İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,33
GBP20,93
EURO/USD0,99
BIST3.484,42
GR. ALTIN1.021,03
BTC373.896,41
ETH24.894,31

DTSO: Sabit kalan kâr marjı, akaryakıt istasyonlarını çalışamaz duruma getirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DTSO 7’nci Ulaştırma, Lojistik, Petrol ve Gaz Ürünleri satıcıları Meslek Grubu Komitesi, akaryakıta peş peşe gelen zamlarla birlikte sabit kalan kâr marjına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada mevcut kâr marjının sektöre can çekiştirdiğinin altı çizilerek “Diyarbakır’da bulunan 300’e yakın akaryakıt istasyonu mevcut haliyle devam etmesi durumunda yakın bir zamanda oldukça sıkıntı yaşayacak ve birçoğu kapanmayla yüz yüze kalacaktır. Sabit kalan kâr marjı akaryakıt istasyonlarını çalışamaz duruma getirdi” denildi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) 7’nci Ulaştırma, Lojistik, Petrol ve Gaz Ürünleri satıcıları Meslek Grubu Komitesi, son dönemlerde akaryakıta gelen zamlarla birlikte sabit kalan kâr marjına dair yazılı açıklama yaptı. Öneri ve tespitlerin yer aldığı açıklamada, “13.000’e yakın bayi ile ülkemizdeki tüm sektörlere ve vatandaşlarımıza hizmet veren akaryakıt dağıtım sektörü son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelere bağlı olarak düşen karlılığı nedeniyle sıkıntılı bir sürece girmiştir” ifadesi yer aldı.

Diyarbakır’daki akaryakıt istasyonları kapanma tehlikesi altında

Komite, ayrıca Diyarbakır’da bulunan 300’e yakın akaryakıt istasyonun yaşanan durumdan etkilendiği ve kapanma tehlikesi altında olduğunu “Diyarbakır’da bulunan 300’e yakın akaryakıt istasyonu mevcut haliyle devam etmesi durumunda yakın bir zamanda oldukça sıkıntı yaşayacak ve birçoğu kapanmayla yüz yüze kalacaktır. Artan akaryakıt fiyatları ve yükselen işletme maliyetlerine rağmen sabit kalan kâr marjı akaryakıt istasyonlarını çalışamaz duruma getirmiştir” sözleriyle duyurdu.

Komite tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Meslek Komitesi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “Aktif olarak 13.000’e yakın bayi ile ülkemizdeki tüm sektörlere ve vatandaşlarımıza hizmet veren akaryakıt dağıtım sektörü son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelere bağlı olarak düşen karlılığı nedeniyle sıkıntılı bir sürece girmiştir. Sektörün çeşitli temsilcileri tarafından konu kamuoyunda pek çok kez gündeme getirilmekle birlikte maalesef henüz bir çözüme kavuşturulamamıştır.

“Sabit kalan kâr marjı akaryakıt istasyonlarını çalışamaz duruma getirdi”

Hem kamuya hem özel sektöre hem de vatandaşlarımıza 365 gün 24 saat hizmet veren akaryakıt istasyonları artık karlılığını kaybetmiştir. Diyarbakır’da bulunan 300’e yakın akaryakıt istasyonu mevcut haliyle devam etmesi durumunda yakın bir zamanda oldukça sıkıntı yaşayacak ve birçoğu kapanmayla yüz yüze kalacaktır. Artan akaryakıt fiyatları ve yükselen işletme maliyetlerine rağmen sabit kalan kâr marjı akaryakıt istasyonlarını çalışamaz duruma getirmiştir.

“Nakit alımı azaldı, kart ile yapılan ticaret ise ek mali yük getiriyor”

Sektörümüzdeki işletmelerin yaşayabilmesi için kar marjlarının ivedilikle yükseltilmesi gerektiği açıktır. Sektörde belli bir standardın sağlanmasına yönelik getirilen kurallar, çevre ve sağlık önlemleri, akaryakıt istasyonlarının bakım giderleri işletmeye maliyet olarak yansımaktadır. Öte yandan kredi kartı komisyonları da akaryakıt işletmeleri üzerinde ek mali yük yaratmaktadır. Gün geçtikçe nakit alımın azaldığı, kredi kartı ile tüketimin arttığı bir süreçte kredi kartlarından alınan komisyon oranları zaten eriyen bayi karının daha çok düşmesine neden olmaktadır.

“Sektörün ivedi beklentisi yüzde 15 artıştır”

Gerek dolaylı vergiler yoluyla kamu yatırımlarına sağladığı kaynaklar, gerekse sağladığı istihdamla çok önemli lokomotif bir sektör olan akaryakıt sektöründe kâr marjının akaryakıt fiyatıyla yüzdesel olarak ilişkilendirilerek %15’e çıkarılması sektörün ivedi beklentisidir. Bununla birlikte işletmelerin giderlerinin karşılanması hususu gözetilerek haksız ve yıkıcı rekabeti önleyecek taban fiyat uygulaması getirilmesi hususunda düzenlemelerin yapılması sektörde sağlıklı bir rekabet ortamı tesis edecektir.

Kurumlara çağrı

Tüm bu değerlendirmeler ışığında binlerce kişiye aş ve iş sağlayan akaryakıt sektörünün yukarıda bahsedilen sorunlarının çözümü adına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak çözüm sağlanması hususunda desteğinizi bekler, saygılar sunarız.”

DTSO: Sabit kalan kâr marjı, akaryakıt istasyonlarını çalışamaz duruma getirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin