İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,33
GBP20,93
EURO/USD0,99
BIST3.484,42
GR. ALTIN1.021,03
BTC373.896,41
ETH24.894,31

DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avşar: KGF nefes bile olamadı!

erdal avşar dtso
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, KGF destekli kredi imkanı olarak sağlanan 60 Milyar TL’nin özel sektörün ihtiyaçlarını karşılamadığını belirterek, sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek miktarda ve uygun koşullarda kredi çağrısında bulundu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, Kredi Garanti Fonu’nun açıkladığı kredi destek paketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘60 Milyar TL KGF destekli kredi imkanı sağlandı’

Avşar yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Üç yılı aşkın bir süreden beri devam eden pandemi başta sanayi yatırımı olmak üzere, ticari yaşamın bütün alanlarını etkilemeye devam ediyor. Bu süreçte özel sektörün karşılaştığı en önemli sorun finansmana erişim ve kredilendirme süreçlerindeki daralmalar olmuştur.  Yaşanan sorunları aşmak üzere KGF destekli kullandırılan “Nefes Kredisi” ve diğer krediler çok önemli bir rahatlatma yaratmış, ticari yaşamın canlanması sağlanmıştı.  Ancak, pandeminin uzaması ve dövizdeki kur dalgalanmaları özel sektörü yeniden çok daha ciddi finansman sorunlarıyla karşı karşıya getirmiştir. Finansal sorunlara çözüm üretmek, özel sektörün krediye erişimini sağlamak amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığınca Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla yeni bir kredi destek paketi devreye sokulmuştur. 25 milyarı yatırım, 25 milyarı ihracat, 10 milyarı ise işletme kredisi olmak üzere, toplamda 60 Milyar TL tutarında KGF destekli kredi imkanı sağlanmıştır.”

‘Özel sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek miktarda ve uygun kullanım koşullarında kredi imkanı’

Söz konusu KGF kredisinin önemli olmakla birlikte yetersiz kaldığını ifade eden Avşar, şu ifadeleri kullandı: “Yatırım ve üretimin artması, ticari yaşamın yeniden canlanması için kullanıma açılan kredi desteği çok önemli bir destek olmakla birlikte yetersiz kalmaktadır. Toplam 60 Milyar tutarındaki kaynak bankalara dağıtıldığında her bir şubeye düşen kaynak miktarı çok cüzi bir rakama denk gelmektedir. Kaynak yetersizliği nedeniyle banka şubeleri yoğun kredi taleplerini karşılayamamaktadırlar. Özellikle kalkınmada öncelikli bölgelerde bulunan bankaların şubelerine verilen kredi limiti bölgenin ihtiyaçlarına cevap olamayacak kadar düşük düzeydedir. Yatırım yapılabilirliğin önünü açmak, üretim ve ihracatımızı arttırmamız için çok daha yüksek miktarlarda finansman kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Özel sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek, yeterli miktarda ve uygun kullanım koşullarında kredi imkanları oluşturulmalıdır. Kalkınmada öncelikli bölgelerde bulunan kamu ve özel bankalara çok daha yüksek miktarda kaynak aktarılmalı, bu bölgelerdeki yatırımcı ve iş insanlarına diğer bölgelere göre daha uygun koşullarda krediye erişim kolaylığı sunulmalıdır.”

SUR AJANS

DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avşar: KGF nefes bile olamadı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin