İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,21
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,36
BTC373.852,76
ETH25.380,47

DEDEF: Dersim Halkının Birlik ve Dayanışma Pikniği yasaklanamaz!

dedef
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), 32 yıldır geleneksel olarak yapılan pikniğin yasaklanmasını kınarken, pikniğin yapılacağı yönünde kararlılık vurgusu yaptı.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Aydos Ormanı 6. Kapı girişinde yasaklanan pikniğine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı federasyon başkanı Özkan Tacar okudu.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), 32 yıldır geleneksel olarak yapılan Dersimliler Birlik ve Dayanışma Pikniği’nin yasaklandığını açıkladı.

Dersim Dernekleri Federasyonu
Dersim Dernekleri Federasyonu

‘32 yıldır yapılan hiçbir piknik de herhangi bir sorun yaşanmamıştır’

DEDEF’ten pikniğin yasaklanmasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “32 yıldır geleneksel olarak yaptığımız Dersimliler Birlik ve Dayanışma Pikniğimiz, bu yıl 22 Mayıs 2022 Pazar günü İstanbul Aydos Ormanı’nda gerçekleşecektik. Piknik, İstanbul Valiliği tarafından pikniğe 24 saat kala keyfi bahanelerle yasaklanmıştır. 32 yıldır bu ve benzeri etkinliklere böylesi bir gerekçe yaratılmamış, 32 yıldır yapılan hiçbir piknik de herhangi bir sorun yaşanmamıştır. AKP in son yıllarda bu yasaklamaları ileri demokrasilerinin, safsatasının üründür. Her şeyden önce bu kararın son güne kadar bekletilmesi; yapılan onca hazırlığın yok sayılarak, üyelerimizin pandemi nedeniyle bir araya gelme arzusunu ve en önemlisi ekonomik olarak çok ağır bir yük altına girmemiz sağlandıktan sonra bildirilmesi, yapılan işlemin her türden iyi niyetten uzak olduğunu göstermektedir. Öne sürülen gerekçelendirmede, Birlik ve Dayanışma “pikniğimizin güvenliğini alamadıkları!” böylesi olasılıklara karşı önlem almak, güvenlik içinde yapmamızı sağlamakla yükümlü olanların, bu gerekçelendirmeyi demokratik hakkımızın yasaklanması gerekçesi yapmaları, temel hukuk normlarının ihlalidir.”

‘Pikniğimizin yasaklanması, bu barışçıl toplantı hakkımıza, ölçüsüz bir sınırlamadır’

Yasaklamaların keyfiliğine vurgu yapılan açıklamada, “Son zamanlarda bu yasaklamaları; Dersimde ki eylem ve etkinliklerdeki engellemelerde, Aysel Doğan’ın cenazesine yapılan baskılarda, Aynur Doğan ve Metin-Kemal Kahraman konserlerine yapılan yasaklarda ve nicelerinde de gördük. Bu keyfi yasaklamaları hep birlikte mücadele ederek durdurup engelleyebiliriz. Kısacası tarafımıza iletilen yasaklama gerekçesi her açıdan hukuki meşruiyetten, demokratik bir toplum ölçüsünde başvurulabilecek gereklilik ve ölçülülük gerekçelerinden bütünüyle yoksundur. Kaldı ki toplanma hakkının, eğlenme hakkının, birlik ve dayanışma hakkının sınırlandırılması, Anayasa’nın 13. Maddesi gereğince “anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve ölçülülük ilkesine” aykırı olamaz. Oysa Pikniğimizin yasaklanması, bu barışçıl toplantı hakkımıza, demokratik toplum düzeninin, ölçüsüz bir sınırlamadır” denildi.

‘Yasakçı, asimilasyoncu, hak tanımaz davranışlar için artık yeter diyoruz’

Demokratik devletle yasakçı zihniyetin bağdaşmadığına dikkat çekilen açıklama şöyle devem etti: “Çünkü demokratik devlet olmanın birinci koşulu halkın beklenti ve temel haklarını güvence altına almak, ona yasakçı, boyun eğdirici bir zihniyetle yaklaşmaktan vazgeçmektir. Oysa bu yasaklama kararıyla mülki amirlik, bir kez daha Dersim halkının inancına, anadiline, doğasına saygı talebini, bunu dillendirme hakkını yasaklamış olmaktadır. Vergi veren, yurttaşlık sorumluluklarını yerine getiren bir toplum olarak kendimizi ifade etme hakkımızın 30’lu ve 94’lü yıllardan farksız bir şekilde yasaklanmaya devam edilmesinin bizlere karşı hukuksuz bir kötü niyet göstergesi olduğunu kamuoyuna ilan ediyor ve kınıyoruz. Bize reva görülen bu yasakçı, asimilasyoncu, hak tanımaz davranışlar için artık yeter diyoruz.”

Yasaklamaya rağmen piknik yapılacak

Açıklamada piknik yapılması konusunda kararlılığın devam ettiği belirtilerek, “Pikniğimizi en yakın zamanda gerçekleştireceğimizi, elinde davetiye olan dostlarımızın davetiyelerini saklamalarını ve sonraki piknikte kullanabileceklerini belirtiyoruz. Bu keyfi yasaklamayı, yarın saat:09.00’da pikniğimizi gerçekleştirmeyi planladığımız İstanbul Aydos Ormanı 6. Kapı girişinde, basın açıklaması yaparak yasakçı zihniyeti kınayacağız, bize güç vermek isteyen tüm Dersimlileri ve Dersimli dostlarımızı bekleriz” çağrısı yapıldı.

Keyfi uygulama

25. ve 26. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Her gün yeni bir yasak! Bu kez de Dersim Dernekleri Federasyonu’nun Aydos Ormanları’nda yapacağı etkinliğe izin verilmedi. İstanbul Valiliği, Grup Yorum’un da katılacağı festivali, 2911 sayılı yasanın 17. maddesini gerekçe göstererek yasaklıyor. Bu uygulama keyfidir! Yasağa son!”

SUR AJANS

DEDEF: Dersim Halkının Birlik ve Dayanışma Pikniği yasaklanamaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin