İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,21
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,36
BTC373.852,76
ETH25.380,47

“Çifte şiddet” yasası neler içeriyor?

çifte şiddet
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık çalışanlarına ve kadına yönelik şiddete ilişkin yasal düzenleme geliyor. ‘Çifte şiddet’ yasası olarak TBMM’ye gelecek olan düzenleme ile her iki şiddet suçuna da ağır cezalar getiriliyor.

Sağlık çalışanlarına şiddet suçu, ‘katalog suç’ kapsamına alınırken, cezanın alt sınırı da arttırılıyor. Sağlıkta şiddet suçu işleyenler katalog suç kapsamına alınacağından olacağı yargılamalar tutuklu yapılacak.

kadın cinayeti
Kadına şiddete karşı yeni yasal düzenleme geliyor

Doktorlara karşı açılan tazminat davaları konusunda Sağlık Bakanlığı’nda bir kurul oluşturulacak ve bu kurul doktorun kusuru olup olmadığına karar verecek. Şayet doktor kusurlu değilse, tazminat doktora kesilmeyecek.

Kadına yönelik her türlü şiddet ‘nitelikli suç’ kapsamında değerlendirilecek

Hürriyet’in haberine göre, Kadına yönelik işlenecek her türlü şiddet ‘nitelikli suç’ sayılacağı için tutuklama tedbiri uygulanacak. Öldürme ve yaralama kadına karşı olursa nitelikli suç kapsamında değerlendirilecek.

İyi hal indirimi konusu sadece kadına karşı olan şiddette değil, genel olarak değişecek. İyi hal indirimine giren cezaların kapsamı daraltılacak. İyi hal indirimi uygulanıyorsa, bunun gerekçesi açıkça belirtilecek.

Israrlı takip TCK kapsamında ilk kez suç sayılacak. Herhangi biri tarafından yoğun biçimde izlenmek, takip edilmek, korku uyandırmak, gözdağı vermek suç sayılacak.

Kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi için, kasten öldürme cezası müebbetten, ağırlaştırılmış müebbet hapse çıkarılacak. Kasten yaralama cezasının alt sınırı 4 aydan 6 ay hapse yükselecek. İşkence cezası 3-12 yıl iken, 8-15 yıl hapis olacak. Eziyetin cezası 2-5 yıldan 3-8 yıl hapse çıkacak.

Tehdit suçunun eşe veya boşanılan eşe karşı işlenmesi halinde verilecek cezanın alt sınırı 6 aydan 9 ay hapse çıkarılacak. (Kaynak: Hürriyet)

“Çifte şiddet” yasası neler içeriyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin