İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.908,74
ETH24.830,82

DİSK: Hayat pahalı, emek ucuz

disk
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİSK zamlara karşı Kadıköy’de toplandı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Hayat pahalı emek ucuz bu böyle gitmez” sözleriyle işçilerin çalışma ve yaşam koşullarının içinde bulunduğu tabloya dikkat çekti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), temel gıda maddeleri ve faturalara gelen zamlara karşı Kadıköy’de bulunan İskele Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama öncesi meydanda bir araya gelen işçiler, çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekerek, “Direne direne kazanacağız”, “Kan zulüm, işkence işte AKP”, “Yapılan zamlar geri alınsın” sloganları attı.

Açıklamaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticileri, Farplas işçileri ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “Hayat pahalı emek ucuz bu böyle gitmez” pankartı açılırken, “Genel grev genel direniş”, “Ek protokol şart”, “Eriyen maaşlara iyileştirme istiyoruz” dövizleri taşındı.

disk kadıköy
DİSK Kadıköy

Bir grup işçiden DİSK’e protesto

DİSK’in işçilere sahip çıkmadığını düşünen bir grup da açıklamaya “Sen sendikasın kendine gel işçiye sahip çık”, “DİSK kazığı mı yiyoruz” dövizlerini taşıyarak DİSK’in işçilere daha fazla sahip çıkmasını istedi.

‘İşsizliğe çare bulunmuyor, her evde en az bir işsiz var’

Açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, zamların durmak bilmediğini söyledi. Gelen faturaların soyguna dönüştüğünü belirten Çerkezoğlu, “Enflasyon rekor üzerine rekor kırıyor. Gıda enflasyonu devletin resmi verilerine göre bile yüzde 60’a dayandı. Türkiye gıdada ithalata mahkûm hale geldi. İşsizliğe çare bulunmuyor, her evde en az bir işsiz var. Daha da kötüsü milyonların iş bulma umudu dahi tükendi. Elektrik kesintileri, doğalgaz kesintileri bu karakışı daha da karartıyor, çekilmez hale getiriyor” dedi. 

Ücretler eriyor

Pandemiye dair alınan tüm önlemlerin ve desteklerin kaldırıldığını hatırlatan Çerkezoğlu, “Halk yeterli sosyal destek almadan kendi başının çaresine bakmaya, kendi canını, sağlığını korumaya çalışıyor. Bu ülkede yaşamak zor, hayat pahalı ama emeğimiz ucuz, canımız ucuz.  Asgari ücrete, memur maaşlarına ve emeklilere yapılan artışlar daha yılın başında eridi gitti. Hiçbir ücret artışı yaşadığımız gelir kaybını telafi etmedi. Çalışan, üreten, emek veren milyonlar bugüne kadar insanca yaşamak için mücadele verirken, artık hayatta kalmak için çırpınıyoruz. Bizler borçlanarak, ekmeğimizden kısarak, yaşamaya vakit kalmayacak kadar çok çalışarak hayatta kalma mücadelesi verirken birileri servetine servet katıyor” diye belirtti.

‘Bu düzende hayat pahalı, emek ucuz’

İktidarın sermayeyi ve bankaları koruduğuna vurgu yapan Çerkezoğlu, “Yandaş şirketlerin vergileri sıfırlanıyor. Pandemide bile işsizlik sigortası fonundan patronlara kaynak yağıyor. ‘Döviz Garantili Mevduat’ hesabı adı altında bizim vergilerimizden bankalara ve zenginlere kaynak aktarılıyor. Bu düzende fakir daha fakir, zengin daha zengin oluyor. Ama artık bu düzen böyle gitmez. İşçiler son bahardan beri insanca yaşanacak bir ücret için işyerlerinde, meydanlarda ayağa kalkıyor. Halkımız zamlara karşı ülkenin dört bir yanında seslerini yükseltiyor. Bu düzende hayat pahalı, emek ucuz” ifadelerini kullandı.

 İşçilerin talepleri:

1 Ekimde başlattıkları “Geçinmek istiyoruz” eylemlerini yeni bir mücadele sürecine taşıyacaklarını dile getiren Çerkezoğlu, bir mücadele sürecini bütünleştirmek için yola çıkacaklarını belirtti. Ülkenin tüm değerlerini işçilerin ürettiğini ifade eden Çerkezoğlu, 5 temel taleplerini ise şöyle sıraladı:

 “-Elektrik, su ve doğalgaz başta olmak üzere temel tüketim malzemelerine yapılan zamlar derhal geri alınmalıdır. Faturalardaki vergi yükü ortadan kaldırılmalıdır. Gıdada yapılan vergi indiriminin de fiyatlara yansıması sağlanmalıdır.

 -Tüm maaş ve gelirlerde en az asgari ücrete yapılan artış oranında artış yapılmalıdır. Yılın ilk ayında açlık sınırına gerileyen asgari ücret yeniden belirlenmelidir. En düşün emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır.

 -Vergide adalet istiyoruz. Bu ülkede az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınan, faizin, rantın vergilendirildiği adaletli bir vergi sistemi istiyoruz.

 -Esnaf kuryelik, taşeron, kendi hesabına çalışma, özel istihdam büroları gibi tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine derhal son verilmelidir. İLO tarafından benimsenen insan onuruna yaraşır bir çalışma biçimi istiyoruz.

 -Yaşanan bütün olumsuzluklara karşı emeğimizin ve çocuklarımızın geleceğini koruyabilmemizin bir tane yolu var. O da örgütlü olmak. O nedenle işçi sınıfının sendikal hakları önündeki engeller kaldırılmalıdır.”

SUR AJANS

DİSK: Hayat pahalı, emek ucuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin