İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,54
EURO18,11
GBP20,36
EURO/USD0,97
BIST3.201,84
GR. ALTIN986,24
BTC361.215,96
ETH24.826,19

Cizre Belediyesi satışa çıkarıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cizre Belediyesi kayyımı Mehmet Tunç, eski belediye binasını 55 milyon TL’ye ihaleye çıkarttı. 

Cizre Belediyesi’ne 2016 yılında atanan kayyım tarafından İlçe Kaymakamlığı’na devredilen belediye hizmet binası, 2019’da atanan kayyım Davut Sinanoğlu tarafından tekrar belediyeye iade edildi. Kayyım Sinanoğlu tarafından 2021 yılında 36 milyon TL’ye satışa çıkarılan belediye binasının ihalesi, daha sonra bilinmeyen bir nedenle iptal edildi. Geçtiğimiz yıl, Sinanoğlu yerine atanan kayyım Mehmet Tunç, bu kez aynı binayı 55 milyon TL’ye ihaleye çıkardı.

İhaleye dair belediyenin resmi web sitesinde yapılan duyuruda, “Cizre Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğünce Şah Mahallesi Sanayi Caddesi 880 ada 3 nolu parselde bulunan taşınmazımızın, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 35’inci Maddesine a bendi uyarınca kapalı teklif usulüne göre satış ihalesi yapılacaktır” denildi.

Duyuruya göre, ihalenin 23 Mayıs’ta kapalı teklif usulüne göre yapılacağı ve 55 milyon TL’ye ihale edileceği belirtildi.

Ne olmuştu?

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde iken 11 Eylül 2016 tarihinde kayyım atanan Cizre Belediyesi, o dönem kasasında 36 milyon TL bulunmasına rağmen kayyım tarafından 220 milyon 793 bin TL borçlandırıldı. Kayyım, yine aralarında belediye binası, yol ve parkların da bulunduğu 12 taşınmazı Kaymakamlık, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve müftülük gibi farklı devlet kurumlarına devretti.

31 Mart 2019 seçimlerinde ise belediyeyi Halkların Demokratik Partisi (HDP) kazandı. Seçim sonrasında çoğunluğu oluşturan HDP’li Belediye Meclis üyeleri, 10 Haziran 2019’da oy çokluğuyla kayyım tarafından daha önce diğer devlet kurumlarına devredilen 12 taşınmazın satış ve devirlerinin iptaline karar verdi. Bu karar nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında aralarında belediye eşbaşkanlarının da bulunduğu 31 HDP’li Meclis üyesinden yazılı savunma istendi. Soruşturma gerekçesi ise “mevzuata aykırı talep” olarak ileri sürüldü. Fakat henüz taşınmazların durumu netleşmeden, belediyeye 29 Ekim 2019’da kayyım atandı. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Cizre Belediyesi satışa çıkarıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin