İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,53
EURO18,10
GBP20,40
EURO/USD0,97
BIST3.094,46
GR. ALTIN984,33
BTC355.573,27
ETH24.274,66
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı’nda Dİ Çelik Makine firmasının ürettiği Mobil Konkasör’ün tanıtımında konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, tanıtımını yaptıkları makinanın “Dicle Nehri’ni koruyan makine” olduğunu söyledi.

10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı’nda Diyarbakır’da yüzde 100 yerli üretim yapan Dİ Çelik Makine firmasının ürettiği Mobil Konkasör’ün tanıtımı yapıldı.

10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı’nda yapılan tanıtıma Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, OSB Başkanı Mustafa Fidan, DİMER Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Doğan Hatun, iş insanları ve STK temsilcileri katıldı.

Dİ Çelik Makine firmasının ürettiği Mobil Konkasör’ün tanıtımı

Dicle Nehri’ni koruyan makina

Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen 10’uncu Mezopotamya İnşaat Fuarı 3’üncü gününde yapılan lansmanda konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, kentte ciddi yatırımların yapıldığına ve önemli ürünlerin üretildiğine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Diyarbakır’ın yatırım altyapısı gittikçe artıyor. Yatırım altyapısı güçlendikçe yatırımcılar da kente yakışan daha nitelikli, dünya standartlarında ürünler üretiyor. Kentin yatırım altyapısı düzeldikçe yatırımların en üst seviyeye çıkacağını hep vurguladık. Biz Türkiye’deki birçok sektörde dünya ile rekabet edecek firmalarımızın kentimizde olduğunu biliyoruz. Tarımda da, imalatta da tekstilde de  makinada da böyledir.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya

2 önemli sonucu var

Bu yatırımın Diyarbakır’da yapılmasının 2 önemli sonucu var. Diyarbakır ağır sanayisinde yenilikçi bir yatırımın olmasının yanısıra bunun kentteki sanayinin çevreyle duyarlı uyumlu olmasıdır. Bu ürünü biz de fuarda gördük, bize de sürpriz oldu. Tabii bu noktada bizim de eksikliğimiz var. İnşallah yerinde de görüp lansmanını çalışır halde yapacağız. İkincisi bunun en önemli özelliği 2018 yılında seçildiğimizden beri önümüze koyduğumuz en önemli hedeflerden bir olan inşaatta kullanılan kumun milyonlarca yıldır akan Dicle Nehri’nin yatağından alınmasının önlenmesi, nehir yatağının korunmasıdır.

Dİ Çelik Makine firmasının ürettiği Mobil Konkasör

Dicle Nehri’ni koruyan makinadır

Nehir yatağının değişmesini, kirlenmesini engellememiz gerekiyor. İnşaat kumuyla ilgili kentte bir çözüm yaratmamız gerekiyordu. Aslında UNESCO Dünya Miras listesinde olduğu için Dicle Nehri’nden kum almak yasaktı da. Tabii ki sadece yasaklamakla da sanayiyi geliştiremezsiniz. Bu makine tam da bu anlamda önemlidir ve Dicle Nehri’ni koruyan makinadır. Tabii Karacadağ’dan kente yayılan bazalt taşımız var ve bu bazaltı taşa dönüştüren, inşaat sektöründe kullanılabilir hale getiren bir makinadır bu. Bu makine aynı zamanda Karacadağ çevresinin organik tarıma açılması açısından da önemli işlevleri olacak bir makinadır. Bu anlamda fuarın yıldızı olan makinayı üreten, Ali Çelik arkadaşımız başta olmak üzere bu makinayı ortaya çıkaran herkese teşekkürlerimi ifade ediyorum. Bu makinanın sayısının artması hem inşaat hem tarım sektörüne ciddi katkı sağlayacaktır.”

Dİ Çelik Makina Firma sahibi Ali Çelik

‘Dİ Makine daha güzel işler başaracak’

Dİ Çelik Makina Firma sahibi Ali Çelik, sektördeki faaliyetlerine ilişkin şunları ifade etti: “Biz 2006 yılından beri Diyarbakır OSB’de faaliyet yürütüyoruz. 2011 yılında Cemre Çelik Makine olarak Diyarbakır’da ilk döküm fabrikasını kurduk. 10 yıldan beri kompresörlere, maden makinalarına, kum ocaklarında kullanılan makinalara yedek parça yapıyoruz. Taş kırma makinelerine, beton santrallerine, maden makinelerine yedek parça üretiyoruz. Bu yıl da nasip oldu ve Dİ Çelik Makine olarak mobil taş kırma makinelerini, maden makinelerinin yapımını başardık. Hem makinelerin yedek parçalarının dökümünü hem de makinelerin imalatını yapıyoruz. İnşallah bize gösterilen ilgi ve sağlanan desteklerle çok daha güzel işler başaracağız.”

SUR AJANS

Dicle Nehri’ni koruyan makinanın tanıtımı yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin