İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.908,74
ETH24.830,82

Diyarbakır DEVA’dan pandemi önlemlerinin gevşetilmesine tepki

cihan ülsen diyarbakır deva
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEVA Partisi Diyarbarkır İl Başkanı Av. Cihan Ülsen, pandemi kurallarının esnetilmesinin yaratcağı olumsuz sonuçlara dikkat çekerek, “Halk sağlığını yönetenleri ciddiyete davet ediyoruz” dedi.

DEVA Partisi Diyarbarkır İl Başkanı Av. Cihan Ülsen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün açıkladığı pandemi önlemlerinin gevşetilmesi kapsamındaki kararlarla ilgili değerlendirmede bulundu.

Ülsen, maske serbestisinin halk sağlığı ve sağlık çalışanları açısından büyük risk oluşturacağını ifade etti.

cumhurbaşkanı adaylığı cihan ülsen
DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen

‘Ölçmezsek yönetemeyiz’

Diyarbakır DEVA Partisi İl Başkanı Cihan Ülsen koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesinin Halk sağlığı açısından büyük risk taşıdığını belirterek şunları söyledi: “Siyasi otoritenin pandeminin başından beri tarama, test ve aşılama sistematiğini oluşturmaması, toplanan verileri şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşmaması nedeniyle bu sancılı süreçte nerede durduğumuzu hiçbir zaman bilemedik. Ölçmezsek yönetemeyiz dedik. Değişik yaş gruplarında, özellikle de çocukluk çağı aşılama oranlarının son derece düşük olduğu gerçeğine rağmen, akılcı ve ilkesel yönetimden çoktandır uzaklaşmış hükûmetin son açıklamaları halk sağlığı açısından büyük riskler getiriyor. Çocukluk çağı aşılamaları tam anlamıyla yapılmadan okullardaki kısmi kontrolün kaldırılması çok yanlış bir adımdır.”

‘Hekimler ve diğer sağlık meslek mensupları için de büyük riskler oluşturacak’

Kontrolsüz normalleşmenin yaratacağı olumsuz koşullara işaret eden Ülsen, sözlerine şöyle devam etti: “Normalleşme sürecinin aslında adım adım ve kontrollü bir şekilde ilerletilmesi gerekirken, bir anda hızlı-normalleşme kararı alan bakanlık, akşamdan sabaha karar almaya, keyfiyetle yönetmeye alışmış mevcut hükûmetin olmaması gereken kararlarına bir yenisini eklemiştir. Muğlak bir ifade ile ‘havalandırma olan yerlerde maske takılmayabilir’ demek aslında artık hiçbir yerde maske takmanıza gerek yok demektir. Erken alınmış maske serbestisi kararı, hekimler ve diğer sağlık meslek mensupları için de büyük riskler oluşturacaktır.”

 ‘Aşikâr bir iş bilmezlik’

Sağlık çalışanlarının iş yükünün artacağına dikkat çeken Ülsen, “Yeterli tarama testi yapılmadığından koronavirüs süreci takip edilememekte, vakaların ancak %10 gibi cüzi bir kısmı tespit edilebilmektedir. Takibini yapamadığınız şeyi yönetmek mümkün müdür? Kim hasta, kim taşıyıcı ayırt edemeyeceğimiz yeni bir sürece giriyoruz. Bu belirsizlik bir yandan kronik hastalıkları olan vatandaşları tehlikeye atarken, öte yandan tükenmek üzere olan sağlık çalışanlarının iş yükünü daha da arttıracaktır. Tüm halk sağlığı kurallarını kenara iten bu yaklaşım, sağlık çalışanlarına ve vatandaşlarımıza yapılan bir saygısızlık, hem de aşikâr bir iş bilmezliktir” ifadelerini kullandı.

‘Akıl ve bilim ışığında alınan kararlar, açık ve net bir dille ifade edilmeli’

Ülsen, son olarak şunları ifade etti: “Alınan normalleşme kararı ile virüsün dolaşımı önündeki engelleri kaldırmak; kanser hastası olan, organ nakli olmuş veya başka bir sebeple bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımızı da riske atmaktadır. Devlet yönetimine yakışan kelime oyunları yapmak değil; geniş kapsamlı değerlendirme ile akıl ve bilim ışığında alınan kararları, açık ve net bir dille ifade etmektir. Halk sağlığını yönetenleri ciddiyete davet ediyoruz.”

SUR AJANS

Diyarbakır DEVA’dan pandemi önlemlerinin gevşetilmesine tepki

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin