İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,85
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,33
BTC371.271,36
ETH25.619,53

Başaran: Gücümüzü dağıtmak istediler, ama binlerce kadınla birlikte bu alanı doldurduk

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DAKAP’ın Diyarbakır’da düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü miting, kadınların coşkusuna sahne oldu. Alanın girişinde 30’ar metrelik aralıklarla kurulan 3 kontrol noktasındaki yoğun güvenlik önlemleri, mitingin bu yıl planlanan başlangıç saatinden yaklaşık bir buçuk saat gecikmeli olarak başlamasına neden oldu.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda “Kadın Özgürlük Zamanı” şiarıyla düzenlenen miting, kadınların coşkusuna sahne oldu. Miting, bu sene planlanan başlangıç saatinden yaklaşık bir buçuk saat gecikmeli olarak başladı. Gazetecilerin kalemleri ise ‘güvenlik’ gerekçesiyle alana alınmadı.

“Direnişimizi Garibe’den ısrarımızı Emine anadan, gülümseyişimizi Deniz’den aldık”, “Savaşlara değil, kadınlar bütçe”, Yoksullaştırmaya ve kadın düşmanlarına karşı alanlardayız”, “Aysel’in hafızası, hafızamızdır” “Zımanê me rûmeta meye”, “Jın jiyan, azadi” şeklindeki pankartlarla donatılan miting alanını kadınlar, yöresel kıyafetleriyle doldurdu.

Program, dünyadaki kadın dayanışma platformlarınca gönderilen mesajların okunmasıyla başladı. Siyasi tutsaklar için ‘Adalet Nöbeti’ başlatan aileler de düzenlenen mitingi katıldı. Aileler dayanışmanın büyütülmesi için kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. Ardından sahneye çıkan Garibe Gezer’in annesi Halime Gezer, “Garibe sizin yoldaşınızdır” diyerek kadınların mücadelesini selamladı.

8 mart
2022 8 Mart mitingi Diyarbakır

“Sözleşmeyi feshedenler şimdi yoksulluk nafakasını kaldırmayı tartışıyor”

Coşkunun bir an olsun dinmediği miting, konuşmalarla devam etti. Alandaki kitleye seslenen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) MYK üyesi Döne Gevher Koyun şunları söyledi:

“Sözleşmeyi bir gecede feshedenler şimdi yoksulluk nafakasını kaldırmayı tartışıyor. Yoksulluğun bu kadar derinleştiği bir süreçte bunun tartışılmasını kabul etmiyoruz. Direneceğimizi tekrardan söylüyoruz.  Kadınlar ayrımcılığı, şiddete, tacize ve tecavüze uğruyor. Mürtecileştiriliyoruz. OHAL bitti ancak buna rağmen KHK’ler devam ediyor. KHK’lerle işten çıkarılıyoruz. Arkadaşlarımızı işten çıkarılıyor. Korkmuyoruz. Özgür bir şekilde örgütlenmemize devam edeceğimizi bir kez daha dile getiriyoruz”

Koyun’un konuşmasından sonra sahne alan Koma Sorjiyan, ezgileriyle kadınların coşkulu halayına ortak oldu.

8 Mart
İstasyon Meydanı 8 mart kadın mitingi

Kadınların hiçbir zaman geri adım atmayacağını anlamadınız mı?”

Daha sonra sahneye çıkan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün hep birlikte bir gerçekliği gördük. Birlikteliğimiz ve dayanışmamıza karşı olan korkuya hep birlikte burada, bu alanda gördük ve şahit olduk. Dünyada nasıl 8 Mart coşkuyla kutlanıyorsa, biz de o coşkuyla, o moralle, o cesaretle Diyarbakır’da 8 Mart’ı kutlamak istedik. Fakat yine gördük ki etrafımızı güvenlik personelleriyle çevirdiler. Gücümüzü dağıtmak istediler. Bizi tek tek alana almak istediler. Ama biz buradan cevabımızı vermek istiyoruz. Siz kadınların dirençliğini, gücünü görmemiş ve tanımamış mısınız? Siz daha kadınların hiçbir zaman geri adım atmayacağını anlamadınız mı? Biz binlerce kadın ile bu alanı dolduk ve bu yüzyılda kadınların mücadelesini kazanımlarıyla sonuçlandıracağız.

amed 8 mart
Amed 8 mart mitinginde kadınlar halay çekiyor

“Aysel Tuğluk Kürt sorununun çözümü için yaşamını ortaya koydu”

Bugün de arkadaşlarımız Tuğluk’la görüştü. Aysel arkadaşımızın sıcak selamları var. Biz Aysel Tuğluk’un hafızasıyız. Tuğluk kadın özgürlük mücadelesi ve Kürt sorununun çözümü için yaşamını ortaya koydu. Bugün de bu düşmanlıkla karşı karşıya. Bugün de arkadaşlarımızın geri adım atmasını bekliyorlar.

“Gülistan Doku yıllardır kayıp”

Batman’da İpek Er, bir uzman çavuş tarafından tecavüze maruz kaldı. Er, en son katledildi. Garibe Gezer mücadele eden bir kadındı. Cezaevinde tecavüze maruz kaldı ve katledildi. Gülistan Doku yıllardır kayıp. Dersim gibi her yeri MOBESE’lerle kaplı olan yerde bulunamıyor.

“İttifak masasında kadın ve kadınların sorunları yok”

Bugün ittifakları kuruluyor. Hepsi bir masa etrafında toplanıyor. Kadınlar ve gençler adına karar alacağız diyorlar. Ama masada kadın yok, kadınların sorunları yok. 8 Mart’tan haykırıyoruz: Kadınların ittifakıyla çözüm olacak. Kadınlar özgür ve eşit bir yaşam kuracak.

diyarbakır 8 mart
Amed 8 mart mitingi

“Semra Güzel bu halkın ve kentin iradesidir”

Semra Güzel bu kentin iradesiydi ve kadınların iradesiydi. Bu ittifak, kadın düşmanı politikalarıyla bugün irademizi elimizden almak istiyor. Semra Güzel bu halkın ve kentin iradesidir”

Başaran’ın konuşmasından sonra, Sanatçı Ayfer Düzbaş ile İlkay Akkaya sahne aldı. Alanı dolduran kadınlar, sanatçıların şarkıları eşliğinde 8 Mart’ın coşkusunu yaşadı.

Gözaltıların olduğu bilgisi paylaşıldı

Mitingin sona ermesinin ardından kadınlar, zılgıtlar ve sloganlarla Ofis semtinde bulunan Gevran Caddesi’ne kadar yürüdü. Polislerin, yürüyüş sırasında bazı kadınları gözaltına aldığı öğrenildi. İsmi ve sayıları öğrenilemeyen kadınların nerede tutuldukları hakkında bilgi elde edinilemedi. (SUR AJANS)

Başaran: Gücümüzü dağıtmak istediler, ama binlerce kadınla birlikte bu alanı doldurduk

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin