İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,17
GBP20,68
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,56
BTC372.017,30
ETH25.284,64
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şubesi Cemevinde tutulan Hızır Cemi’nde konuşan Ali Ekber Erden Dede, “, Buraya cumhurbaşkanı gelmiş, başbakan gelmiş fark etmiyor, insan olarak gelecek buraya. Burada makam yok, can vardır” dedi.

diyarbakır hızır cem
Diyarbakır’da Hızır Cemi tutuldu

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şubesi Cemevinde Hızır Cemi tutuldu.

 Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şubesi Cemevinde tutulan Hızır Cemine, Almanya’da faaliyet yürüten Hızır Vakfı da katıldı.

Dede Kargın Ocağından Musa Karkin Hızır ceminde gülbang okudu. Ardından Hızır lokmaları pay edildi. Almanya’da yaşayan ve Hızır Vakfı kurucu Başkanı Murat Durmaz ve Şah Ahmet Yesevi Ocağı’ndan Ali Ekber Erden de ceme katıldı.

Dede Karkın Ocağı’ndan Musa Karkin dedenin yürüttüğü Hızır Ceminde zakir olarak Halil İbrahim Erkul yer aldı.

diyarbakır hızır cemi
Hızır Cemi’nde canlar semaha durdu

‘Hızır karada, İlyas denizde darda, zorda kalanların imdadına yetişir’

Hızır ayının anlam ve önemine değinen Musa Karkin Dede şöyle konuştu: “Cana yetişen kim ise Hızır odur. Hızır’ın, Hakk tarafından büyük bir yetkiye sahip olduğu açıklanmaktadır ki Hızır, hem Nebi’dir hem Veli’dir. Olacakları önceden bilebilecek bir yeteneğe sahip olduğu açıklanır. Nerede darda, zorda kalana yardım eden olursa biz onu Hızır biliriz. Diğer rivayetlere göre Hızır ve İlyas’ın mevsim değişikliğinde bir araya geldikleri anlatılır ki, Hızır karada, İlyas denizde darda, zorda kalanların imdadına yetişir.”

diyarbakır'da hızır cemi
Hızır Cemi

‘Cemde makam yok, can vardır’

Hızır Cemi’nde söz alan Ali Ekber Erden Dede ise şunları ifade etti: “Bizim inancımızda kapı çok kutsaldır. Üst eşik kimdir.  Hz. Muhammed Mustafa’dır. Kapıdan Şah-ı Merdan Ali’den rızalık alarak içeri girdik. Şu kapıdan içeri girdiğimizde bizde dini, dili, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun insan olmak çok önemlidir. Bizler Alevi toplumu olarak kendi cemevlerimizde ibadetlerimizi can cana, cemal cemale yapıyoruz. Niye? Çünkü Hakk’ın nuru insanoğlunda tecelli etmiştir. İnsanoğlu ne ararsa kendinde arasın. Yerde gökte hiçbir şey sabit değildir. İnsan birbirinin kalbindedir. Her şey burada gizlidir. Bizler can olursak, bizler bir olursak, bizler diri olursak hiçbir şeyden mahrum kalmayız, her şeyi başarırız. Yeter ki can olalım. Can olmasını bilelim. Yan yana olalım. Omuz omuza olalım, omuz omuza mücadele edelim. Dedim ya buradan girdikten sonra Ali Ekber dede pirdir, buraya cumhurbaşkanı gelmiş, başbakan gelmiş fark etmiyor, insan olarak gelecek buraya. Burada makam yok, can vardır. Hızır nedir? Hızır sevgidir, Hızır barıştır, bin berekettir, kardeşliktir, yoldaşlıktır, candır. Can olmasını bilelim.”

hızır cemi diyarbakır
Hızır Cemi Diyarbakır Cemevi

SUR AJANS

Diyarbakır’da Hızır Cemi: Cemde makam yok can var  

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin