İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC363.072,78
ETH24.859,28

Düzgün Baba Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek: Alevilik felsefesi ve inancı cezalandırılıyor

düzgün baba cemevi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dersim Nazimiye’deki Düzgün Baba Cemevi, ticarethane sayılarak son 3 yılda 60 bin TL vergi cezası kesilmesine tepki gösteren Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, “Alevilik felsefesi ve inancı bu şekilde cezalandırılıyor” dedi.

Dersim Nazimiye’deki Düzgün Baba Cemevi, ticarethane sayılarak son 3 yılda 60 bin TL vergi cezası verildi. Etkinliklerde hizmet eden canların emeğine, Cemevi’nde “kaçak işçi çalıştırılıyor” gerekçesiyle cezalar kesildi.

Alevilerin inanç merkezleri olan Cemevlerine ticarethane tarifesi üzerinden yüksek elektrik faturaları kesilmesine tepkiler sürerken, cemevindeki etkinliklere de ticarethane prosedürü işletilmeye çalışılıyor.

Cemevleri ticarethane değildir

Dersim’in Nazimiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Ziyaretleri Kültür, Kalkınma ve Yardım Derneği’ne, işyeri sayılarak Maliye tarafından son 3 yılda 60 bin TL vergi cezası kesildi. Cemevi yönetimi tarafından yapılan harcamalar kesilen cezalara gerekçe yapıldı.

Dernekler Yönetmeliği’nin Ek 13. Maddesi’nde kesilen dekontların harcama belgesi olarak kullanılabileceği yönünde kesin hüküm bulunmasına rağmen Maliye tarafından yapılan denetimlerde işyeri olarak kabul edilen Cemevi’nde makbuz kesilerek yapılan harcamalar konusunda fatura kesilmediği için para cezaları uygulandı. Cemevi’nin ısınma sorununu gidermek üzere 500 TL’ye alınan soba için 3 bin TL, lokma dağıtmak üzere 600 TL’ye alınan tereyağı için de 3 bin TL ceza kesildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Cemevi’ne 2019-2020 yıllarında kesilen 30 bin TL’yi bulan vergi cezaları konusunda kapısını çaldıkları İlçe Kaymakamı ve Tunceli Valisi’nin kendilerine durumun düzeltileceği vaadinde bulunması üzerine dernek yöneticileri kesilen cezalara ilişkin mahkemeye itirazda bulunmadı. Ancak bu olayın üzerinden çok geçmeden daha önce Düzgün Baba Cemevi başkanı ve yöneticilerini “Devletin gücünü göreceksiniz” diyerek tehdit eden İlçe Kaymakamı Uğur Tutkan, Cemevi’nde temizlik yapan, çay dağıtan, lokma pişiren ve diğer hizmetlerini yürüten, aralarında 80-90 yaşındaki pir ve anaların da bulunduğu 30 kişilik isim listesini “kayıt dışı işçi çalıştırıyorlar” gerekçesiyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğüne gönderip, cezai işlem uygulamasını talep etti.

Kaymakam’ın bu şikayeti üzerine 15 Mart 2021’de Cemevi’ne gönderilen tebligatta, “…kayıtlarımızın incelenmesi neticesinde adı geçen derneğe ait işyeri tescilinin olmadığı ve bu nedenle isimleri belirtilen kişilerin adı geçen dernekte sigortalı olmadığı tespit edilmiştir” denildi. Tebligatta işyeri ve çalışanlarının 30 gün içerisinde SGK’ya sigortalı olarak bildirilmemesi halinde işyerinde denetim yapılacağı ve idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

2021 yılı sonu itibariyle yapılan harcamalar yine faturalandırılmadığı için 30 bin TL dolayında mali ve idari para cezası kesilmesiyle Cemevi’nin maliyeye borcu 60 bin TL’ye yükseldi.

Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan tarafından son 3 yıldır ağır mali ve idari para cezaları ile karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, kesilen cezasının tamamen hukuksuz olduğunu belirterek, Cemevi’nde dağıttıkları çaylara, lokma için aldıkları tereyağına, öğrencilere verdikleri burslara bile ceza kesildiğini ifade etti.

‘Düzgün Baba’da yaptığımız bütün etkinliklerin neredeyse hepsine ceza kesmişler’

Kırmızıçiçek,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Köylülerden 600 liraya tereyağı alıp, lokma pişirmişiz cem evinde. Bunu gider olarak dernek defterine geçirip kayıt altına almışız. 600 liraya aldığımız yağa 3 bin lira ceza kesmişler. Alınan tereyağının faturası yok diye. Köylüde fatura mı bulunur! Böyle absürt nedenlerden dolayı cezalar vermişler. Yine öğrencilere burs vermişiz. Dosyada var ama gider makbuzu yok denilmiş. Bundan kaynaklı 18 bin lira ceza kesilmiş vermiş. Köylerde lokma kurban dağıtmışız, Dersim merkezden Cemevi’ne araç kaldırmışız, bu giderlerin hepsine ceza kesmişler. Son 3 yılda Düzgün Baba’da yaptığımız bütün etkinliklerin neredeyse hepsine ceza kesmişler.”

‘Alevilik felsefesi ve inancı cezalandırılıyor’

Cemevi’ne ticarethane olarak bakmanın Aleviliğe karşı tahammülsüzlük olduğuna dikkati çeken Kırmızıçiçek, “Alevilik felsefesi ve inancı bu şekilde cezalandırılıyor. Son dönemde gördüğümüz şey; eğer itaat ederseniz ödüllendiriyorsunuz, makam-mevki veriliyor, kurumlarda müdürlük veriliyor. Ama hak ve hakikat için mücadele ediyorsanız, bu toplumun dili, kültürü, inancı için hizmet edip mücadele ediyorsanız bir şekilde böylesi cezalarla, sindirme politikalarıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Ama bizler hiçbir şekilde geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Düzgün Baba Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek: Alevilik felsefesi ve inancı cezalandırılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin