İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.072,78
ETH24.859,28

Diyarbakır’daki 10 STK, valiliğin ‘yasak’ kararını yargıya taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da 10 sivil toplum kuruluşu, valilik tarafından getirilen 10 günlük eylem ve etkinlik yasağına dair ortak açıklama yaptı. Açıklamada “valiliğin hukuksuz, haksız ve antidemokratik kararına karşı idare mahkemesinde dava açtığımızı belirtmek istiyoruz” denildi.

Diyarbakır Valiliği tarafından ilan edilen 10 günlük eylem ve etkinlik yasağına ilişkin, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu, Barış Anneleri, Rosa Kadın Derneği, TMMOB Amed İl Koordinasyonu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Tabip Odası, KESK Amed Şubeler Platformu, DİSK Diyarbakır Bölge Başkanlığı ve ÖHD Diyarbakır Şubesi tarafından ortak açıklama yapıldı.

Diyarbakır valiliği 26 Mart’ta yaptığı yazılı açıklama ile Diyarbakır il sınırları içerisinde yapılması muhtemel her türlü açık ve kapalı alandaki eylem ve etkinliklerin 10 gün süreyle yasaklandığının hatırlatıldığı açıklamada,  “Barışçıl toplanma hakkını ihlal edici kararlardan, keyfi uygulamalardan ve hukuka aykırı sınırlandırmalardan kaçınılmalıdır” çağrısı yapıldı.

‘Anayasa ile AİHS ihlal ediliyor’

Açıklamada şöyle denildi: “Barışçıl nitelikte yapılmak istenilen açık hava toplantılarının engellenmesi, 1982 Anayasası’nın 34. ve AİHS’nin 11. maddesi gereğince toplantı ve gösteri hürriyetinin ihlali niteliğindedir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı, demokratik toplumun en temel değerleri arasında yer almakta olup bireylerin ortak fikirlerini birlikte savunmak ve başkalarına duyurmak için bir araya gelebilme imkânını korumayı amaçlamaktadır. Kolektif bir şekilde kullanılan ve düşüncelerini ifade etmek isteyen kişilere şiddeti dışlayan yöntemlerle düşüncelerini açıklama imkânı veren bu hak farklı düşüncelerin ortaya çıkması, korunması ve yayılmasını güvence altına almaktadır.

Hukuka aykırı sınırlandırmalardan kaçınılmalı

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, ancak mevzuatta belirtilen zorlayıcı nedenlerin bulunması koşuluyla engellenebilir. Temel hak ve özgürlüklerin içeriği geniş tutulan bir genel sınırlama hükmü ile yasaklanması, yurttaşların demokratik haklarının kullanımını engellemektedir. Barışçıl toplanma hakkını ihlal edici kararlardan, keyfi uygulamalardan ve hukuka aykırı sınırlandırmalardan kaçınılmalıdır.

Dava açıldı

Hak, hukuk, emek ve meslek örgütleri olarak; barışçıl bir şekilde toplanma, gösteri ve yürüyüş düzenleme hakkımızı, düşünce ve ifade özgürlüğümüzü savunuyoruz. Bu vesile ile demokratik alanımızı daraltan valiliğin hukuksuz, haksız ve antidemokratik kararına karşı idare mahkemesinde dava açtığımızı belirtmek istiyoruz.”

Diyarbakır’daki 10 STK, valiliğin ‘yasak’ kararını yargıya taşıdı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin