İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,59
EURO18,32
GBP20,93
EURO/USD0,98
BIST3.442,83
GR. ALTIN1.019,73
BTC371.314,66
ETH24.801,53

DTSO’dan elektrik zammını yargıya taşıma kararı

dtso elektrik zammı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DTSO Meclis ve Yönetim Kurulu toplantısında, Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu’nun Anayasa’ya, mevzuata, sosyal hukuk devlet anlayışına aykırı olan elektrik zamlarının durdurulması ve iptali için dava açılmasına karar verildi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası şubat ayı olağan Meclis ve Yönetim Kurulu toplantısında, Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu’nun Anayasa’ya, mevzuata, sosyal hukuk devlet anlayışına aykırı olan elektrik zamlarının durdurulması ve iptali için dava açılmasına karar verildi.

elektrik zammı
Elektrik zammı

DTSO: Elektrik zamların durdurulması ve iptali için dava açılmasına karar verildi

DTSO Meclisi ve Yönetim Kurulu tarafından elektrik zamlarına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Son zamanlarda elektrik fiyatlarında yüzde yüzü aşan artışlar yediden yetmişe her bir bireyi etkilemiş, ülke genelinde üretim krizine neden olmuştur. Başta küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere, imalat ve tedarik zincirindeki işletmeler çok yüksek miktarlardaki elektrik faturaları ile karşılaşmışlardır. Aynı durum doğalgaz ve akaryakıt gibi enerji kaynakları için de geçerlidir. Her geçen gün artan fiyatlar üretim maliyetlerini daha çok arttırmaktadır. Ticari yaşamın temeli durumundaki işletmelerin artan enerji maliyetlerini karşılayamaması üreticiden tüketiciye uzanan zincirin kırılması demektir. Bu da ekonomimizin yapı taşlarını yerinden oynatacak, ciddi bir deprem etkisi yaratacaktır. Elektrik Piyasası Kanununun 1’inci maddesi ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 1’inci maddesine göre; elektriğin tüketicilere kaliteli, sürekli, çevreye uyumlu şekilde ve düşük maliyetli verilmesi gerekmektedir. DTSO Şubat ayı olağan Meclis ve Yönetim Kurulu toplantısında oy birliğiyle EPDK’nın Anayasa’ya, mevzuata, sosyal hukuk devlet anlayışına aykırı olan elektrik zamların durdurulması ve iptali için dava açılmasına karar verilmiştir.”

SUR AJANS

DTSO’dan elektrik zammını yargıya taşıma kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin