İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,22
GBP20,75
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.021,17
BTC374.770,62
ETH25.429,00

“Ekolojik krizin müsebbibi çözüm geliştiremez”

HDK Ekoloji Meclisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Uluslararası Halkların İklim Konferansı”na katılım çağrısı yapan HDK Ekoloji Meclisi’nde iktidara tepki: “Ekolojik krizin müsebbibi olanların halkların ve doğanın yararına çözüm geliştirmeyecekleri açık.”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Meclisi, 3-5 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştireceği “Uluslararası Halkların İklim Konferansı” öncesinde HDK Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya HDK Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, HDK üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK üyesi Naci Sönmez’in yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

HDK Ekoloji Meclisi üyesi Cemil Aksu, ekolojik yıkımın artık geri dönüşü mümkün olmayan bir düzeye çıktığını dile getirdi. Aksu, iklim krizinin sonuçlarını tüm dünyada yangınlar, seller olarak görüldüğünün altını çizdi. Kapitalist sistemin bir avuç zengin için cennet yarattığını ancak geri kalan canlı türleri için ise kıyamet yaşattığını vurgulayan Aksu, “2020’de iklim felaketleri sebebiyle 350 bin kişinin hayatını kaybettiği, en az 17 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldığı açıklandı. Covid-19 salgınının başından beri iklim krizi kaynaklı felaketlerin 139,2 milyon kişiyi etkilediği, 17 bin 242 kişinin ise hayatını kaybetmesine neden olduğunu açıklandı” dedi.

HDK Ekoloji Meclisi
HDK Ekoloji Meclisi üyesi Cemil Aksu

Raporlar kırmızı alarm veriyor

Bütün felaketlerin herkesi aynı oranda etkilemediğini belirten Aksu, ekolojik yıkım ve iklim krizinin sonuçlarından küresel eşitsizlik ve adaletsizlik piramidindeki konumlarına göre etkilendiğinin altını çizdi. İklim krizine karşı mücadele ve çare arayışlarının da bu piramide göre şekillendiğini söyleyen Aksu, “Birleşmiş Milletler çatısı altında sürdürüle gelen iklim zirveleri şimdiye kadar hiçbir çözüm üretememiştir. Yayımlanan raporlar kırmızı alarm verirken yapılan anlaşmalar hükümsüz olmuştur” diye belirtti.

Sorunu yaratanlar çözüm üretmez

“Yeşil yeni düzen” adı altında gündeme getirilen programların krizle mücadeleyi, sermayenin çıkarları çerçevesinde tutulmaya çalışıldığının altını çizen Aksu, “Emperyalist dünya sistemini yeni bir sömürgecilik biçiminde reorganize etmeye yönelik bir program niteliği taşımaktadır. Genel olarak da iklim politikası konusunda şirketlerin ve onların sivil toplum örgütlerinin söylem ve politikaları etkili olmaktadır. Mevcut toplumsal ve ekolojik krizin müsebbibi olanların halkların ve doğanın yararına çözüm geliştirmeyecekleri açıktır” diye belirtildi.

‘3-4-5 Haziran’da İstanbul’da bir araya geleceğiz’

HDK programında yer alan yeni yaşam anlayışı ile kendi yollarını örmek için “Halkların İklim Konferansı” adıyla bir konferansta bir araya geleceklerini belirten Aksu, “Konferansımız, 2010 yılında Eva Morales liderliğindeki Bolivya’da gerçekleştirilen İklim Değişikliği ve Toprak Ana’nın Hakları Dünya Halk Konferansı’ndan feyz almaktadır ve onun bir devamı olarak görmektedir. Konferansımız, emperyalist kapitalist merkezlerdeki ‘yeşil yeni düzen’ programlarına karşı halklardan ve doğadan yana bir yeşil yeni düzen paradigması geliştirmek için atılan adımlardan biri olacaktır. Bu amaçla birçok ülkeden düşünürler, ekoloji örgütlerinin temsilcileri ile birlikte 3-4-5 Haziran günlerinde İstanbul’da bir araya geleceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Yeni yaşamı birlikte örgütlemeye’

Konferansta pek çok etkinliğin gerçekleştirileceğini dile getiren Aksu, “Bütün ekoloji örgütlerini, bireyleri konferansımıza katılmaları, kendi paradigmamızı, kendi yolumuzu inşa etmeye katılmaya, yeni yaşamı birlikte örgütlemeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

HDP MYK üyesi Naci Sönmez, etkinliğin önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu konferansa katkı sunacak bütün ekoloji hareketlerine katkı sunmaları noktasında çağrı yapıyorum” diye belirtti. (Kaynak: MA)

“Ekolojik krizin müsebbibi çözüm geliştiremez”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin