İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.908,74
ETH24.830,82

DAKAP: Kadınlara yönelik saldırıları kınıyoruz

dakap
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), 8 Mart mitingine yönelik polisin tutumuna karşı yaptığı açıklamada, yaşanan gözaltılara ve ince aramaya tepki göstererek, söz konusu uygulamaları kınadı.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), 8 Mart mitingine ilişkin Ses Amed Şube’de bir açıklama yaptı.

DAKAP açıklamasını Amed 8 Mart Tertip Komitesinden Ruken Yılmaz okudu.

dakap 8 mart
Dicle Amed Kadın Platformu 8 Mart mitingine polisin yaklaşımını kınadı

‘İnsanlık onuruna aykırı bir şekilde ince arama yapıldı’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye illerinde ve bölgede de büyük bir coşku ile kutlandı. Erkek egemen zihniyet ve siyaseti, yükselen kadın özgürlük bilincine karşı olan hazımsızlığını bu süreçte bir kez daha göstermiştir. Zira; Dicle Amed Kadın Platformu öncülüğünde 8 martta İstasyon Meydanında gerçekleşen mitingde erkek egemen faşizmi doruğa çıkmış olup; Diyarbakır’a özel uygulamalarla kadınlar eşi benzeri görülmemiş pervasız bir saldırı ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu da aslında o alanda olan kadınların, öteki kimliklerinin kesişmesinden kaynaklı uygulanan özel bir muameleydi. 8 Mart etkinliklerinin henüz startının verildiği 1 marttan başlayan bu baskıcı yaklaşımlar bu süreç boyunca devam etmiş ve bir çok etkinlik boşa çıkarılmaya çalışılarak demokratik hak kullanımlarının önüne geçilmiştir. Miting sırasında kurulan 3 ayrı arama noktasında, kadınların ayakkabılarının çıkarılmasından tutun da atletlerine kadar insanlık onuruna aykırı bir şekilde ince arama ve uygulamalara maruz kalmışlardır.”

‘Polis kadınlardan oluşan büyük ve coşkulu kitleye “malum grup” diye hitap etti’

 8 Mart kadın mitingine yönelik polis müdahalesine vurgu yapılan açıklamada Yılmaz şunları ifade etti: “Dicle Amed Kadın Platformunun bileşen kurumları, güvenlik şubeye önceden bildirildiği ve kabul görmüş haliyle kortej sloganlarıyla alana doğru yürürken arama noktalarından önce kolluk görevlilerinin büyük bir engeliyle karşı karşıya kalmıştı. Tüm baskı ve yıldırma politikalarına rağmen miting günü açığa çıkan kadın coşkusu ve katılımından rahatsız olan zihniyet bilinçli bir şekilde kadınların alana girmesine engel olunmaya çalışılmıştır. Kadınların güvenliğini sağlamakla mükellef olan kolluk görevlileri, görevlerinin tam aksine kadınlardan oluşan büyük ve coşkulu kitleye “malum grup” diye hitap ederek kadınlara karşı güvenlik almaya çalışmışlardır. Bu muameleye maruz kalan kadınlar bunu kabul etmeyeceklerini haykırdığında ise devasa barikatlar ve işkenceyle karşı karşıya kalmışlardır. Toplumsal tüm kesimlerden mücadele yürüten başta annelerimiz ve tüm kadın yoldaşlarımız, STK Temsilcileri, HDP İl ilçe Eşbaşkanları ve HDP Millevekili Ayşe ACAR BAŞARAN’ında içerinde bulunduğu yüzlerce kadına fiziki saldırı gerçekleştirilmiştir.”

‘9 kişi keyfi bir uygulamayla gözaltına alınmıştır’

Miting sırasında yapılan gözaltılara değinen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm baskı ve zorbalıklara rağmen kadınların direnişiyle gerçekleşen mitingimizde; başta miting sunucularımızdan Safiye AKDAĞ olmak üzere toplam 9 kişi keyfi bir uygulamayla gözaltına alınmıştır. Tüm bu saldırılar AKP-MHP hükümetinin biz kadınların mücadelesi ve direnişinden ne kadar korktuklarını bir kez daha ortaya koymuştur. Buradan bir kez daha ifade ediyoruz; bu baskı ve saldırılar biz kadınları mücadelesinden kopartamayacak ve kadınların direnişini durduramayacaktır. Ne baskılarınıza boyun eğeceğiz ne de erk politikalarınızı kabul edeceğiz. İstanbul sözleşmesinden ve bin bir emek ve bedelle elde ettiğimiz hiçbir kazanımımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. İnadına kadın özgürlük mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz.”

‘8 Mart çalışmaları boyunca gerçekleştirilen bütün saldırıları kınıyoruz’

8 Mart kdın mitingine dönük polisin tutumunu kınayan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Bizler Dicle Amed Kadın Platformu olarak; 8 Mart çalışmaları boyunca bize dönük gerçekleştirilen bütün bu saldırıları kınıyoruz. Bir kez daha buradan tüm saldırı ve baskılara karşı vardık varız var olacağımızın kararlılığını ifade ediyoruz. Kolluk güçlerinin bizlere yönelik pervasız saldırılarına ve yaşattıkları işkencelere karşı suç duyurusunda bulunacağımızı belirterek, yargı mercilerini bu keyfi uygulamalar karşısında görevini yerine getirmeye davet ediyoruz.”

SUR AJANS

DAKAP: Kadınlara yönelik saldırıları kınıyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin