İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC362.441,17
ETH24.764,68

Diyarbakır’da anadil şöleni

dil şöleni
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da “21 Şubat Dünya Anadil Günü” kapsamında yapılan şölende Kürtçenin eğitim dili olması gerektiği vurgulandı.

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) ile Kürt Edebiyatçılar Derneği, 21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan bir düğün salonunda şölen düzenledi.

dil şöleni
Dil şöleni konuşmalar

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Kürdistan Kominist Partisi (KKP) Başkanı Sinan Çiftyürek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Barış Anneleri, sivil toplum ve dil örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi şölene katıldı.

Kadınlar ve çocuklar, birbirinden renki yöresel kıyafetleriyle şölene katıldı. Şölende uzun bir süre Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekildi. 

diyarbakır dil şöleni
Diyarbakır’da dil şöleni

‘Kürt dili ana okuldan üniversiteye kadar resmi eğitim dili olmalı’

Şölende konuşan MED-DER Eşbaşkanı Rıfat Roni, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne vurgu yaparak, “Her ne kadar gözyaşı ve kan bu coğrafyada olsa da bizler Kürt diline yönelik saldırılara karşı etkinlikler yapma gereği duyduk. Kürt dili ana okuldan üniversiteye kadar resmi eğitim dili olmalıdır. Türkiye’de TRT 6 gibi bir kanalla Kürtçeyi yozlaştırmaya çalışıyorlar. Öte yandan seçmeli dersler gündeme geldi, bu önemlidir. Ancak yeterli değildir. Çünkü çocuklar kendi dillerinde okula başlamalılar ve eğitim almalılar. Eğer seçmeli dersler yabancı uyruklu olan insanlar içinse biz bunu kabul etmiyoruz. Çünkü Kürt halkı bu ülkenin en eski halkları ve sahiplerindendir” ifadelerini kulandı.

‘Kürtlere yönelik tahammülsüzlüğü gördük’

Birçok kişinin Kürtçe konuştuğu için katledildiğine değinen Roni, sözlerini şöyle devam ettirdi: “Bunu Sakarya’da baba ve oğlunun bıçaklanmasında gördük. Konya’nın Meram ilçesinde Kürt oldukları gerekçesiyle Dedeoğulları’nın ailesinin yakılarak katledilmesinde Kürtlere yönelik tahammülsüzlüğü gördük. Ehmede Xanî, Şirin Elem Huyi, Eli Herîrî Kürt dili için emek harcamış ve bu uğurda yaşamını yitirmiş kişileri anıyorum. Ferzad Kemanger idam edildiği zaman şu sözleri sarf etmişti: ‘Benim kalbimi alın bir Kürt çocuğunun kalbinde yaşasın.’ Bizler de buradan Efrîn, Serêkaniye, Şengal ve Mexmûr’da kamplarda kalan çocuklara şölenimizi adıyoruz.”

Roni’nin konuşmasının ardından Kürt dili için açılan ve daha sonra kapatılan kurumların tarihçesinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

‘Dil yaşamdır, tek bir güne sığdırılmamalı’

Ardından söz alan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, dilin kimlik olduğunu vurguladı. Aydeniz, “Dil ruhtur. Eğer bir milletin ruhu yoksa hiçbir şeyi yoktur. Bu yüzden ruhumuza sahip çıkmalıyız. Bildiğiniz gibi bugün Kürtçenin resmi, eğitim dili olması için çok mücadele edildi. Dil tek bir güne sığdırılmamalıdır. Çünkü dil yaşamdır. İpek Ateş nasıl ki oğluna ‘Kamber Ateş nasılsın’ diyordu; O süreçte Kürtlere yönelik gerçekleştirilen politikalar bugünde devam etmektedir. Ne olursa olsun bizler bu yok saymayı kabuk etmeyeceğiz, dil mücadelesine devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kürtçeyi sahiplenme çağrıları

Kürt Yazarlar Derneği’nden Mehmet Deviren, Arsis Derneği üyesi Hamit Dilbahar, Diyarbakır Barosu Dil Komisyonu Gülşen Demir de yaptıkları konuşmalarla dilin önemine işaret etti.

Son olarak Barış Annesi Kudret Eryılmaz konuştu. Eryılmaz, cezaevlerinde bulunan tutukluların dil bayramını kutlayarak, “Her anne diline sahip çıkmalıdır ve çocuklarına dilini öğretmelidir. Biz bu dil uğruna nice şehit verdik. Şehirlerin anısına sahip çıkacağız” dedi.

 Konuşmaların ardından Amed Şehir Tiyatrosu’nun hazırladığı skeç ile Kürt şairlerin şiir dinletileriyle program devam etti. Şiir dinletilerinin ardından MED-DER’de eğitim gören kursiyerlere sertifikaları verildi. Şölen, Dicle Kültür Sanat Derneği’nin müzik grubunun sahne almasıyla son buldu. (Kaynak: MA)

Diyarbakır’da anadil şöleni

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin