İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Bağlar Sakarya Caddesi esnafları, ülkedeki ekonomik tabloyu değerlendirdi. Sattıkları ürünü yerine koyamadıklarını ifade eden esnaflar, yurttaşların alım gücünün düştüğünü ve ülkenin gidişatının iyi olmadığını belirtiyor.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Sakarya Caddesi esnafları, ülkede yaşanan ekonomik krizden kaynaklı iş yapamadıklarını belirtiyor.

diyarbakır bağlar
Diyarbakır Bağlar Sakarya Caddesi

Yüksek enflasyondan kaynaklı işlerinin düştüğünü belirten esnaflar, ürünlerin fiyatının katlandığını ve sattıkları ürünü yerine koymadıklarını ifade ediyor.

Yurttaşların alım gücünün ciddi oranda düştüğünü ve daha önce 3 takım elbise alanların şuan bir takım dahi alamadıklarını belirten esnaflar, ciddi geçim sorunu yaşandığına dikkat çekti.

bağlar sakarya caddesi
Bağlar Sakarya Caddesi

Pandemi sürecinin esnafta yarattığı tahribata değinen esnaflar, sattığımız ürünün yerini dolduramıyoruz diye dert yanıyor. Fahiş oranda yükselen nakliye ücretlerinin esnafı zora soktuğu belirtilirken, 3 katına çıkan nakliye masraflarının sürdürülemez olduğu ifade ediliyor.

diyarbakır esnaf

‘Zengini daha zengin ettiler, fakiri de yerin dibine koydular’

Sakarya Caddesi’nde seyyar satıcılık yapan bir esnaf ülkedeki gelir adaletsizliğine şu sözlerle tepki gösterdi: “Zengini daha zengin ettiler, fakiri de yerin dibine koydular. Kuru ekmek bile insanların eline düşmüyor. Sabahtan akşama 100-150 lira kazanmakla ev geçinir mi? Sağ olsun baştakiler ihaleleri birbirine peşkeş çekiyor. Bunların yaptığı düpedüz soygundur.

sakarya caddesi

‘Bu gidişat gidişat değil, artık insanlar isyanları oynuyor’

“Bıçak kemiğe dayandı. Bu gidişat böyle olmaz” diyen bir esnaf ev kirasını ödeyemediğini, çocuklarını besleyemediğini ifade ederken, yönetenlere ise şöyle tepki gösterdi: “Kim geliyorsa kanımızı emiyor. Kimse fakir fukaraya çare bulmuyor. Ekmek bulamayan insanlar var. Bu gidişatta memleketin hali ne olabilir? Artık insanlar çoluk çocuğunu besleyemiyor. Bir torba un 500 lira, bir kilo yağ 50 lira olursa bu memleketin hali ne olur? Bu gidişat gidişat değil, artık insanlar isyanları oynuyor.”

sakarya caddesi esnafı
Sakarya Caddesi esnafı

Yetişkinler kıyafet alamıyor

30 yıllık bir esnaf ise 3-4 yıl sürekli zarar ettiğini belirterek şunları söyledi: “Daha önce 2-3 ürün alan kadınlar şuan sadece bir ürün alıyor. Çünkü 70 lira olan bir ürün şimdi 200 TL. 20 lira olan tişört şimdi 60 lira. Bu caddede alışveriş yapanlar zaten dar gelirli insanlar. Bu insanlar gıdaya yetişemiyor ki, giyinebilsinler. Artık büyükler kendilerine giyişi alamıyor, çocuklar şenlensin diye onlara ancak alabiliyorlar.”

SUR AJANS/ÖZEL

Diyarbakırlı esnaftan “ekonomik tablo” yorumu: Zengini daha zengin ettiler, fakiri yerin dibine koydular

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin