İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,33
GBP20,93
EURO/USD0,99
BIST3.484,42
GR. ALTIN1.021,03
BTC373.896,41
ETH24.894,31

Diyarbakır İtfaiyesi tecrübesini bölge itfaiyecilerine aktarıyor

diyarbakır itfaiye
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) işbirliğiyle gerçekleştirilen temel itfaiye programı 2. dönem eğitimleri yapıldı.

İtfaiye Kayapınar Şubesinde düzenlenen programa Mardin, Hakkâri, Muş, Batman belediyelerinde 21 itfaiye erinin katıldığı programda uygulamalı itfaiye, teorik afet yönetimi ve koordinasyon eğitimleri verildi.

İtfaiyecilere, gerçek yangın, kurtarma operasyonlarında karşılaşabilecekleri tüm durumların yaşatılması, yangına müdahale, söndürme ekipmanlarının kullanım teknikleri, arama kurtarma yöntemleri, doğalgaz ve LPG müdahalesi, similasyon uygulama eğitimleri 2 gün boyunca eğitmenler tarafından verildi.

Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanı Veysel Yiğit, itfaiyecilere Türkiye standartlarına uygun bir eğitim verdiklerini söyledi.

diyarbakır itfaiye eğitim
Diyarbakır’da itfaiyeciler eğitim yaptı

Eğitimlere devam

Eğitimlerle daha profesyonel müdahaleyi amaçladıklarını belirten Yiğit, şöyle konuştu: “AFAD’ın vereceği eğitimlerde afet bilinci ve ortaya çıkardığı sonuçlar, olay yeri yönetimi, tahliye ve tahliye türleri, afet bölgesinde ihtiyaç duyulması halinde uygulamalı çadır kurulumu eğitimleri verilecektir. Olası yangın ve afet bölgelerinde halkımızın can ve mal güvenliğini daha profesyonel ekiplerce sağlanması için eğitimlerimize devam edeceğiz.”

Temel itfaiye eğitimi programına 8 personelle katıldıklarını ifade eden Mardin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Şube Müdürü Hamdi Çakmak, eğitimlerin bilgi paylaşımı açısından faydalı olduğunu ifade etti.

diyarbakır itfaiye eğitimleri
Diyarbakır’da itfaiyeciler eğitimde

Eğitimler verimli geçiyor

Yangın türleri konusunda eğitim aldıklarını belirten Çakmak, “Burada LPG ve doğalgaz, akaryakıt yangınlarına müdahale tekniklerini personellerimize ilgili eğitmen arkadaşlar gösteriyor. Eğitimlerin çok verimli geçtiğini düşünüyoruz.” dedi.

Mardin’in Midyat ilçesinde itfaiye grup amiri olarak görev yapan Yusuf Şahin, 14 yıldır meslekte olduğunu ve bu tür eğitimlerin meslek dayanışmasını arttırdığını söyledi.

Eğitimlerde arama ve kurtarma temel eğitim bilgileri alındı

Programa kişisel koruyucu ekipman eğitimiyle başladıklarını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Eğitimlerde katı, sıvı ve gaz yangınları ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitim aldıktan sonra duman simülatör odasındaki eğitimlere katıldık. Ayrıca eğitimlerde arama ve kurtarma temel eğitim bilgilerini de aldık.”

‘Eğitimlerin bize çok faydası olduğunu düşünüyorum’

Hakkari’nin Çukurca ilçesinden gelerek eğitimlere katılan itfaiye eri Nezir Güneş ise, “Burada koruyucu ekipmanların kullanımı, başta LPG olmak üzere farklı yangın çeşitlerine nasıl müdahale edeceğimizi uygulamalı olarak gördük. Eğitimlerin bize çok faydası olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi, GABB iş birliğiyle gerçekleştirilen ve 71 belediyenin davet edildiği temel itfaiye eğitim programında itfaiyeciler gruplar halinde Şubat ayı içerisinde eğitimlerini tamamlamış olacak.

Eğitimlere katılan itfaiyecilere eğitimlerinin ardından katılım belgesi verilecek.

SUR AJANS

Diyarbakır İtfaiyesi tecrübesini bölge itfaiyecilerine aktarıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin