İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53

DİSK Mülteciler Dairesi Başkanı Aslan: İşyerlerinde denetim yok

disk mülteciler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİSK Mülteciler Dairesi Başkanı Seyit Aslan, işyerlerinin kamu kurumları tarafından denetlenmediğini söyledi. Aslan, “Devlete bağlı kurumlar yapmadıkları denetimlerle buralardaki çalışma koşullarını teşvik ediyor” dedi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi raporlarına göre 2021’de en az 2 bin 170 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İşyerlerinde gerekli güvenlik önlemleri alınmaması üzerine yaşanan sorunlar yaşanıyor. Güvencesiz, zorlu ve ağır koşullarda çalıştırılan mülteci işçiler, büyük sorunlarla karşılaşıyor. İstanbul Güngören ilçesinde 12 Şubat 2022’de meydana gelen yangında 5 mülteci işçi yaşamını yitirdi. İSİG’e göre, 2021’de meydana gelen iş cinayetlerinde en az 94 göçmen işçi yaşamını yitirdi.

Göçmen ve mülteci işçilerin çalışma koşullarını ve meydana gelin iş cinayetlerine ilişkin Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Mülteciler Dairesi Başkanı Seyit Aslan değerlendirmelerde bulundu.

 Aslan, işyerlerinin ne yerel ne ulusal kurumlar tarafından denetlenmediğini belirterek, “Denetlense bile bir takım toleranslar gösteriliyor. Bu işletmelerde küçük atölyeler. Yasal olarak 30’un altında işçi çalıştırıldığı için işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından denetim dışında kalmış yerlerdir. Göçmen ve mülteci işçiler ise buralarda yaygın bir biçimde çalışmakta” dedi.

disk mülteciler işyerleri denetim
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Mülteciler Dairesi Başkanı Seyit Aslan

Göçmen işçiler 16 saat çalıştırılıyor

Göçmen işçilerin asgari ücretin yarısına çalıştıklarını belirten Aslan, “İşçiler barınacak yer olmadığı için işyerinde kalıyor. İşyeri ortamında en ilkel koşullarda kalıyorlar ve hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. 24 saatleri burada geçiriyor. Bunların bir bölümü ilk kayıt oldukları illerde kalmadıkları için işverenlere hiçbir itirazda bulunamıyor. İşveren ne dedi ise kabul ediyorlar. 24 saatlik zaman diliminin belki de 16 saatlik diliminde çalışmak zorunda kalıyorlar” ifadelerini kullandı.

 ‘İşçiler kaçmasınlar diye işyerlerine dışarıdan kilitleniyorlar’

Güngören’de yaşanan patlamaya değinen Aslan, yangından kaçamayanların ‘tuvalete saklandığı’ yönünde iddialar olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Ama başka yerlerde de gördük ki işçiler kaçmasınlar diye işyerlerine dışarıdan kilitleniyorlar. Burada da muhtemelen yangın kısa sürede söndürülür denilerek işçiler dışarıdan kilitlendi. Yoksa yangın çıkan bir işyerinde hangi canlı olursa olsun ilk yapacağı şey yangın yerinden uzaklaşmaktır. İçeriye kilitlemezler. Dolayısıyla da bu doğrudan bir cinayet olarak karşımıza çıktı. Vahim tarafı yangın söndürüldükten sonra yaralı bir işçinin ifadesiyle tuvaletteki işçiler bulunuyorlar.”

‘Mültecilerin davasının takipçisi olacağız’

DİSK olarak bu davanın müdahili olacaklarının altını çizen Aslan, hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Aslan, “Aileleri bulamayıp vekalet alamazsak da göçmen ve mülteci işçilerin yaşamış olduğu sorunlara dikkat çekmek ve sahiplenmek açısından da her duruşmasına katılıp davanın takipçisi olacağız” diye belirtti.

Denetim yapılmıyor

Türkiye’de işverenlerin mültecilerin çalışma ve yaşama koşullarıyla ilgili hiçbir önlem almadığını vurgulayan Aslan, “Devlete bağlı kurumlar yapmadıkları denetimlerle buralardaki çalışma koşullarını teşvik ediyor. Devletin bu tür işlerde müdahil olması gerekiyor. Görüyoruz ki böyle bir şey söz konusu değil. Hatta dosyaların bir an önce görülmesi, kapatılması, kamuoyu gündeminde kalmaması için özel bir uğraş içerisindeler” ifadelerini kullandı.

 Mültecilere karşı duyarlılık yetersiz

Sendika ve sivil toplum örgütlerinin de mülteciler konusunda yetersizliklerinin olduğunu dile getiren Aslan, “Türkiye’de bütün sendikaların bu işte bir taraf olması gerekiyor. Emek ve meslek örgütlerinin de taraf olması gerekiyor ki bu ihlalleri yaratan koşulları değiştirebilme imkanı ortaya çıksın. Burada sesini çıkarak insan sayısı çok az. Bunu değiştirebilirsek kamunun üzerinde bir denetleyici bir rol oynayabiliriz. Çalışma izninin işverenlerden alınıp işçinin kendisine bir hak olarak verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

SUR AJANS

DİSK Mülteciler Dairesi Başkanı Aslan: İşyerlerinde denetim yok

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin