İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC362.441,17
ETH24.764,68

Diyarbakır’da servis şoförlerinden kontak kapama eylemi

diyarbakır servis şoförleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da servis şoförleri, akaryakıt zamları ve artan girdi maliyetlerine karşı kontak kapama eylemi yaptı.

Servis Şoförleri Odası, artan maliyetler nedeniyle 150 servis şoförünün plakasını satmak için odaya başvurduğunu açıkladı.

Diyarbakır Servisçiler Odası bünyesinde çalışan servis şoförleri, kontak kapattı. Servis şoförlerinin yaşadıkları sorunlara dikkat çekilen eyleme 200 servis aracı şoförü katıldı.

diyarbakır servis şoförleri kontak kapattı
Diyarbakır’da servis şoförlerinden kontak kapama eylemi

Newroz Parkı’nda toplanan servis şoförleri, akaryakıt zamlarına, artan maliyetler ve servis plakalarının ihale yolu ile verilmesine tepki gösterdi.

Şoförler adına açıklama yapan Servisçiler Odası Başkan Yardımcısı Ercan Yardımcı, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ulaşım konusunda gelinen süreçte görüldü ki sınıfta kalmıştır” dedi.

diyarbakır kontak kapama
Diyarbakır’da Servis Şoförleri kontak kapattı

‘Kurtaracak kadar bir rayiç bile vermediler’

Servis plakalarının belediye tarafından ihale yoluyla verilmesine teki gösteren Yardımcı şunları ifade etti: “Gelinen aşamada verilmesi gerekli servis plaka tahsisi ile birlikte sergilenen anlayış bırakın hizmete katkı olmasını adeta yepyeni bir keşmekeşlik meydana getirecektir. Konusunda uzman Servisçiler Odası ve ilgili kuruluş, şirketler ve kişilerle görüşülmeden alınan kararla ihale ile verilecek servis plakaları hem hakkaniyetten uzak, hem hizmet kalitesini düşürecek ve hem de büyük kazalar kaçınılmaz olacaktır. Konusunda asla uzman olmayan ve hazırda parası olduğu için ihaleden plaka alarak servisçiliğe başlayan birine ilkokul öğrencisini teslim eden anne ve babaların yüreğini yakmak derecesine getirilen işten vazgeçilmelidir. Ulaşım ve vermiş olduğumuz hizmet ve fedakarlık konusunda şimdiye kadar birçok kalemde adeta mağdur edildik. Bırakın rahat geçimimizi yapabileceğimiz bir rayiç bedelini bizi ancak kurtaracak kadar bir rayiç bile vermediler.”

Bir depo 1780 TL’ye doluyor

Servis şoförlerinin artan girdi maliyetlerine değinen Yardımcı, “Özel okulların esnaftan aldığı komisyon, öğrenciden alınan bedel tam da derdimizi anlatmaya yetmektedir. Özellikle özel okul yönetim ve yetkililerin öğrenciden servis için aldığı bedel 40 liradır. Biz gün aydınlanmadan, 700 bin liralık aracıyla sokaklara çıkan, direksiyonda beli bükülen esnafın eline geçen 170 ile 220 lira arasındadır. Bir de gelen akaryakıt zamlarından dolayı sezon başında yaklaşık 560 TL civarı dolan depolarımız şuanda 1780 TL civarı dolmaktadır” diye konuştu.

servis şoförleri kontak kapattı
Servis şoförleri zamlara karşı kontak kapattı

‘150 esnafımız plakalarını satmak için müracaat etti’

Artan maliyetlerden kaynaklı 150 servis şoförünün plakalarını satmak için Servisçiler Odası’na başvurduğunu ifade eden Yardımcı “Üç katına çıkan yakıt maliyeti esnafımızın belini bükmüş, ve çalışamaz hale getirmiştir. Devletimizden istediğimiz en azından bu kamburlaşmış yükü bir nebze de olsa sırtımızdan alması en azından ticari çalışan servisçi esnafı için KDV indirimi ile bize destek vermesidir. Yakıt zamlarının devam etmesi durumunda esnaflarımız çalışamaz ve evlerine ekmek götüremez duruma geleceklerdir. Şuana kadar üç katına çıkan maliyetler nedeniyle velilerimizin de zor durumda olduklarını bildiğimiz için velilerimize sadece 50 TL zam yansıtmış bulunmaktayız. Ama bu da bizi çok büyük çıkmazlara sokmuştur. Çoğu arkadaşımız iş bırakma seviyesine gelmiş ve araçlarını ilana atarak satmak istemiştir. Şuan hali hazırda Servisçiler Odası’na 150 esnafımız plakalarını satmak için müracaat etmiştir” diye belirtti.

SUR AJANS

Diyarbakır’da servis şoförlerinden kontak kapama eylemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin