İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53

Batman Baro Başkanı Şenses: Akit’in saldırısını şaşırtıcı bulmuyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üyeleri ve aynı zamanda HDP milletvekili olan Ayşe Acar Başaran’a ilişkin yaptığı açıklamadan dolayı Yeni Akit Gazetesi tarafından hedef gösterilen Batman Barosu’nun Başkanı Erkan Şenses, “İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü için çalışmaya devam edeceğiz. Gazetenin saldırısını şaşırtıcı bulmuyoruz tabii” dedi.

Geçtiğimiz hafta Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’ne yönelik polisin saldırısı sırasında üyeleri olan milletvekili Ayşe Acar Başaran’a ilişkin dayanışma açıklaması yapan Baro, Yeni Akit Gazetesi, “Batman Barosu şer yuvası” şeklinde hedef gösterdi.

Baro Başkanı Erkan Şenses, kurumsal kimliklerine yönelik saldırılara ilişkin, “Sadece avukatlara dönük değil birçok alanda bu durum mevcut. Bunların sona ermesi için topyekûn bir hukuki mücadele gerekiyor. Biz de üzerimize düşeni yapmak için hazırız” dedi.

“Akit’e göre bir HDP milletvekilini savunmak kabul edilemez bir durum”

Şenses şöyle devam etti: “Ayşe Acar Başaran ilimizin vekilli aynı zamanda baromuzun üyesi. Başaran’a yönelmiş bir tehdidi görmememiz mümkün değildi. Ortada halkın iradesine yönelik bir tehdit var” diye konuştu. Tehditlere ilişkin ilgili kurumlara çağrıda bulunan Şenses, şöyle devam etti: “Eğer adli ve idari soruşturma açılmazsa; Türkiye’deki siyasi partilerin faaliyetleri güvenli bir ortamda sürdürmesinin önüne geçecektir. Akit’e göre bir HDP milletvekilini savunmak kabul edilemez bir durum. Gazetenin saldırısını şaşırtıcı bulmuyoruz tabii. Bu saldırı karşısında çok sayıda barodan destek mesajları geldi. Bu dayanışmayı değerli buluyoruz.

“Mesleğin doğasında var olan hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz”

İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü için çalışmaya devam edeceğiz. Hak ihlallerini önlemek ve bunu gerçekleştirenlerin gerekli cezayı almaları için çalışmaya etmeye devam edeceğiz. İktidarlar, itiraz edenlerden pek hoşlanmazlar. Bunun için avukatlığı pek sevimli bulmuyorlar. Biz de kendimizi sevimli ve hoş gösterme gibi bir uğraş içine girmiyoruz. Mesleğin doğasında var olan hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz. Kamu kurum veya kuruluşlarına hoş gösterme gibi amacımız yok. Hak ve yetkilerimizi kullanıyoruz.

“Mücadelemiz devam edecek”

Avukatlık kanunun meslektaşına yönelik bir şekilde taraf olma hakkı da veriyor. Bu olaya ilişkin birçok barodan destek mesajları geldi. Alanlara çıktık. İlgili memur ceza alıncaya kadar mücadelemiz devam edecek.”

Batman Baro Başkanı Şenses: Akit’in saldırısını şaşırtıcı bulmuyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin