İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC362.441,17
ETH24.764,68

Diyarbakır TMO Müdürü Güneş: Buğday stokumuz yeterli

diyarbakır tmo
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Müdürü Abdurrahman Güneş, ülkedeki buğday stokunun yeterli olduğunu belirtirken, mart ayı tahsisli buğday talebini aldıklarını ve önceki aya göre bir fiyat farkının olmadığını söyledi.

diyarbakır tmo tahsisli buğday
Diyarbakır TMO

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaşın Türkiye’deki buğday ve un fiyatlarını Sur Ajans’a değerlendiren Diyarbakır TMO İl Müdürü Abdurrahman Güneş ve Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Güngör, piyasada un stoku açısından bir sıkıntı yaşanmadığına vurgu yaptılar.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın Türkiye’deki buğday ve un fiyatlarına etkisi tartışılırken, Diyarbakır TMO İl Müdürü Abdurrahman Güneş, stoklarda bir sorun yaşanmadığını ve üreticilere tahsisli buğdayın rutin bir şekilde verileceğini söyledi.

diyarbakır tmo
Diyarbakır TMO Müdürü Abdurrahman Güneş

‘Talepleri topladık, fiyatımız belli ve bir değişiklik yok’

Diyarbakır TMO İl Müdürü Abdurrahman Güneş, mart ayı tahsisli buğday taleplerini topladıklarını ve birkaç güne firmalara buğday satışı yapacaklarını söyledi. Güneş, buğday stoku konusunda bir sorun yaşamadıklarını belirtirken, mart ayı tahsisli buğday fiyatlarının önceki aya göre değişmeyeceğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Tahsisli buğdayı her ayın ilk haftasında açıklıyoruz. Biz hiç kısıtlama olmadan her ayki talep bandında tahsisleri yapacağız. Talepleri toplamışız, ona göre hazırlığımız var. Zaten biz bu çalışmayı limandan gelecek mallara göre yapmamışız. Bizim hem lisanslı depolarda stoklu mallar var hem kendi kurumun tedariği var. Limanda birikmiş mallarımız var. Yani limanda 20 gün tıkanıklık da olsa mevcut stokumuz buna müsait, bir sıkıntı yok. Talepleri topladık, fiyatımız belli ve bir değişiklik yok. 2 bin 650 ila 3 bin bandına bir rakamdır. Tabii ki, buğdayın çeşidine göre fiyat değişiyor, çünkü ekmeğin birinci sınıfı var ikinci sınıfı var, makarnalığı var vs. Makarnalık buğdayımız 3 bin 200 ila 3bin 250 aralığında. Yerli ekmeklik buğdaylarımız da 2 bin 625 ila 2 bin 675 aralığında. İthal ekmeklik buğdaylar da 2 bin 640 ila 2 bin 675 aralığında. Güncel fiyatlarımız bu şekildedir. Şubat ayında Diyarbakır’da 5 bin 267 ton tahsisli buğday verdik.”

mehmet emin güngör
Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Güngör

‘Her bir fırınımızda 100-200 çuval unumuz var’

Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Güngör, Diyarbakır’da un tedariki konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını belirterek şunları söyledi: “Geçen ayın tahsisli buğdayını aldık ve piyasada şuan bir sıkıntı yok. Yalnız mart ayının tahsisli buğday miktarı ve fiyatı henüz açıklanmadığı için son 2-3 gündür piyasada bir tedirginlik var. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Ankara’daki yetkilileriyle de Diyarbakır TMO Müdürü ile de görüştük. Bir iki gün içinde mart ayı tahsisli buğday miktarı ve fiyatının açıklanacağını bekliyoruz. Herhalde bir fiyat artışı da olabilir, çünkü maliyetler ve elektrik fiyatlarına gelen zamlardan kaynaklı çuvalda 20-30 TL bir artışın olacağını öngörüyoruz. Şuan fırınlarda unumuz var, bir sıkıntı yok. Her bir fırınımızda 100-200 çuval unumuz var. Tabii tedarikçi olmayanlar, günü birlik çalışanlar da var. Halen TMO’dan tahsisli buğday alamayan un fabrikası da var ve şuan 330 TL’ye un satıyorlar. Şuan piyasada en düşük 310 TL’den un satıyorlar. TMO’dan tahsisli buğday alanlar ise 240 ila 250 TL arasında un satıyorlar.”

SUR AJANS / ÖZEL

Diyarbakır TMO Müdürü Güneş: Buğday stokumuz yeterli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin