İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53

Diyarbakır’da Kayıp Yakınları eylemi 680’inci haftasında

kayıp yakınları diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da Kayıp Yakınları eylemi 680’inci haftasındaİHD Diyarbakır Şubesi ve Kayıp yakınları, eylemlerinin 680’inci haftasında Hamet Barut’un faillerinin bulunması çağrısı yapıldı.

ihd diyarbakır kayıp yakınları
Koşuyolu Parkı Yaşam Anıtı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, gözaltında kaybedilenlerin akıbetlerinin ortaya çıkarılması ve faili meçhul cinayete kurban giden kişilerin faillerinin bulunması talebiyle 680’inci kez Koşuyolu Parkı’nda bir araya geldi.

Aileler, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle açıklama yaptı. İHD Diyarbakır Şubesi ve Kayıp Yakınlarının, “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 680’incisinde Hamet Barut’un faillerinin bulunması çağrısı yapıldı.

diyarbakır kayıp yakınları
Diyarbakır’da Kayıp Yakınları eylemi 680’inci haftasında

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik de bu haftaki eyleme katıldı. Bu haftaki eylemde, 6 Mayıs 1994’te Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Gomag (Ağıllı) köyünde faili meçhul cinayete giden Hamet Barut’un hikayesi okundu.

Hamet Barut’un failleri bulunsun

Hamet Barut’un hikayesinde şu ifadelere yer verildi: “Kulp Alaca Katliamı yargılaması ile bilinen Bolu Tugay Komutanı General Yavuz Ertürk, 1993 yılında Kulp ilçesine çok sayıda operasyon gerçekleştirerek o yıl içerisinde birçok kişinin öldürülmesi ve kaybedilmesinden de sorumludur. Faili meçhul cinayetler ve gözaltında kaybedilme olaylarında ki artış o dönemde korkunç bir boyuta varır. Onun komutasında birçok köy, o sene yakılarak boşaltılır. Bu köylerden biri de Ağıllı Köyü olur. 6 Mayıs 1994 günü Bolu Tugayına bağlı askeri birlikler tarafından Ağıllı köyüne baskın yapılır. Baskında tüm köy halkı meydanda toplatılır ve köylülere ağır işkenceler yapılır. İşkenceye uğrayanlardan biride Hamet Barut olur. Baskın ve işkencenin ardından köyden ayrılan askerler Hamet Barut’u da yanlarına alarak götürürler. Bu duruma tüm köy halkı tanık olur. 12 Mayıs 1994 günü Hamet Barut’un yakınları, köyün 5 km uzağında yol kenarında yarı gömülü bir ceset görürler. Gömülü kişinin üstündeki toprağın atılmasıyla cesedin Hamet Barut’a ait olduğu tespit edilir. Daha sonra yakınları cesedi, Diyarbakır Devlet Hastanesine götürür. Hastanede yapılan otopsi sonucunda Hamet Barut’un bedenine sıkılan 32 kurşunla katledildiği ortaya çıkar. Otopsi sonrası Hamet Barut’un cenazesi ailesi tarafından köye getirilip defnedilir. Ancak aile devam eden baskı ve tehditlerden dolayı olayın peşine düşemezler.”

‘Faillerin bulunması için mücadele edeceğiz’

KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, kayıp yakınlarının verdiği mücadelenin uzun süreli olduğunu belirterek, “90’dan bu yana kayıplarını arayan annelerimiz, babalarımızı ve kardeşlerimizi yitirdik. Ancak onlardan aldığımız bu bayrağı ve bu mirası yürüteceğiz. Faili meçhul cinayetlerde yaşamını yitiren insan hakları savunucuları, gazeteci, aydın, demokratik siyaset yürütürken kaybolan ve halan failleri bulunamayan arkadaşlarımızın faillerinin bulunmasıyla ilgili bu mücadeleyi yürüteceğiz. Bugün Amed’de, İstanbul’da bu mücadele devam ediyor. Buradan taleplerimizi ifade ediyoruz. Özellik Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana Kürt sorununun demokratik ve barışçıl bir şekilde çözülememesinden kaynaklı yaşamız olduğumuz güvenlikçi, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamalardan kaynaklı bu durumun sonlandırılmasını talep eidyoruz. Ülkemizde insan hakları ve özgürlükleri savunucularına yönelik gözaltı ve tutuklamalara son verilmesini ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından Kayıp Yakınları, Hamet Barut ve diğer tüm kayıp ve faili meçhul cinayetlere kurban gidenler için 1 dakikalık oturma eylemi yaptı.

SUR AJANS

Diyarbakır’da Kayıp Yakınları eylemi 680’inci haftasında

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin