İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,84
GBP19,95
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN967,29
BTC373.681,76
ETH25.655,06

Diyarbakır’da bir baba 5 yaşındaki oğlu için yardım bekliyor

diyarbakır velat gür
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da kalp hastası olan işsiz baba Velat Gür, 5 yaşında olan ve kendisi gibi kalp yetmezliği yaşayan oğlu İlyas için yetkililerden yardım bekliyor.

Diyarbakır’da yaşayan kalp hastası Velat Gür (29), okula çağına gelen oğlu İlyas’ın (5) mitokondriyal kas hastası olduğunu, verilen ilaçlarla da 31 kiloya ulaştığını, bu haliyle okula başlamasının mümkün olmadığını belirterek, yardım eli uzatılmasını istiyor.

Kalp hastası olduğu için çalışamadığını ve engelli maaşıyla geçindiklerini söyleyen Gür, oğlunda kalp yetmezliği de olduğunu ifade ederek, “Kalbinin çalışması yüzde 16’ya kadar da düştü. Şu an çok şükür ilaç tedavisiyle yüzde 60’a yükseldi. Bin TL kira veriyorum. 1500 TL giderim var. Bin TL’ye yakın da ilaçlara ve çocuk bezine gidiyor” dedi.

diyarbakır vedat gür
Diyarbakırlı baba Velat Gür

Diyarbakırlı baba Kalp yetmezliği yaşayan 5 yaşındaki oğlu için yardım bekliyor

Kayapınar ilçesinde yaşayan kronik kalp hastası Velat Gür, 2014’te açık kalp ameliyatı olduktan sonra evlendi. Gür’ün 2017’de dünyaya gelen oğlu İlyas’a 2 günlükken Kayseri ve Ankara’da yapılan tetkiklerde mitokondriyal kas hastalığı tanısı konuldu. Kalp yetmezliği de bulunan ve 2 defa yoğun bakımda tedavi gören İlyas’ın kalbinin çalışması yüzde 16’ya kadar düştü. Verilen ilaçlarla bu oran yüzde 60’a kadar yükseldi. Kas hastalığının ilerlemesini önlemek için verilen takviye ilaçlarla 5 yaşındaki İlyas, 31 kiloya ulaştı. Oğlu ile kendisine verilen engelli maaşıyla geçindiklerini ve kirada oturduklarını söyleyen Velat Gür, ayda yaklaşık bin TL’nin de oğlunun ilaçlarının ücret farkı ve çocuk bezine gittiğini ifade etti. Düz taban da olan oğlunun aldığı aşırı kilolar ve hastalığı nedeniyle de okula başlayamayacağını dile getiren Gür, oğluna yardım eli uzatılmasını istiyor.

diyarbakır vedat gür

‘100 milyonda bir görülen bir hastalık’

Velat Gür, oğlunun hastalığının 100 milyonda bir görülen hastalık olduğunu ve tedavisinin olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“2 oğlum var. Büyük oğlum İlyas, mitokondriyal kas hastası ve kalp yetmezliği var. 2 günlükken fark edildi ama teşhis konulamadı. 1 yıl Diyarbakır’da tedavi ettirmeye çalıştık. Bütün doktorların yanına gittik. 2018 yılında Kayseri’ye gittik. Orada da 3 ay kaldık. Bu süre zarfında orada da bir teşhis konulamadı. Tekrar Diyarbakır’a geldik. Burada rahatsızlanınca yoğun bakıma alındı. Daha sonra ambulans uçakla Ankara’ya götürdük. 3 senedir belirli aralıklarla Ankara Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde tedavi görüyor. Tedavisi olmadığı için, verilen ilaçlarla sadece ilerlemesi önleniyor. Kalbinin çalışması yüzde 16’ya kadar da düştü. Şu an çok şükür ilaç tedavisiyle yüzde 60’a yükseldi. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde 3 defa havale geçirdi. Bu süre zarfında bütün birikimimi kaybettim. Bir ayağım hastanedeydi, bir ayağım evdeydi. Kronik kalp hastası olduğum için çalışamıyorum. Oğlumun ilaçlarının ücret farkını euro üzerinden ödüyorum. Sadece çocuğumun ve benim engelli maaşımla geçiniyoruz. Evimiz kira ve bin TL kira veriyorum. 1500 TL giderim var. Bin TL’ye yakın da ilaçlara ve çocuk bezine gidiyor. Yakında yine tedavi için Ankara’ya gideceğiz. Sevk verilmediği için bütün gidiş gelişleri kendim karşılıyorum. Konaklama, yiyecek gibi ihtiyaçların hepsini ben karşılamak zorundayım. Çalışamadığım için de artık kendimi çeviremiyorum”

‘Bu haliyle okula başlayamaz’

Okul çağına gelen oğlunun bu haliyle okula da başlayamayacağını dile getiren Gür, şunları kaydetti:

“Oğluma el uzatmalarını istiyorum. Koronavirüs salgını olduğu için şu sıra fizik tedaviye de götüremiyoruz. Götüremediğimiz için de aşırı kilo alıyor. Düz tabandır. Tabanlık alacağız ama para yok ki tabanlık alayım. Yürüyüşünde sorun var. Yoğun bakımdayken 2 defa kalbi durdu. Tansiyon gibi bir hastalık. Birden fırlıyor, İç kanama geçirdi. Şimdi kulağında ve gözlerinde de sıkıntı var. Hastalık testislerine zarar verdiği için ameliyat edildi. Riskli bir ameliyattı ama mecburen yaptık. Bu hastalık her bir seferinde bir yere vuruyor. Saç telinden tutun tırnaklarına kadar bütün organlara vuran bir hastalık.” SUR AJANS

Diyarbakır’da bir baba 5 yaşındaki oğlu için yardım bekliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin