İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,84
GBP19,95
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN967,29
BTC373.681,76
ETH25.655,06

DBP Qazî Muhammed’i andı

Qazî Muhammed anma
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), yazılı bir açıklama ile 75 yıl önce İran şah rejimi tarafından idam edilen Mahabad Kürt Cumhuriyeti lideri Qazi Muhammed’i andı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 75 yıl önce İran şah rejimi tarafından idam edilen Mahabad Kürt Cumhuriyeti lideri Qazi Muhammed için yazılı açıklama yaptı.

Qazî Muhammed
Mahabad Kürt Cumhuriyeti lideri Qazî Muhammed

‘Qazi Muhammed, Kürtlerin özgürlüğünü sağlamak için çaba sar etmiş bir liderdir’

DBP Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mahabad Kürt Cumhuriyeti lideri Qazi Muhammed, 75 yıl önce bugün İran şah rejimi tarafından idam edildi. Kürt halkının yiğit evladı olan Qazi Muhammed, ömrünün tamamını Kürtlerin kendi topraklarında özgürce yaşaması için mücadele etmiş ve bu yolda bedel ödemiş bir siyasetçi olmanın yanında dönemin aydın ve bilge insanıdır. Qazi Muhammed, Kürtlerin özgürlüğünü sağlamak için sadece Mahabad Kürt Cumhuriyeti’ni kurmakla yetinmeyerek ulusal birlik için yoğun çabalar sarf etmiş bir liderdir. Son nefesinde bile Kürtlerin zalim rejimlerden kurtuluşunun birlikten geçtiğinin önemini vurgulayarak bölgesel güçlerin komplolarına dikkat çekmiş ve idam sehpasında  “Umut ederim ki bizim ölümümüzden ders ve ibret alırsınız” diyerek mücadelesini sonraki kuşaklara devretmiştir.”

‘Qazi Muhammed’i bir kez daha saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz’

Kürtler güncel siyasal mücadelede Mahabad Cumhuriyeti dönemine benzer tehlikelerle karşı karşıya olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Bir yandan bölgesel güçlerin pazarlıkları sonucu Kürtlerin kazanımını bertaraf etme diğer yandan çıkar temelli siyasi grupların Kürt ulusal birliği çalışmaları önünde engel olması etkin bir şekilde devam etmektedir. İdam edilişinin yıl dönümünde Qazi Muhammed’i bir kez daha saygı, sevgi ve minnetle anıyor; Kürt halkı için verdiği mücadelenin bizlere ilham verdiğini ifade etmek istiyoruz. Bu vesileyle bütün Kürt halkına ve temsilcilerine 75 yıl önce yaşanan bu infazın Kürtlerin özgürlüğünü ve birliğini bertaraf etme girişimi olduğunu hatırlatarak, Qazi Muhammed’in anısının ancak ve ancak ulusal birlik çalışmalarının güçlü bir şekilde başlatılmasıyla mümkün olabileceğini hatırlatma gereği duyuyoruz” denildi.

SUR AJANS

DBP Qazî Muhammed’i andı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin