İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66

“Cumhurbaşkanının adaylık tartışmalarıyla mağduriyet yaratılmaya çalışılıyor”

cumhurbaşkanı adaylığı cihan ülsen
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olması tartışmalarının iktidar kanadında mağduriyet algısı yaratma saikiyle yürütüldüğüne dikkati çeken DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Av. Cihan Ülsen, son kararı YSK’nın vereceğini söyledi.

Ülsen, Cumhurbaşkanının adaylık kriterlerine ilişkin ise şöyle konuştu:  “Erdoğan’ın ilk defa cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılında var olan ve 2017 Anayasa değişikliğiyle korunan bu hüküm karşısında, 2018 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk olduğunu söylemek hukuken sorunludur”.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olmasına ilişkin tartışmalar sürüyor. İktidar kanadı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için bir engel olmadığını vurgularken, muhalefet kanadı ise aday olamayacağı yönünde görüş belirtiyor.

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Av. Cihan Ülsen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden aday olup olmayacağını bir hukuken değerlendirdi.

cihan ülsen diyarbakır deva
DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen

‘Erdoğan’ın ilk defa cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılında var olan bir hüküm’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden aday olma tartışmalarını Sur Ajans’a değerlendiren Ülsen, şunları ifade etti: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden adaylığı kamuoyunda tartışılmaktadır. Erdoğan’ın ilk defa cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılında var olan ve 2017 Anayasa değişikliğiyle korunan bu hüküm karşısında, 2018 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk olduğunu söylemek hukuken sorunludur. Devlet başkanları için dönem yasağı, tarafsızlığın sağlanması ve demokrasinin korunması amacına hizmet eder. Bu nedenle iki dönem sınırını istisnasız olarak açıkça düzenleyen bu kuralın yorum yoluyla aşılmaya çalışması demokrasi ve anayasanın üstünlüğü ile bağdaşmamaktadır. Dolayısıyla, iktidarın güç sarhoşluğuna kapılmasını önlemek ve demokrasiyi korumak için kabul edilen dönem sınırlarının anayasaya aykırı yorumlarla aşılmaya çalışılması, kişilerden bağımsız olarak, ülkenin demokrasi düzeyini de açıkça göstermektedir.”

deva partisi diyarbakır cihan ülsen
DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmalarını değerlendirdi

‘Cumhurbaşkanının adaylığını 367 krizine benzetme ve buradan mağduriyet yaratma çabası’

Erdoğan’ın yeniden adaylık tartışmalarının iktidar açısından bir mağduriyet alanı olarak algı oluşturmaya dönük bir hamle olarak değerlendiren Ülsen, şöyle konuştu: “Meselenin siyasi boyutu bence daha önem arz etmektedir. Zira iktidar partisinin cumhurbaşkanının yeniden adaylığını geçmişteki 367 krizine benzetme ve buradan mağduriyet yaratma çabası içerisinde olacağını söylemek için müneccim olmaya gerek yok. Bu meseleyi mağduriyet yaratma üzerinden değil hukuki ve seçime endeksli bir mesele üzerinden okumak ve kamuoyuna anlatmak gerek. Cumhurbaşkanı aday olmak istiyorsa aday olur, onun meşruiyetini sandıktan çıkacak cevaba göre değerlendirmek daha doğru bir hamle olacaktır. Elbette Erdoğan’ın adaylığı konusunda son söz YSK’dadır. YSK’nın açıkça yeniden adaylığın hukuka aykırı olduğu itirazlarına rağmen aksi bir karar vermesi durumunda ise anayasaya aykırı bu tutuma son verecek olan her zamanki gibi halkımız olacaktır. DEVA Partisi olarak üstünlerin hukukunu değil, anayasanın üstünlüğünü savunuyoruz. Derin ekonomik ve siyasal krizin ortasında ve özgürlüklerin sistematik olarak ihlal edildiği bir dönemde koltuk telaşına düşülmesinin takdirini halkımıza bırakıyoruz.”

SUR AJANS/ÖZEL

“Cumhurbaşkanının adaylık tartışmalarıyla mağduriyet yaratılmaya çalışılıyor”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin