İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.072,78
ETH24.859,28

Diyarbakır Haber Sen 3 No’lu Şube: Angaryaya son

diyarbakır haber sen
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Haber Sen 3 No’lu Şube PTT’de yaşanan haksızlıklara ilişkin yaptığı açıklamada angarya çalışmaya son verilmesini talep ederken, posta dağıtıcısı sayısının yetersizliğine dikkat çekti.

Diyarbakır Haber Sen 3 No’lu Şube PTT’de yaşanan haksızlıklara ilişkin açıklama yaptı.

Posta İşleme Müdürlüğü önünde yapılan açıklamayı yapan Habersen Amed şube sekreteri Serhat Oktay okudu.

diyarbakır ptt
Diyarbakır Haber-Sen 3 No’lu şube

‘Posta emekçisine yapabileceği işten fazla işi yükleyemezsiniz’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “PTT son zamanlarda haksız hukuksuz,  insan onuruna yaraşmayan uygulamalara imza atmaktadır.  Bazı illerde personel eksikliğinden kaynaklı biriken gönderilerin bir an önce dağıtılması gerekliliği öne sürülerek pazar günlerinde de çalışmayı dayatmaktadır. Bu açıkça hukuka aykırıdır. Aynı zamanda PTT Genel Müdürlüğü’nden, Başmüdürlüklere gönderilen talimatlarda İHS’li personel ve Firma çalışanlarına dağıtılacak gönderilerde sayı dayatması yapıp, aksi takdirde iş sözleşmesinin fesih edilebileceği vurgusu emekçi düşmanı zihniyetin tezahürüdür. Çalışan bir posta emekçisine yapabileceği işten fazla işi yükleyemezsiniz. Bunun adı angaryadır. Bunu adı mobingtir. Ve açık bir şekilde kanunlar tarafından yasaklanmıştır. 19 Mart 1981 tarih ve 17284 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2429 sayılı Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanunun 3. Maddesinde; “Hafta tatili Pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere Cumartesi günü en geç saat 13.00’ten itibaren başlar.” denilmektedir. Anayasanın 50. maddesinde ise “Dinlenmek çalışanların hakkıdır.” hükmü bulunmaktadır.”

Personel alımı yapılsın

Posta dağıtıcılarının çalışma koşullarına değinilen açıklamada, “Posta dağıtıcıları adeta köle gibi çalıştırılıyor. Sanki 21. yüzyılda değil de ilkel çağlarda yaşıyoruz. Posta dağıtıcıları, haftada 6 gün çalışıyor, resmi ve dini bayramlarda doğru düzgün tatil yapamıyor, yasal hakları olan yıllık izinlerini bile kullanamıyorlar. PTT personelinin iş yükünü azaltacak ve PTT’nin verdiği hizmetin kalitesini artıracak çözüm, kadrolu personel istihdamını artırmak ve bir an önce personel alımı yapmaktan geçmektedir. PTT emekçilerinin üzerindeki yükü anlayabilmek için bazı rakamlara bakmak gerekiyor. Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip olan Almanya’da 565 bin posta çalışanı, 68 milyon nüfusa sahip olan Fransa’da 267 bin posta çalışanı, 61 milyon nüfusa sahip olan İtalya’da 125 bin posta çalışanı, 68 milyon nüfusa sahip olan İngiltere ’de 190 bin posta çalışanı bulunmaktadır” denildi.

‘Sürgün insan hakkı ihlalidir’

“Kurumda yaşanan angaryaya son!” talebine vurgu yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’nin nüfusu 84 milyon, Posta çalışan sayısı 24 bini kadrolu 18 bini taşeron toplam 42 bin’dir. Türkiye’nin coğrafik durumu, yerleşim yerlerinin konumu göz önüne alındığında, Almanya veya Fransa ile karşılaştırıldığında PTT emekçilerinin çektiği çile ortaya çıkmaktadır. PTT Genel Müdürlüğü sorunları çözmek yerine dayatmacı ve baskıcı politikalarla PTT emekçilerini hayatını zindana çevirmiştir. PTT emekçileri, yönetimin belirlediği işlem hedefine ulaşmak için hızlı işlem yapmakta ve kendi sağlığını riske atmaktadır. Oysa bu işlemlerin kurallara uygun yapılması halinde PTT yönetiminin belirlediği hedefin üçte birini bile yapmak mümkün değildir. PTT yönetiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı bütün posta emekçilerinin birleşerek bu zulme dur deme zamanı gelmiştir. 11.02.2022 tarihinde Diyarbakır PTT Başmüdürlüğü tarafından ünitelere gönderilen bir yazıda, sendikamızın bu konuda vermiş olduğu mücadele çarpıtılarak dile getirilmiş ve sendikamız açıkça hedef gösterilmiştir. Yine aynı yazı da personel eksiliği görmezden gelinerek, PTT emekçisinin kapasitesinin çok üzerinde çalışmasının dayatıldığı, aksi takdirde personele ceza verileceği dile getirilerek, tehditvari bir dil kullanılmış ve personeller üzerinde baskı oluşturulmak istenmiştir. PTT yönetimi masa başında norm kadro çalışması yapmakta, işin zorluğunu ve PTT emekçilerinin yaşadığı gerçekleri, coğrafi koşulları göz ardı etmektedir. Norm kadro çalışması alanda sendika temsilcileriyle yapılmalıdır. Masa başında yapılan norm kadro çalışması sonucu PTT emekçilerinin görev yerleri istekleri dışında değiştirilmektedir. Bu sürgündür. Sürgün aynı zamanda insan hakkı ihlalidir. Sürgünler ve haksız görevlendirmeler ve angarya çalışma durdurulmadığı sürece PTT’de eylemler devam edecektir.”

SUR AJANS

Diyarbakır Haber Sen 3 No’lu Şube: Angaryaya son

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin