İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,50
EURO18,14
GBP20,71
EURO/USD0,98
BIST3.179,99
GR. ALTIN987,97
BTC362.441,17
ETH24.764,68

Emekçi arkadaşları için açıklama yapan işçiler: Sabancı’ya bağlı her firmayı eylem alanına çeviririz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Elektrik, Su, Baraj Çalışanları Sendikası (ENERJİ-SEN),  üyelerinin işten atılmasına tepki gösterdi.

Çok sayıda sendika ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Kani Beko, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün’ün katıldığı açıklamayı Mehmet Ali İçindere okudu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Başkent Elektrik işçilerinin büyük bir çoğunluğu olarak DISK/Enerji-Sen çatısı altında toplanmaya başladık. Artık bizi kolayca sömüremeyecekleri bir birliğe doğru ilerliyoruz. Yalanlara kanmıyor hakkımıza sahip çıkıyoruz. Bu birliği parçalamak için geçtiğimiz kasım ayından itibaren atılmayan yalan, yapılmayan tehdit kalmadı ancak birliğimiz de kırılamadı. Şimdi Başkent Elektrik’in faaliyetinin olduğu çeşitli illerde sendika temsilcisi arkadaşlarımızın da dahil olduğu işçiler işten çıkarılıyor. Geri kalan arkadaşlarımız, bizim işten çıkarılmamız örnek gösterilerek kış günü işinden edilmekle tehdit ediliyor

“Yaşanan en ufak sorunda bile biz işçiler sorumlu tutuluyoruz”

Yaptıkları iş sayısıyla birbirleriyle yarıştırılıyor ve performansa dayalı bir sömürü sistemi kuruluyor. Birçok arkadaşımız sağlık sorunlarıyla boğuşuyor. Yaptığımız işin ağırlığından kaynaklı fiziksel rahatsızlıklarımız ortaya çıkmaya başlıyor. Performansa dayalı bir sömürü sistemi içinde, kuralsız, güvencesiz ve dolayısıyla da huzursuz bir çalışma ortamıdır. Bu çalışma ortamında yaşanılan en ufak sorundan dahi biz işçiler sorumlu tutulmaktayız.

“Sabancı’ya bağlı her firmayı eylem alanına çeviririz”

Kurallı, düzgün ve adil işleyen bir çalışma düzeni oluşturulmalı, performans baskısına, yönetici keyfiyetine son verilmeli ve işten çıkarmalar durdurulmalıdır. İşten çıkarılan işçiler bir an önce işe geri alınmalıdır. Daha önce de defalarca uyardık ancak şirket kısa bir ara vermenin ardından yine aynı yolu seçti. Şimdi eğer bu taleplerimiz gerçekleşmezse Ankara’nın her yerini, EnerjiSa’nın olduğu her bölgeyi, Sabancı’ya bağlı her firmayı eylem alanına çeviririz, işçinin sesinin duyulması için ne gerekiyorsa yaparız. Bunun sonucunda rezil olacak olan bu şirkettir. Bu rezillik karşısında işçiler onurlu bir şekilde direnme hakkını kullanacaktır.”

SUR AJANS

Emekçi arkadaşları için açıklama yapan işçiler: Sabancı’ya bağlı her firmayı eylem alanına çeviririz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin