İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66

Devrimci kurumlardan DİSK/Genel-İş’e işçi temsilcilerini göreve iade çağrısı

disk genel iş görevden alma
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Kadıköy Belediyesi’nde örgütlü bulunan DİSK/Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şube’ye bağlı işçi temsilcilerinin sendika yönetiminde görevden alınmasına tepki gösteren devrimci kurumlar, görevden alınan işçi temsilcilerinin iadesini istedi.

Devrimci kurumlar, DİSK/Genel-İş’e işçi temsilcilerini görevden alma kararı hakkında çağrıda bulundu.

disk genel iş
DİSK GENEL-İŞ

Kadıköy Belediyesi’nde örgütlü işçi temsilcilerine grevden alma

Devrimci kurumlar adına yapılan ortak çağrıda şu ifadelere yer verildi: “İşçi sınıfımızın dört bir yanda hakları ve insanca bir yaşam için harekete geçtiği; aklı, yüreği ve eylemi işçi sınıfının yanında olan tüm kesimlerin bunun coşkusu ile dolduğu günlerden geçiyoruz. Böyle bir zamanda İstanbul Kadıköy Belediyesi’nde örgütlü bulunan DİSK/Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şube’ye bağlı işçi temsilcilerinin sendika genel merkezi kararıyla görevden alındığını öğrendik.”

İşi temsilcileri savunmasız görevden alındı

DİSK’te söz konusu yaklaşımların yaygınlaştığına vurgu yapılan açıklama şöyle devam etti: “İşçi hareketinin yükseldiği, sınıflar arasındaki mücadelenin keskinleştiği böylesi bir dönemeçte ortaya çıkan bu tablodan tüm işçiler gibi rahatsızlık duyuyor ve konuya dair düşünce, kaygı ve önerilerimizi paylaşma ihtiyacı duyuyoruz. Genel-İş’in konuya dair açıklamasında karara gerekçe olarak işçi temsilcilerinin işçiler ile birlikte DİSK tarafından 16 Şubat 2022 Çarşamba günü Kadıköy İskele Meydanı’nda “Hayat Pahalı, Emek Ucuz, BU BÖYLE GİTMEZ!” başlığı altında yapılan açıklama sırasında açtıkları pankart ve dövizler gösteriliyordu. Genel-İş tarafından yapılan açıklamada bu pankart ve dövizler, ‘DİSK’in taleplerimizi kamuoyuna açıkladığı bu eylem sırasında, DİSK’i “karalayan”, hedef gösteren, hakaret ve küfür içerikli dövizler taşındı’ biçiminde tarif ediliyordu. Öncelikle belirtmek gerekir ki sendikal demokrasiyi ilkesel biçimde savunduğunu söyleyen bir anlayışın işçilerin oyuyla seçilen temsilcileri hiçbir soruşturma, savunma sürecine başvurmadan tepeden bir kararla görevden almasının tüzüksel bir karşılığı olmakla birlikte hukuksal ve demokratik anlayış bakımından karşılığının olmadığı açıktır.”

‘Eleştiriler işçi inisiyatifinin ve demokrasinin bir görünümü olarak kabul edilmeli’

DİSK’in işçilerin eleştirilerine tahammül göstermesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “İşçilerin ve temsilcilerinin sendikayı ve sendika yönetimini eleştirmeleri bu bakımdan işçi inisiyatifinin ve demokrasinin bir görünümü olarak kabul edilmelidir. Demokrasiyi ve işçi inisiyatifini rehber aldığını söyleyen bir sendikada doğru yöntem; eleştirinin yanlışlığı, eksikliği ya da sertliğine bakmaksızın işçilerle konuşmak, varsa eleştirinin doğru yanından öğrenmek, yanlış veya haksız ise bunu işçiye sabırla anlatmak olmalıdır. Aksi her tutum işçiyi örgütsüz, inisiyatifsiz ve atıl duruma sokan ve yöneticilerle işçiler arasına set çeken bürokratik bir tarz anlamı taşıyacaktır. Ve bu tarzın DİSK’in tarihsel gelenekleri ve kökleriyle uyumlu olmadığı açıktır” denildi.

‘Öncü işçilerin çoğalması işçi hareketine güç ve enerji taşır’

Sınıf mücadelesinin gelişiminde tabandan geliştirilen eleştirilerin önemine dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Düşünen, soran ve çözüm üretip tartıştıran, taban inisiyatifleri oluşturan öncü işçilerin çoğalması işçi hareketine güç ve enerji taşır. Mevcut bürokratik sendikal anlayışların işçi hareketini kötürümleştiren tutumları böyle aşılır ve sendikalar gerçek sınıfsal ve tarihsel misyonlarına yeniden ve daha güçlü ancak böyle kavuşur. “Devrimci” olma iddiasındaki bir sendikanın yönetim kademelerinde olanların bunu engelleyen, sınırlayan ve gerileten değil, teşvik eden bir yaklaşımla hareket etmesi beklenir.”

TİS’e toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifi getiren Mor Liste işçileri görevden alındı

Genel-İş’e hakim bürokratik anlayışın taban dinamizmini ve inisiyatifini yok sayan kararının gayri meşru olarak nitelendiği açıklama şu ifadelerle devam etti: “Özellikle vurgulanmasını gerekli gördüğümüz bir diğer nokta ise görevden alınan temsilcilerin büyük bölümünün, işçi örgütleri tarihine öncü bir girişim olarak geçen, TİS’e toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifi getirmiş Mor Liste işçileri olmasıdır. Kadınların sendika yönetimlerinde eşit temsili ve çalışma yaşamında kadın taleplerinin mücadele konusu haline getirilmesi, tabanın sendikal süreçlere katılımının önünü açması bakımından anlamlı bir adım atan işçilerin, başkanı kadın ve sıfatı devrimci olan bir sendikada tehdit değil, gurur kaynağı olarak görülmesi gerektiği kanaatindeyiz. Sendikalara hakim bürokratik anlayışların aşılması adına da bu adımları fazlasıyla önemli görüyoruz.

DİSK/Genel-İş’e işçi temsilcilerini göreve iade çağrısı yapan kurumlar

Görevden alınan temsilcilerin görevlerine iade edilmesi için gerekli süreçlerin işletilmesi talebinin dile getirildiği açıklamaya imza atan kurumlar şöyle:

4. Vardiya İşçi Dayanışması

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu

Birleşik İşçi Kurultayı

Birleşik İşçi Hareketi

Birleşik İşçi Zemini

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası

Dostluk ve Kültür Derneği

Emekçi Hareket Partisi

Ezilenlerin Sosyalist Partisi

İstanbul KHK’lılar Platformu

İşçi Hareketi Koordinasyonu

İşçinin Kendi Partisi

Kaldıraç

Kırmızı Gazete

Komünist İşçi Hareketi

Proleter Devrimci Duruş

Yeni İşçi Dünyası

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası

SUR AJANS

Devrimci kurumlardan DİSK/Genel-İş’e işçi temsilcilerini göreve iade çağrısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin