İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,54
EURO18,11
GBP20,36
EURO/USD0,97
BIST3.201,84
GR. ALTIN986,24
BTC361.215,96
ETH24.826,19
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekçi Kadınlar Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Bağlar Sakarya Caddesinde yaptığı açıklamada, ülkede yaşanan ekonomik krize ve kadınların toplumsal yaşamda karşılaştığı sorunlara dikkat çekerek, “Yönetenler yönetemiyorsa biz kadınlar yönetmeye hazırız. Değişime hazırız” dedi.

Türkiye Değişim Partisi Kadın Kolları, İYİ Parti Bağlar Kadın Kolları, CHP Bağlar ilçe Başkanı, Bağlar Kadın Pazarcılar Derneği ve Uyuşturucuya Karşı Değişim Derneği’nden oluşan Emekçi Kadınlar Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle ortak bir açıklama yaptı.

Bağlar Sakarya Caddesi’nde (Sağlık Ocağı) yapılan açıklamayı Türkiye Değişim Partisi Diyarbakır İl Başkan Sekreteri Kübra Araz okudu.

‘Bizleri yok sayarak var olamazsınız’

Emekçi Kadınlar Platformu açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bizler doğuran üreten yaşamı var eden kadınlarız. Yaşamı güzel kılan kadınlarız. Lakin ötekileştirilen adı yok sayılanlarız. Bizleri görmezden gelenler… Bilsin ki biz sizleri yeryüzünde var edenleriz. Kendine değişik ideolojiler bulsanız da… Bizleri yine de yok sayarak var olamazsınız. Evde sokak ta pazar da işte yaşamda sizleri güzel kılanlarız… Şehirlerinize hayatlarınıza dokunanız. Bizler artık yeter-edi bese diyoruz. Gelin yaşamı ortak kılalım. Gelin sokakta alanlarda birlikte yürüyelim. Gelin hayatın her alanında bir olalım.”

‘Susmuyoruz itaat etmiyoruz’

Kadınların toplumda yaşadığı sorunlara dikkat çekilen açıklamada, “Bizlerin birçok sorunu var… Örneğin şehrimizde bulunan kadın pazarı kadınlardan arınarak erkeklere teslim ediliyor… Buna birlikte ses olalım bizler orada evimize ekmek götürmekte ailemize bakmaktayız. Lakin bizleri buradan da kovarak evlere ve açlığa mahkum ediyorsunuz… Biz direneceğiz, kabullenmeyecek ve yaşam alanımız olan ekmek kapımız olan kadın emeğiyle mücadelesiyle kazanılan pazarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bunla mı yetiniyorsunuz hayır… Seçimlerde tercihlerimize saldırıp zorla kendinizi seçiyorsunuz. Diyarbakır’ı güzelleştireceğiz diyerek yola çıktığımız şehrimizde evlerinizin sultanı olan kadınları ve sizleri güzelleştiren kuaförler, güzellik uzmanları olarak kendi oda başkanımızı seçmemizde bizlere saldırarak seçim alanlarından kovdunuz. Kabul etmiyoruz hukuksal olarak tercihlerimizin arkasında olacağız. Çünkü biliyoruz ki eğer susarsak genel seçimler de de yerel seçimler de de tekrardan aynı haksızlığa uğrayacağız. Bunlar yeter mi? Elbette ki değil sokak ta evde işyerinde toplu taşıma araçlarında tacizleriniz bitmiyor. Tacizle bizleri elde edeceğini sanan ahmaklar bilsin ki sizlerden korkmuyoruz. Susmuyoruz itaat etmiyoruz” denildi.

‘Yönetenler yönetemiyorsa biz kadınlar yönetmeye hazırız’

Kadınların mücadele kararlılığına vurgu yapılan açıklamada Türkiye Değişim Partili Kübra Araz, şunları ifade etti: “Bizleri yönettiğini sananlar mutfağımıza ateş düşürdü. Hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. Anneler çocuklarının açlığa mahkum edilmesini kabul etmiyor. İtiraz ediyor, değişim istiyor. İşsizlikle uyuşturucu fuhuş bataklığı şehrimize sokularak, kendilerine rant alanı yaratanlara karşı kadınlar çocuklarını ve geleceğini teslim etmeyecek… Ulusal kimliğimizi koruyacağız. Kendi renklerimizle cins bilincimizle yürüyeceğiz. İnkar politikalarını kabullenmeyeceğiz. Yönetenler yönetemiyorsa biz kadınlar yönetmeye hazırız. Değişime hazırız. Kadınlar iyi olacak. Kadınlar demokrat olacak. Kadınlar ulusal kimliğiyle var olacak. Kadın kırımına inkarına yok sayılmasına karşı alanlarda olmaya devam edeceğiz…”

SUR AJANS

Emekçi Kadınlar Platformu: Yönetenler yönetemiyorsa kadınlar yönetmeye hazır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin