İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,58
EURO18,17
GBP20,68
EURO/USD0,98
BIST3.553,85
GR. ALTIN1.022,56
BTC372.017,30
ETH25.284,64

Elektriğe 15 yılda yüzde 816 zam, özelleştirmenin sonuçlarını yansıtıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, “2007 yılı şubat ayından bu yana elektrik fiyatları 816 oranında zamlandı. Gerekli itirazları yapılmalı, mevcut düzenleme ile faturaları ödenmemeli. Acilen yapısal değişiklikler hayata geçirilmelidir” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), elektrik zamlarına ilişkin düzenlediği ortak basın toplantısında son günlerde yurttaşların protestoları ile gündemde yer alan elektrik zamları ve 2022’nin başında gelen son düzenleme ile kesilen fahiş faturalara ilişkin tespitlere yer verildi.

Son 15 yılda yüzde 816 oranında zam yapıldığını belirten TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Faturalarla ilgili itirazların yapılması gerektiğinin altını çizerek, kamuoyuna elektrik faturalarını ödememe çağrısında bulundu.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan TMMOB İKK Sekreteri Aykut Akdemir şunları söyledi:

“Yurttaşlar bugün kabul edilemez seviyelere ulaşan elektrik ve doğalgaz fiyatları yüzünden ısınamaz, barınamaz ve günlük yaşamlarını idame ettiremez bir hale geldi.

Elektriğe 15 yılda yüzde 816 zam

Konutlarda asgari fatura 2007- Şubat 2022 arasında yüzde 816 oranında zamlandı. TÜİK verilerine göre ise Aralık 2007 ile Ocak 2022 arasındaki Tüketici Fiyatları Endeks değişiminin yüzde 424 oldu.  . Veriler aradan geçen dönem içinde özelleştirmelerin etkisiyle, elektrik faturalarının genel enflasyonu katlayacak şekilde arttığını ortaya koyuyor. Kurulu güç ve üretimdeki payı, yüzde 20’nin altına düşen kamunun ne fiyatları kontrol altına alacak ne elektrik arzında sürekliliği sağlayacak ne de toplumsal faydayı gözetecek bir gücü ve kontrol mekanizması kalmamıştır.

“2016’da görünür olan bedeller gizlendi”

2016 yılına kadar faturalarda görünür olan kayıp kaçak, sayaç okuma bedellerinin dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi sonrasında tamamen gizlendi. Kamu kaynakları toplumun ortak yararı için kullanılmalı.”

Ortak basın toplantısında öneriler şöyle sıralandı:

“Kamu kaynaklarıyla gerçekleştirilen yatırımların, yeniden toplum genelini ve genel ekonomiyi destekleyecek şekilde kullanılması sağlanmalıdır.

Elektrik faturalarında 1 Ocak 2022 itibariyle gerçekleşen fahiş zam, tüm sonuçlarıyla geri alınmalıdır.

Gerçekleştirilen fazladan tahsilat hemen yurttaşlara iade edilmeli veya sonraki faturalarında mahsup edilmelidir.

Bir gece de yüzde yüzde 100’leri aşan fiyat artışlarının bir daha oluşmaması için acilen yapısal değişiklikler hayata geçirilmelidir. Arz güvenliğini sağlamak ve toplam maliyeti düşürmek için kamunun yenilenebilir kaynaklara yatırım yapması, özelleştirilen üretim tesisleri ve dağıtım bölgelerinin kamulaştırılması acilen gündeme alınmalıdır.”

Elektriğe 15 yılda yüzde 816 zam, özelleştirmenin sonuçlarını yansıtıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin