm olayına ilişkin resmi bir belgenin ilgili dağıtım şirketi ile paylaşılmadığı, akabinde ilgili dağıtım şirketince yapılan inceleme ve araştırma sonucunda ilgili şirketin olaya sebebiyet veren herhangi bir uygulaması veya ihmalinin söz konusu olmadığı belirtilmiştir” şeklinde cevap verildi. İki sayfalık cevabın son sayfasında ise AKP tarafından son getirilen düzenlemeler ve elektrik dağıtımına ilişkin yönetmelik anlatılarak, şu ifadelere yer verildi: “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesinden ‘Ağır Kronik Hastalığı Nedeniyle Cihaza Bağımlı Olan Hastaların Bulunduğu Hanelerin Elektrik Fatura Bedeli ve Kesintisiz Güç Kaynağı İhtiyaçlarının Karşılanmasına İlişkin İlke Kararı’ çerçevesinde elektrik tüketim düzeyinde 200 TL’ye kadar yardım yapıldığı, kesintisiz güç kaynağı sağlandığı…”

 Ne olmuştu?

Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Cami mahallesinde yaşayan Binen ailesinin en küçük çocuğu Yunus Emre Binen (2), evdeki elektrik kesintisinden kaynaklı buhar cihazını kullanamaması sonucu yaşamını yitirdi. Bronşit hastası küçük Binen, 12 Aralık gecesi soğuk havada fenalaşması üzerine hastaneye kaldırıldı. Binen, buradaki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Doktorlar, Binen’in soğuktan kalbinin durduğunu aileye aktarmıştı. Olayın basına yansıması sonrası açıklama bir dizi açıklama yapan DEDAŞ ise savunma pozisyonunu sürdürmüştü. (Kaynak MA)

Bakanlık 2 yaşındaki çocuğun ölümünde ihmal görmedi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin