İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,17
GBP20,68
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,56
BTC372.017,30
ETH25.284,64

Düzgün Baba Cemevi’ni silahla tehdit Meclis gündeminde

nazimiye kaymakamı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzgün Baba Cemevi’ni silahla tehdit eden Nazımiye Kaymakamının görevden alınmasını gerektiğini ifade eden HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan’ın Dersim’de bulunan Düzgün Baba Cemevi’ne kesilen 60 bin TL cezayı eleştiren Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’i silahla tehdit etmesini Meclis gündemine taşıdı.

Düzgün Baba Cemevi ali kenanoğlu
HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu

Kaymakam görevden alınacak mı?

Nazimiye Kaymakamı Tutkan’ın Düzgün Baba Cemevi önünde silahlı kişilerle çektirdiği fotoğrafı sosyal medya paylaşarak Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek’e yönelik “Devletimizin gücünü göstereceğiz” demesinin suç ve tüm inançlara eşit mesafede yaklaşılmadığının başka bir göstergesi olduğunu söyleyen Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde “Düzgün Baba Cemevi yönetimini silahla tehdit eden Tunceli/Nazimiye Kaymakamı görevden alınacak mıdır?” diye sordu.

Kenanoğlu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmak üzere Meclise verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:  “Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi’ne Nazimiye Kaymakamı Uğur Tutkan tarafından son 3 yıl içerisinde 60 bin lira tutarında idari ve mali para cezaları kesilmiştir. Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’in, kesilen cezaların hukuksuz olduğu yönünde yaptığı açıklamanın basına yansıması üzerine, Nazimiye Kaymakamı Uğur Tutkan, yanında getirdiği 4 silahlı kişi ile Cemevi önüne gelerek fotoğraf çektirmiş ve sosyal medyada paylaşarak “Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak para toplayıp, topladığı paraları da usulsüz, kanunsuz ve Düzgün Baba Cemevi ve mekânı dışında yani amaç dışı harcayacaksın, sonra da cemevlerimizi biz ticarethane göreceğiz. Kanunsuzluk, usulsüzlük kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun ve hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü” diyerek tehdit etmiştir.

Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan tarafından uzun bir süredir, idari ve mali yönden kesilen ağır para cezalarıyla Düzgün Baba Cemevinin faaliyetleri engellenmeye çalışılmaktadır. Cemevine bir ticarethane gibi yaptırımlar uygulanmaktadır. Nazımiye Kaymakamı, sistematik bir şekilde sürdürdüğü baskı, sindirme ve cezalandırma politikasını, eli silahlı kişilerle Cemevi önünde fotoğraf çektirip size “devletimizin gücünü” öğreteceğiz diyerek açıkça ölümle tehdit etme seviyesine çıkarmıştır.

Cemevleri yasal olarak ibadethane statüsünde görülmediği için dernekler yasası gerekçe gösterilerek para cezası kesilmekte, ticarethane sayılarak yüklüce elektrik faturalarına maruz bırakılmaktadır. Nazimiye Kaymakamı Cemevinde gönüllü olarak hizmet yürüten ve aralarında pir ve analarında bulunduğu insanların kayıt dışı çalıştığını iddia ederek SGK’ya şikâyet etmekte, Cemevinin zorunlu harcamalarını ticarethane gibi göstererek para cezaları uygulamaktadır. Cemevlerine yönelik sürdürülen bu tutumun ve çözümsüzlükte ısrarın sonucu bir devlet yetkilisinin Cemevlerine yönelik silahlı tehditine dönüşmesi tehlikenin boyutunu anlamak için yeterli olmalıdır.

Tunceli Nazimiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi’ne karşı Nazimiye Kaymakamı’nın bu davranışı, cemevlerinin inanç merkezi olarak görülmediğinin ve tüm inanç merkezlerine eşit mesafede davranılmadığının başka bir göstergesidir.

Nazimiye Kaymakamı, açıkça tehdit suçu işlemektedir. Anayasanın 2. maddesindeki laiklik hukuk devleti ilkesini ve 10. maddesindeki eşitlik ilkesini, 24. maddesindeki dinî ve inanç hürriyetini, 25. maddesindeki düşünce ve kanaat hürriyetini yok saymaktadır. Derhal hakkında idari ve cezai işlem başlatılarak görevden alınmalıdır.”

Kaymakama soruşturma açıldı mı?

Kenanoğlu’nun İçişleri Baknalığınca yanıtlanmak üzere yönelttiği sorular şöyle:

-Düzgün Baba Cemevine para cezaları kesen ve Cemevi önünde silahlı adamlarla verdiği pozu sosyal medyada paylaşan Tunceli/Nazimiye Kaymakamı hakkında idari ve cezai soruşturma açılmış mıdır?

-Düzgün Baba Cemevi yönetimini silahla tehdit eden Tunceli/Nazimiye Kaymakamı görevden alınacak mıdır?

-Nazimiye Kaymakamının Düzgün Baba Cemevine kestiği bu yüksek cezalar bir cezalandırma yöntemi değil midir?

-Tunceli genelinde faaliyet gösteren kaç dernek vardır? Bu derneklerin kaçına bu tür para cezaları uygulanmıştır?

SUR AJANS

Düzgün Baba Cemevi’ni silahla tehdit Meclis gündeminde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin