İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.072,78
ETH24.859,28

Bilim Kurulu, 5 haftadır toplanmıyor

Bilim Kurulu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs Bilim Kurulu, son toplantısını 2 Mart’ta yaptıktan sonra korona vaka sayılarının düşüşe başlamasıyla birlikte 5 haftadır toplanmadı.

Türkiye’nin son 2 yılı koronavirüs mücadelesi ile geçti. Bu mücadelede Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu hayatımıza girdi. Vaka ile mücadelenin en yoğun olduğu dönemde her hafta merakla beklenen toplantı sonrası açıklamalar artık son dönemde hayatımızdan çıktı.

Son toplantı 5 hafta önce yapıldı

Kurul son toplantısını 2 Mart’ta gerçekleştirdi. Bakan Koca, o toplantının ardından yaptığı açıklamada, açık havada maske kullanma zorunluluğunun kalktığını, kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse ve mesafe kuralına uyum gösterilebiliyorsa da maske takmanın şart olmadığını belirtti. Koca, yeni dönemde HES kodu uygulaması, vaka çıktığında sınıfların kapatılması uygulamasının kalktığını, hastalık belirtisi olmayan kişilerden de test istenmeyeceğini duyurdu. Bilim Kurulu, aradan geçen sürede vaka sayılarının düşmesiyle de birlikte henüz toplantı gerçekleştirmedi. 2 yıl boyunca her hafta çarşamba günleri toplanarak pandeminin seyrine göre kararlar alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki Kurul, 2 Mart’tan sonra 5 hafta üst üste toplanmamış oldu.

Son toplantı 2 Mart’ta yapıldı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, yaptığı açıklamada Bilim Kurulu olarak en son 2 Mart’ta toplandıklarını hatırlatarak, “Bu toplantıda zaten ülkedeki hastalığın yayılımı, sayıların azalması gibi bütün gündem maddeleri konuşuldu ve birtakım kararlar alınmıştı. O kararların ardında da son 1 aydır Covid-19 ilişkili hastaneye yatış, yoğun bakıma yatış oranlarında belirgin bir azalma oldu. Bu azalmalarla birlikte aslında artık pandeminin endemiye doğru döndüğünü düşünüyorum açıkçası kişisel olarak. Endemi haline gelecek ve ondan sonra da inşallah tüm dünyada bu hastalıkla ilgili süreci tamamlayacağız. Pandemi tüm kıtaları etkileyen bir salgınken endemide ise virüsün her daim dünya üzerinde olacağını; ama çok şiddetli bir hastalık yaratmayacağını bildiğimiz hastalıkları adlandırabiliriz. O yüzden de endemi bu şekilde devam edecek gibi duruyor.” dedi.

“Toplantı gerektirecek bir durum yok”

Prof. Dr. Turan, Bilim Kurulu’nun çalışmalarına devam ettiğini belirterek, “Bilim Kurulu tabii ki bitmedi, hala devam ediyor. Aslına bakarsanız her daim Bilim Kurulunun görevleri olacaktır. Ama şu anda aktif olarak toplanmayı gerektirir ya da karar almayı gerektirir bir durumun olmadığını söyleyebilirim. Şu an aktif bir toplantıyı gerektirir bir durum söz konusu değil. Bilim Kurulu’nun ne zaman toplanacağı şu anda konuşulmadı; ama önümüzdeki günlerde belirlenen bir tarihte tekrar toplanılabilir, yine bir gündem değerlendirilmesi yapılabilir. Salgının seyri ile ilgili konuşmalar da her daim aramızda olmakta zaten. Çünkü dünyayı da yakından takip ediyoruz hep beraber. Şu anda ülkemizi etkileyen olumsuz bir süreç yok. En son 2 Mart’ta toplandık ve o zamandan beri herhangi bir toplandı yapmadık; ama önümüzdeki günlerde ihtiyaç duyulursa tabii ki her an toplantı yapılabilir.” diye konuştu.

SUR AJANS

Bilim Kurulu, 5 haftadır toplanmıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin