İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD18,47
EURO17,84
GBP19,95
EURO/USD0,96
BIST3.260,15
GR. ALTIN967,29
BTC373.681,76
ETH25.655,06

Emine Şenyaşar’ın adalet talebine 11 soruşturma, 4 dava

Şenyaşar ailesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adalet Nöbeti’ni sürdüren Emine Şenyaşar, yargı kıskacında. Şenyaşar hakkında 9 Mart 2021’den bu yana sarf ettiği sözlerden kaynaklı “Hakaret” iddiasıyla 15 soruşturma açıldı, 4’ü davaya dönüştü.

Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın 9 Mart 2021 tarihinden bu yana Urfa Adliyesi önünde kesintisiz Adalet Nöbeti tutuyor. Adalet talep edenler için bir sembol olan Emine Şenyaşar, aileden katledilen 3 kişi için adaletin sağlanması gerektiğini her gün dile getiriyor ve aynı zamanda da cezaevinde olan oğluna kavuşmak istediğini belirtiyor.

Adalet nöbetini sürdüren Emine Şenyaşar, bir çok kez gözaltına alındı ve hakkında dava açıldı. 438 gündür kesintisiz Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar’a, nöbet esnasında yaktığı ağıtlardan yola çıkılarak, “hakaret” iddiasıyla 15 farklı soruşturma açıldı, bunlardan 4’ü davaya dönüştü. Davalar, Suruç 2’nci Asliye, Ankara Batıkent 6’ncı Asliye, Urfa 4’üncü Asliye ve Urfa 6’ncı Asliye mahkemelerinde görülüyor. Şenyaşar hakkında devam eden 11 soruşturmadan sonuncusu 17 Mayıs tarihinde açıldı. Yıldız’a “Hakaret ettiği” iddiası ile açılan son soruşturma kapsamında Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Şenyaşar, suçlamayı ret ederek, aile fertlerini öldürenlerin cezalandırılmasını istedi.

Emine Şenyaşar hakkında davaya dönüşen 4 dosyaya detaylar şöyle:

“* Emine Şenyaşar hakkında 16 Eylül 2020 tarihinde Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na, kentin Etimesgut ilçesinden Yıldız’a ‘Hakaret’ ettiği gerekçesiyle ihbar yapıldı. Söz konusu ihbara konu olan Emine Şenyaşar’ın konuşması Evrensel Gazetesi’nin Youtube hesabından 2 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan bir video. İş yerlerine dönük saldırıya dair Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’üncü duruşmadan sonra çekilen videodan yola çıkılarak, videonun yayınlanmasından yaklaşık bir yıl sonra Emine Şenyaşar’ın, Yıldız’a ‘hakaret’ ettiği iddia edildi. Söz konusu ihbarı değerlendiren savcı, Şenyaşar hakkında iddianame hazırladı. İddianamede ise okuma yazma bilmeyen Emine Şenyaşar, Evrensel Gazetesi’nin Youtube hesabını yöneten kişi olarak gösterildi. Savcı iddianamede, Şenyaşar’ın ‘hakaret’ gerekçesiyle cezalandırılmasını ve hakkında ‘güvenlik tedbiri’ getirmesini talep etti. Ankara Batı 6’ncı Asliye Mahkemesi’nde 10 Mayıs’ta görülen ilk duruşmada hakim, eksikliklerin giderilmesi için bir sonraki duruşmayı 30 Haziran’a erteledi.

* Emine Şenyaşar hakkında 2 Haziran 2021’de Adalet Nöbeti’nin 86’ncı gününde sarf ettiği sözlerle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret ettiği gerekçesiyle Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. İddianameyi inceleyen Urfa 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Şubat’ta yetkisizlik kararı vererek dosyayı Suruç Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkemenin, dava dosyasına dair bir karar vermesi bekleniyor.

* Emine Şenyaşar’a Adalet Nöbeti’nin 6’ncı gününde yaptığı konuşmada AKP’li Yıldız’a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Savcılık hazırladığı iddianamede, Şeyaşar’ın ‘hakeret’ suçlamasıyla cezalandırılmasını ve belli haklarından yoksun bırakılmasını talep etti. Dosya ile ilgili Urfa 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi, 5 Ocak’ta yetkisizlik kararı vererek dosyayı Suruç 1’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde gönderdi. Basit usullü yargılama ile 10 Şubat 2022 tarihinde görülen duruşmada Suruç 1’nci Asliye Ceza Mahkemesi de, yetkisizlik kararı vererek dosyayı Antep Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderdi. Dosya mahkemede bekliyor. 

* Emine Şenyaşar’a 12 Ağustos 2022 tarihinde Adalet Nöbeti’nin 157’nci gününde müdahale eden polisler, ‘Şenyaşar ailesi adalet köşesi’ olarak tanımlanan alana pankart asıldığı gerekçesiyle Ferit Şenyaşar’a para cezası kesti. Müdahale esnasından Emine Şenyaşar’ın sarf ettiği sözler, tekrar soruşturma konusu yapıldı.  AKP’li Yıldız’ın avukatının suç duyurusu üzerine Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘hakaret’ suçlamasıyla yürüttüğü soruşturma sonucunda iddianame hazırladı. Bu iddianamede de Şenyaşar’ın ‘Hakaret’ gerekçesiyle cezalandırılması ve belli haklardan yoksun bırakılması talep edildi. Urfa 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde 14 Mart’ta hazırlanan tensip zaptında, dosyanın duruşma olmaksızın basit yargılanma usulü ile karara bağlanmasına karar verilerek, tarafların yazılı olarak savunmalarını yapmalarına karar verildi.”  (Kaynak: MA)

Emine Şenyaşar’ın adalet talebine 11 soruşturma, 4 dava

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin