İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,46
EURO17,84
GBP19,96
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN968,45
BTC370.896,14
ETH25.518,70

Diyarbakır Özel Halk Otobüs Kooperatif Başkanı Pervane’den zam değerlendirmesi

mehmet pervane
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da toplu taşımaya gelen zammı değerlendiren Özel Halk Otobüs Kooperatif Başkanı Mehmet Pervane, “Şuan aldığımız tarife ile sadece lastiğimizi çevirebiliyoruz. Aldığımız tarife Türkiye ortalamasının altındadır” dedi.

Diyarbakır Özel Halk Otobüs Kooperatif Başkanı Mehmet Pervane, kentte toplu taşımaya gelen zammı Sur Ajans’a değerlendirdi. Pervane, Diyarbakır’daki toplu taşıma ücret tarifesinin Türkiye ortalamasının altında olduğunu söyledi.

diyarbakır özel halk otobüsü zam
Diyarbakır toplu taşıma zammı

Toplu taşımadan ucuza yaralanmak isteyen vatandaş kartlı binişe yönelsin

Diyarbakır Özel Halk Otobüs Kooperatif Başkanı Mehmet Pervane, toplu taşımaya gelen zamlara ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Yaptığımız zamda elde alınan para 5 TL oldu. Tam kartlar 4 TL ve öğrenci kartı da 2,5 TL oldu. Vatandaş Özel Halk otobüslerine ucuza binmek istiyorlarsa kartlarını alsınlar. Son süreçte akaryakıt ve yedek parçaya gelen zamlardan sonra aslın bizi şuan 6-7 TL ancak kurtarıyor. Ama biz vatandaşı da düşünerekten şuan aldığımız zammı bu şekilde düzenledik. Bize verilen tarifeye göre elden 5 TL almamız gerekiyor ama biz vatandaştan kartsız binişlerde 4,50 TL alıyoruz. Tabii akaryakıtta bir daha oynama olursa 5 TL almak zorunda kalırız. Bunun 5 TL olmasının sebebi de şu: Vatandaşın kart kullanımına yönlendirilmesi. Vali Bey’in de bizlerin de burada yapmak istediğimiz olay şu: Elden aldığımız parayı yüksek tutarak insanları kart kullanımına yönlendirmektir.”

‘Biz vatandaşı 5 TL’ye dahi taşısak bu tarife Türkiye ortalamasının altındadır’

Pervane, kendisini vatandaşın yerine koyduğunda ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Sadece toplu taşıma değil, insanların yaşamında olan her şeyin fiyatı çok yüksek oldu. Her alanda tüketicinin her şeyi yüksek fiyattan aldığı ortada. Maalesef ki, 1 litre mazot 17,50 lira olmuş. Maalesef ki bir çift lastik 2 bin TL’den 4,5 bin TL’ye çıktı. Her şeye yüzde 120-130 zam geldi. Bizler de sadece ayakta durabilme adına bu tarifeyi almışız. Son zamanlarda biz araçları çıkaramıyorduk. Araçlarımız çoğu zaman akaryakıttan dolayı yollarda kalıyordu. Şuan aldığımız tarife ile sadece lastiğimizi çevirebiliyoruz. Hesaplarımıza göre bizi ancak 6-7 TL kurtarıyor ama biz her şeye rağmen vatandaşı da düşünerek bunu istemiyoruz. Aldığımız tarife Türkiye ortalamasının altındadır. 25 kilometreyi 4 TL’ye taşıyoruz. Biz vatandaşı 5 TL’ye dahi taşısak bu tarife Türkiye ortalamasının altındadır. Türkiye ortalaması bazı illerde 6 bazı illerde 7 TL’dir.”

Araç fiyatları 500 bin TL’den 1 milyon 200 bin TL’ye çıktı

Özel Hak otobüsü araçlarının fiyatlarının ciddi oranda arttığına değinen Pervane, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunda 10 ay önce 500 bin TL olan aracın fiyatı şimdi 1 milyon 200 bin TL’dir. Piyasa çok uçuk gerçekten altından kalkamıyoruz. Ben hem kendimi vatandaşın yerine koyduğumda hem de bir özel halk otobüsü kooperatifi başkanı olarak konuştuğumda gerçekten şunu söyleyebilirim, her şey dönüp dolaşıp tüketiciyi etkiliyor.”

SUR AJANS / ÖZEL

Diyarbakır Özel Halk Otobüs Kooperatif Başkanı Pervane’den zam değerlendirmesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin