İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,37
GBP21,00
EURO/USD0,99
BIST3.480,73
GR. ALTIN1.022,41
BTC373.030,33
ETH24.796,69

DİSKİ’de baskı ve tehdit: 5 kişi sendikasından istifa ettirildi

DİSKİ
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yetki sürecinde DİSKİ’de yetkili sendika konumuna geçen TÜM BEL-SEN’in 5 üyesi, baskı, mobbing ve sürgün tehdidinden dolayı istifa edip BEM-BİR-SEN’e geçti.

 İşyerlerindeki yetkili sendikaların belirlendiği 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri arası hükümete yanlısı sendikalar, çalışanlara baskıyı arttırıyor. Birçok skandalla gündeme gelen kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünde yetkili sendika konumuna yükselen Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) üyesi 5 kişinin baskı, mobbing ve sürgün tehdidiyle sendikalarından istifa ettirildiği belirtildi. İstifa ettirilen 5 kişi, hükümet ilintili ve çalışanları kamu görevinden ihraç etmekle tehdit ederek üye sayısını artıran Memur Sen’e bağlı Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası’na (BEM-BİR-SEN) geçti. 

BASKILAR ARTTI

Yetki sürecinin son gününde TÜM BEL-SEN’in DİSKİ’deki üye sayısı 90, BEM-BİR-SEN’in üye sayısının 89 olarak belirlenmesinin ardından BEM-BİR-SEN Diyarbakır İl Başkanı Zeki Yağmur’un DİSKİ’ye giderek, DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ve Genel Müdür yardımcılarıyla görüşmesinin ardından, istifalar başladı. İstifa ederek BEM-BİR-SEN’e geçen 5 kişi, TÜM BEL-SEN yönetimini arayarak istifa etmemeleri durumunda ilçelere sürgün edilme, birim değiştirmeyle tehdit edildiklerini o yüzden istifa etmek zorunda kaldıklarını anlattı. İstifa etmek zorunda kalan 5 kişi TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanlığı yönetimine tehditlerin daire başkanlığı aracılığıyla yapıldığını aktardı.

DAİRE BAŞKANLARINDAN TEHDİT

Tehdit ve istifaları doğrulayan TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Candar, 20 üyelerinin sürgünle tehdit edildiğini, kendilerine aktardıklarını bunlardan 5 kişinin de istifa ettiğini söyledi. Yetki sürecinin son gününde ve üye sayısının fazlalığı nedeniyle yetkinin TÜM BEL-SEN’e geçmesinin netleşmesiyle istifalarla bu sürecin BEM BİR-SEN lehine değiştirildiğini dile getiren Candar, bu süreçte tehdidi gerçekleştirdiği belirtilen daire başkanlarıyla görüştüklerini belirterek, onların bu süreci doğruladığını söyledi. Candar, tehditleri yapan daire başkanlarıyla yaptıkları görüşmede, onların kendilerine “Biz postacı görevi görüyoruz. Bizden bunları yapmamızı istediler. Onlar bize sendikalarından istifa etmeleri için bunları söyleyin dediler, ben de onların bana söylediklerini üyelere söyledim. Söylediklerimiz, onların sözlerini aktarmak, postacı görevi yapmaktır” diye aktarımda bulunduklarını kaydetti.

‘MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

BEM-BİR-SEN’in hiçbir çalışma yapmadan, kamu gücünü kullanarak, üyelerini tehdit edip üye kazandığını ifade eden Candar, “Sendikalar iş yerlerine gider, sendika çalışması yürütür. Üye kazanmak için çalışmalarını ya da neler yapmak istediğini aktarır, o şekilde üye kazanmaya çalışır. Üye olacakların tercihine bırakılır, tehdit edilmez, baskı kurarak üye yapılmaz. Emekçilere dokunmadan, yöneticiler aracılığıyla çalışanlar tehdit edilip sendikaya zorla üye yaptırılmaz. İnsanların nasıl ki iradeleri gasp edilmeden sakınca görülmüyorsa burada da öyle yapılıyor. Çalışanların iradeleri gasp ediliyor, baskıyla istifaya zorlanıyor. Tüm emekçi arkadaşlarımız bunu bilsin, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. (Kaynak:MA)

DİSKİ’de baskı ve tehdit: 5 kişi sendikasından istifa ettirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin