İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53

DİSK-AR: işçilerin yüzde 66,4’ü harcamalarını azalttı

disk-ar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİSK-AR, işçilerin yüzde 66,4’ünün artan geçim sıkıntısı nedeniyle harcamalarını azalttığını, yüzde 49,6’sının ise daha ucuz besinlere yöneldiğini tespit etti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Merkezi (DİSK-AR), “2. Yılında Salgının İşçilere Etkisi” başlıklı araştırma raporunu açıkladı. Genel Merkez binasında düzenlenen basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yöneticiler ve bağlı sendikaların başkanları katıldı.

Raporu açıklayan Çerkezoğlu, pandeminin Türkiye’de ilk olarak görülmesinin üzerinden iki yıl geçtiğini belirterek, “Büyük bir sağlık krizi yaşandı. Onunla birlikte sosyal ve ekonomik sonuçları yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Türkiye tarihinin en büyük iş ve istihdam kaybını yaşıyoruz. Türkiye tarihinin en büyük gelir kaybını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

arzu çerkezoğlu
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu

‘İşçileri koruyan sosyal politikalar hayat geçmedi’

Türkiye’nin pandemiye olağanüstü koşullarda yakalandığına dikkat çeken Çerkezoğlu, “Bu süreçte iktidarın bütün politikaları, işçileri, emekçileri ve halkı koruyan politikalar olarak şekillenmediği için sosyal politikalar hayata geçmedi. Araştırma dairemiz bu kapsamda bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırma tüm Türkiye’yi ve bütün işçileri kapsıyor olması açısından bir ilk ve çok önemli” diye belirtti.

Asgari ücrette erime

Araştırmanın 26 kentte 15 yaş ve üzeri çalışan toplam 2 bin 4 kişi ile gerçekleştirildiğini aktaran Çerkezoğlu,  “2017 yılında yaptığımız araştırmada işçilerin ortalama ücretleri asgari ücretin yüzde 35 üzerinde iken 2021 yılının son aylarında yaptığımız araştırmaya göre ortalama işçi ücretleri asgari ücretin yüzde 27,5 üzerindedir. Ortalama ücretler asgari ücrete doğru düşmeye devam etmiş ve makas daralmıştır. Bunun en önemli nedeni pandemi döneminde yapılan kısa çalışma ve nakdi ücret desteklerinin işçilerin asıl ücretlerinin altında kalmasıdır” ifadelerini kullandı.

İşsizlik ve düşük ücretler en yakıcı sorun

Çerkezoğlu, işçilerin yüzde 72’sinin “Çalışma hayatındaki en önemli sorun nedir” sorusuna “İşsizlik” yanıtı verdiğini belirtti. İkinci önemli sorunun yüzde 65 ile “Düşük ücret” olduğunu belirten Çerkezoğlu, “Bu sonuçlar pandemi döneminde yaşanan iş ve gelir kaybının etkisini ortaya koyması açısından önemlidir” dedi.

İşçilerin yüzde 55’inin borçları pandemide daha da arttı

Pandemide ev masraflarının arttığına vurgu yapan Çerkezoğlu, işçilerin yüzde 58’inin pandemi döneminde ev masraflarının arttığı, yüzde 26,2’sinin ise bu görüşe kısmen katıldığı bilgisine ulaşıldığını kaydetti. Çerkezoğlu, “Pandemide yaşam ve geçinme zorlaştı, borçlanma arttı. İşçilerin yüzde 55’i pandemi döneminde borçlarının arttığını, yüzde 27’si faturalarını ödemekte zorlandığını, yüzde 25’i kredi kartı borcunu ödeyemediğini söyledi” ifadelerini kullandı.

‘İşçilerin yüzde 66,4’ü harcamalarını azalttı’

İşçilerin artan geçim, yaşam zorluğuyla baş edebilmek için harcamalarını azalttığına değinen Çerkezoğlu, “İşçilerin yüzde 66,4’ü harcamalarını azalttığını, yüzde 49,6’sı ise daha ucuz besinlere yöneldiğini belirtmiştir. Araştırmaya katılan işçilerin yüzde 32,4’ü kredi kartlarını daha fazla kullandıklarını ifade etmişlerdir. İşçilerin pandemide aldıkları yardımın ana kaynağı aileleri oldu. İşçilerin yüzde 39’u ailesinden yardım aldığını beyan etmiştir. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği alanların toplam oranı yüzde 32,5 olmuştur” ifadelerine yer verdi.

‘İşçilerin yüzde 30’u işyerinde Kovid-19 vakasına rağmen çalıştı’

İşçilerin yüzde 46’sının kendisi veya çalışma arkadaşının Kovid-19’a yakalandığına dikkat çeken Çerkezoğlu, “Araştırma, Kovid-19’un aynı zamanda bir işçi hastalığı olduğunu ve işçilerin hastalığa yakalanma oranının yüksek olduğunu gösterdi. İşçilerin yüzde 30’u işyerinde Kovid-19 vakası görülmesine rağmen işlerin durdurulmadığını, üretimin devam ettiğini belirtmiştir. İşçilerin Kovid-19’a yakalanma oranın yüksek olmasında salgının en yoğun döneminde bile üretimi sürdürme yaklaşımının rol oynadığını söylemek mümkündür” dedi.

İşçilerin yüzde 43,5’i verilen sosyal destekleri yetersiz buluyor

Rapora göre, ev işlerine ve bakıma 3-6 saat ayıran kadınların oranı yüzde 23,7, erkeklerin oranı ise yüzde 9,7. Ev ve bakım işlerine zaman ayırmayan kadınların oranı yüzde 7,6 ile sınırlı kalırken, erkeklerin oranı yüzde 29’a yükselmekte. İşçilerin yüzde 43,5’i verilen sosyal destekleri yetersiz bulduklarını belirtmekte. Katılımcıların yalnızca yüzde 28,5’i destekleri yeterli bulmakta. İşçilerin yüzde 36,1’i hükümetin sağlık politikasını başarılı bulurken, yüzde 35,4’ü başarısız bulduğunu belirtti.

‘Yurttaşlar derin bir sosyo-ekonomik bir tahribatla karşı karşıya’

Pandeminin ekonomik ve sosyal tahribatının çok ciddi boyutlarda olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sosyal devlet olma gereği yerine getirilmediği için pandemide işçiler ve yurttaşlar derin bir sosyo-ekonomik bir tahribatla karşı karşıya kalmıştır. Bugün bu tahribatın sonuçlarını biz işsizlik, yoksulluk olarak görüyoruz.”

SUR AJANS

DİSK-AR: işçilerin yüzde 66,4’ü harcamalarını azalttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin